השרים קבעו: תג מחיר - טרור

הצעת החוק של לבני אושרה בוועדת השרים לחקיקה. החוק המוצע אמור לתת למערכת הביטחון והחוק כלים טובים יותר להתמודד עם פשעים מורכבים מסוג זה ולסכל אותם. לבני: "החוק יסייע להגן על חיינו"

הכנסת נלחמת בתופעה (חדשות 2)

הכנסת נלחמת בתופעת "תג מחיר": ועדת השרים לחקיקה אישרה פה אחד את הצעת החוק הקובעת כי פעולות "תג המחיר" ייחשבו בעיני החוק כפעולות טרור לכל דבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את ההצעה יזמה שרת המשפטים ציפי לבני, ומטרת החוק - להעניק כלים למערכת הביטחון לטפל בתופעה שהפכה בשנה האחרונה לנפוצה, למרות מאמצי המשטרה והצבא למנוע אותה.

עומדת מאחרי ההצעה, לבני (AP)
"זהו חוק שנותן כלים נוספים ומרחב פעולה ביד מערכת הביטחון במאבקה הנמשך בטרור", הדגישה השרה לבני עוד בטרם ההצבעה. "החוק יקל על מלאכת הסיכול והמניעה איתה מתמודדת מערכת הביטחון. הוא יגן על חיינו".

לדברי לבני, היא מודעת לביקורת הציבורית נגד החוק, וחלקים מאותה ביקורת הופנמו בגרסה שהוצעה. "חשוב לקדם אותו לאור מטרתו הראויה מאין כמוה - שמירה על חיי אדם מול הטרור", הדגישה השרה.

אך החוק החדש לא נועד רק למאבק בתופעת "תג המחיר", אלא גם להחליף חלק מהוראות תקנות ההגנה לשעת חירום שעדיין קיימות מימי המנדט. התקנות שיוחלפו נועדו להתאים לצורכי הביטחון המשתנים ולהתאים עצמן לעקרונות המשפט החוקתי בישראל.

על פי הצעת החוק, שגובשה על ידי משרד המשפטים כבר לפני מספר שנים, יוקם מנגנון הכרזה על ארגוני טרור, במסגרתו ידווח על ארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל, וכן על ארגוני טרור זרים. בנוסף ייקבעו מאפיינים חדשים של "עבירות טרור". מדובר בקבוצה של עבירות פליליות ייחודיות לתחום הטרור, הנוגעות הן לפעילותם האסורה של ארגוני הטרור ופעילי הטרור עצמם, והן לתופעות של תמיכה בארגוני טרור על ידי העברת כספים, העמדת אמצעים לרשותם, או הבעת תמיכה בפעילותם. מטרת המהלך נועדה למנוע את התרחבות ארגוני הטרור וצבירת השפעה בקרב אוכלוסיה אזרחית.

כמן כן, תיקבע ענישה מחמירה על ביצוע עבירות טרור, ובכלל זה הכפלת הענישה על ביצוע עבירה שהיא "מעשה טרור" כהגדרתו בחוק והארכת משך מאסר עולם שנגזר בגין עבירת טרור. בנוסף תיקבע הסדרה מחודשת של סמכויות חילוט ותפיסה של רכוש הקשור לטרור, לרבות מתן סמכויות לתפיסה ולחילוט של כל רכושו של ארגון הטרור. יחד עם זאת יורחבו סמכויות המשטרה למניעת פעילות טרור ולסגירת מקומות המשמשים ארגוני טרור בפעילותם. החוק אף יסמיך את שר הביטחון להוציא "צו הגבלה" נגד אדם מטעמי ביטחון.