השרים אישרו: ייאסר סחר בכבד של אווזים וברווזים שפוטמו

בשורה טובה לבעלי החיים: ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק האוסרת על סחר בכבד מפוטם בישראל. המשמעות: מסעדות ואניני טעם לא יוכלו עוד להינות מהמוצר השומני, הכרוך בסבל רב של בעלי החיים

איסור על סחר בכבד. אילוסטרציה (AP)

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק המבקשת לאסור על סחר בכבד שומני של אווזים וברווזים, שעברו פיטום בכפייה. ההצעה נועדה לאסור כליל את השימוש בכבד של בעלי חיים שפוטמו, בהמשך להצעת החוק שנכנסה לתוקפה בשנת 2006 - האוסרת על פיטום אווזים וברווזים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ הרב דב ליפמן (יש עתיד), שהגיש את הצעת החוק, אמר לאחר ההצבעה כי "החברה הישראלית החליטה לשים קץ להתעללות הזו. אני מודה לשרי הממשלה, שהתאחדו למען מטרה המגלמת ערכים יהודיים ומוסר אנושי בסיסי. זו חובתנו להגן על חסרי הישע. זה עניין של היגיון והגינות אלמנטריים, המתחייב גם מהאיסור ההלכתי על גרימת צער בעלי חיים".

כ-20 חברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה חתמו על הצעת החוק, שתמנע את ייבוא הכבדים. מ"אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" נמסר לאחר ההצבעה כי "פיטום בכפייה הוא עינוי ברברי שצריך לחלוף מן העולם. מחדירים צינור לגרונם של אווזים וברווזים ומלעיטים אותם בכמויות מפלצתיות של מזון, כדי שהכבד שלהם יתנפח למימדים חולניים. לאחר שפיטום בכפייה נאסר בישראל, איסור הסחר בכבד מפוטם הוא צעד מתבקש".

"גם ההתעללות בחו"ל תיעצר", ארכיון (AP)

החוק נועד לסתום את הפרצה

ישראל אסרה על פיטום עופות מים כבר לפני עשור, כאשר בג"ץ פסק שהפיטום הוא התעללות בלתי חוקית. ואולם, כיוון שעד כה לא נאסר על יבוא המוצר, ניתן עדיין למצוא בארץ כבד שומני, של אווזים וברווזים שעברו תהליך של פיטום בחו"ל. לאחרונה אף פרסם משרד החקלאות כי קיים חשש לחידוש הפיטום, והחוק נועד לסתום את הפרצה.

בקרוב תובא הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת. בין חברי הכנסת שחתמו על ההצעה ניתן למנות את אמנון כהן (ש"ס), מרב מיכאלי (עבודה), משה פייגלין (ליכוד), שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), איתן כבל (עבודה) ודב חנין (חד"ש).

לבני: "התעללות לצורך תאווה אנושית ותו לא"

ייצור כבד שומני נאסר בישראל, איטליה, בריטניה, פולין, צ'כיה, לוקסמבורג, דנמרק, פינלנד, נורווגיה, שוודיה, שווייץ, אוסטריה, גרמניה, טורקיה, אוסטרליה וארגנטינה. בקליפורניה נאסר הן הייצור של כבד שומני והן הסחר בו, בחוק שעליו חתם לפני מספר שנים המושל לשעבר ארנולד שוורצנגר, ונכנס לתוקף בקיץ האחרון.

שרת המשפטים, ציפי לבני, החברה בוועדת השרים, הגיבה לאחר ההצבעה על הצעת החוק וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "פיטום אווזים הוא אכזרי. זו התעללות בבעלי חיים בעודם בחיים לצורך תאווה אנושית ותו לא. כבר בעבר הייתה לי הזכות למנוע פיטום בארץ כשהייתי שרת משפטים בשנת 2005, ולמרות הלחצים שהופעלו עליי, מנעתי את הצעת החוק שרצתה לאפשר פיטום אווזים בישראל".

לבני הוסיפה כי "אני מאמינה שהמאבק בהתעללות בחיות לא עוצר בגבול, לכן תמכתי היום בהצעת החוק האוסרת ייבוא של כבד, גם אם ההתעללות נעשתה בחו"ל. ההצעה קיבלה את אישור ועדת השרים לחקיקה. אני צמחונית מטעמי מצפון. ואני מכבדת כאלה שאינם. אבל אני לא מכבדת את אלה שאין בלבם חמלה. כשרת משפטים אני מאמינה שחברה נמדדת גם על פי היחס שלה לבעלי חיים ושהחוקים שאנחנו מחוקקים צריכים להגן על בעלי חיים מפני רשעות אנושית".