נתניהו במחנה ההשמדה אושוויץ: "אסור לנו להפקיד את גורלנו בידי אחרים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חנך היום את תערוכת הקבע לזכרון השואה בביתן 27 שבמחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפולין. בדבריו התייחס רה"מ לסוגיית הגרעין האירני וביקר את מדינות העולם על הססנותן: "הלקח ברור. אסור לנו לעמוד שאננים מול איומי ההשמדה. ההססנות של מדינות העולם מפלעול נגד משטרים קיצוניים לא השתנתה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חנך היום את תערוכת הקבע החדשה בביתן 27 במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. נתניהו הגיע לבלוק היהודי במחנה וקבע מזוזה במקום יחד עם הרב ישראל מאיר לאו. לאחר מכן סייר בתערוכה שהקים מוזיאון "יד ושם" במקום במימון ממשלת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה חיפש בספר שמות הנספים שבמקום את נתוני משפחתה של אשתו שרה, בני משפחת הון שנספו בשואה. נתניהו התייחס בדברים שנשא בטקס החנוכה של התערוכה לסוגיית הגרעין האירני ולמערכה המתנהלת בסוריה. "באנו מירושלים כדי להנציח את זכרם של מיליוני היהודים, ביניהם רבבות של ילדים ותינוקות רכים, שנרצחו על ידי הנאצים במקום הארור הזה. לעמוד כאן היום עם הניצולים שחוו על בשרם את התופת בבלוק 27 זהו מעמד מיוחד שמרגש אותי מאוד", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו.

בהמשך קשר את שאירע על אדמת פולין לפני כ-70 שנה לאיום מכיוונה של אירן, יום לפני שנערכות בה בחירות לנשיאות שיסיימו את עידן אחמדינג'אד. "לנו היהודים הלקח ברור. אסור לנו לעמוד שאננים מול איומי ההשמדה. אסור לנו לטמון ראשנו בחול, או להניח שאחרים יעשו בשבילנו את העבודה. עלינו להתריע בשער, עלינו לנסות לגייס את העולם נגד כוונות ההשמדה, אבל מעל לכל אסור לנו להיות חסרי ישע ולהפקיד את גורלנו בידי אחרים. אנו מזהים את הסכנה מבעוד מועד, ואנו מוכנים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו", הוסיף ראש הממשלה.

נתניהו מעיין בהיכל השמות, היום (קובי גדעון, לע"מ)
"מכאן, מאושוויץ-בירקנאו, המקום שהוא עדות לרצון להשמיד את עמנו, אני אומר לכל אומות העולם - מדינת ישראל תעשה כל מה שצריך כדי למנוע שואה נוספת. כי גם היום יש מי שמצהיר על כוונתו להשמיד מיליוני יהודים ולמחוק את מדינתם מעל פני האדמה. אבל היום יש לנו מדינה עצמאית וצבא חזק, שמאפשרים לנו להגן על עמנו ולעצור כוונות נפשעות כאלה. היכולת והנכונות להגן על עצמנו, זהו כל ההבדל בין מצבנו אז לבין מצבנו היום".

"ההססנות של מדינות העולם לא השתנתה"

בהמשך דבריו העביר נתניהו ביקורת מרומזת על מדינות העולם שעומדות מנגד בעוד נשיא סוריה ממשיך לטבוח בבני עמו. "ההססנות המדינית, של המדינות הנאורות, מלפעול נגד משטרים קיצוניים שמאיימים עלינו ועל שלום העולם - לא השתנתה".

לדבריו של רה"מ, הדבר היחיד שבאמת השתנה הוא היכולת של ישראל לפעול כדי להגן על עצמה ולמנוע שואה נוספת. "אמת זאת מטילה עלינו אחריות כבדה ומתמדת- להבטיח בכל דרך את עתידה וביטחונה של מדינת ישראל מול מבקשי נפשנו. זוהי צוואתם של ששת המיליונים, אחינו ואחיותינו שנספו בשואה, זוהי חובתנו - וכך נפעל", סיכם נתניהו.