הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את תקציב המדינה לשנים 2013-2014

לאחר דיון סוער במיוחד בכנסת שנמשך אל תוך הלילה, אושר אמש בקריאה ראשונה תקציב המדינה לשנים 2013 ו-2014, יחד עם חוק ההסדרים. בנאומו במליאה תקף שר האוצר לפיד בחריפות את מתנגדי התקציב, ביניהם יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ': "יכולת להיות שרת אוצר - ובחרת לברוח"

בדרך לתקציב מדינה חדש: מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את התקציב לשנים 2014-2013 ואת חוק ההסדרים. לאחר דיון סוער במליאת הכנסת שכלל התקפות רבות מצד שר האוצר וחברי האופוזיציה, עבר החוק ברוב של 58 חברי כנסת מול 44 חברי כנסת שהתנגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון במליאה תקף שר האוצר יאיר לפיד את חברי סיעות האופוזיציה, כשבראשם יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ'. "היית יכולה לשבת כאן כשרת אוצר. ברחת מאחריות כי הרבה יותר קל להעביר ביקורת", הטיח בה.

"אתם מדברים על המע"מ?", המשיך לפיד במתקפה - כשהפעם היו על הכוונת חברי הכנסת של ש"ס. "למה שלא תבדקו כמה פעמים אתם העלתם את המע"מ? כשאתם באופוזיציה זה אסון. אבל כשאתם בקואליציה זה הדבר הטבעי".

לפיד פנה ישירות ליו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי והאשים את מפלגתו בהנצחת תרבות העוני: "אנחנו רק מצילים את הילדים בישראל מעוני. אני עוד לא שלושה חודשים שר אוצר. 30 שנה ישבתם בממשלה ולא עשיתם כלום".

בהמשך הנאום, תקף לפיד גם את ח"כ גפני מיהדות התורה ששימש עד לא מזמן כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת: "גפני אמר שאני לא יודע מה אני עושה, אבל מה ההסבר שלו? אתה היית יו"ר ועדת הכספים האגדי. אני הלכתי לנבור לך בפח, וגיליתי שם את הקיצוץ של השנה שעברה וזו שלפניה. זה שוד הקופה הציבורית, אתה אחד מאדריכלי הגירעון איתו אני צריך להתמודד".

ביקורת גם בקואליציה: "חוסר ניסיון כלכלי ופוליטי"

ביקורת מבית. ח"כ גמליאל (יח"צ)
גם החברים בקואליציה לא נשארו אדישים להצעת התקציב ותקפו את השר לפיד: "יש סעיפים שלא ניתן יהיה להעביר בתקציב הזה כמו מס עקרות הבית, העלאה של המיסים, ביטול נקודות הזיכוי לאקדמאים. גם את כבשת הרש הזו לוקחים", תקפה ח"כ גילה גמליאל (הליכוד ביתנו), המשמשת מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים.

"זה תקציב בלי דרך וחזון שמבטא חוסר ניסיון כלכלי ופוליטי.  "איזה 'יש עתיד'? עם כל ההבטחות חשבתי שיהיו לי חיים קלים. תעשו שיעורי בית, זה בסדר להיות חסרי ניסיון. ועדת הכספים לא תהיה חותמת גומי של משרד האוצר".

גם יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב תקפה את הצעת התקציב ואמרה שמדובר בתקציב שפוגע בשכבות החלשות וכי כלל לא בטוח שתתמוך בהצעת התקציב גם בקריאות הבאות.

"הכרזתם מלחמה על 99% מהאוכלוסייה בישראל"

המתנגדת העיקרית. יו"ר האופוזיציה יחימובי (חדשות 2)
מוקדם יותר אתמול תקפה יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' את הצעת התקציב ואת שר האוצר לפיד בנאום שכבר זכה לכינוי "נאום עקרות הבית": "החלטת להתעלל בכל אחת ואחת מ-450 אלף עקרות בית. מה אתה עושה? אתה לא באמת רוצה להתעלל, אתה פשוט לא מבין איפה אתה חי. אתה והתאום שלך בנימין נתניהו", עקצה, "אתם חושבים שעקרת הבית בחרה, ככה בכיף, לדחות את שלל הצעות העבודה שמחכות לה, מבלה את זמנה בקניית מותגי יוקרה. בעיניך הדימוי של מובטל הוא מי ששוכב על ערסל ונהנה".

"הכרזתם מלחמה על 99 אחוזי מהאוכלוסייה הישראלית", המשיכה יו"ר האופוזיציה והפנתה אצבע מאשימה על לפיד וסיעתו. "פעם אחר פעם הבטחות הבטחות מלים, ועדות, קלישאות ריקות מתוכן, היית מאמין שזה מה שיצא מהמפלגה שלך?", אמרה ישירות לשר לפיד ועקצה אותו על הבטחותיו לבוחר. "רק אם מישהו היה צופה מראש מה עשית. כמה הבוחרים שלך מאוכזבים. היית מתיר מס מיוחד מאוד גבוה על נשים שמרוויחות 0 שקלים. היית מאמין?".