הגדלת שכר המינימום, פתיחת תכנית חיסכון לילדים עניים - שר הרווחה מציג: התכנית למלחמה בעוני

הגזירות הכלכליות והתקציב החדש שפגעו בעיקר בשכבות החלשות הביאו את שר הרווחה להכריז על תכנית חדשה שגיבש למחמה בעוני. על פי תכניתו של מאיר כהן עד 2018 צריכה המדינה להגדיל בין היתר את שכר המינימום, לבטל את הקיצוצים בקיבצאות הילדים ופתיחת פיקדון של המדינה וההורים שיאפשר לילדים עניים לימודים גבוהים

אחרי שאושר התקציב בממשלה עם שלל הגזירות והקיצוצים, נשאר שר הרווחה כמעט לבד בחזית המלחמה בעוני. עם 1.8 מיליון אנשים שכבר חיים מתחת לקו העוני, למעלה ממאה אלף משפחות מקבלי הבטחת הכנסה ועשרות אלפי ילדים בדרך לצד הלא נכון של הקו, שר הרווחה עומד להציג תוכנית למלחמה בעוני- תוכנית שתדרוש תקציבים ושינוי תפיסת עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השאלה היא האם לשר הרווחה באמת יש שיניים מול ראש המפלגה לפיד לדרוש את השינוי כבר עכשיו ויותר חשוב מכך- תוכנית משמעותית- שתמנע את ההתדרדרות. אך מאיר כהן נראה נחוש, היום הוא הגיע לתכניתנו "פגוש את העיתונות" וסיפר לרינה מצליח על התכנית שגיבש למלחמה בעוני.

עיקרי התכנית של שר הרווחה (חדשות 2)

"למרות המציאות הקשה, וגזירות התקציב, אני חושב שזה עדיין לא מאוחר. ראש הממשלה חייב להחליט על כך שתיכתב תכנית ממשלתית למיגור התופעה של ילדים עניים", אומר השר. השלב הראשון בתכנית הזו של כהן הוא ביטול הקיצוץ שהוחל על קצבאות הילדים בתקציב 2016. לשאלה למה לא כבר ב-2015? הוא אומר כי "הצעתי את מה שגם אני וגם בביטוח הלאומי חשבנו לנכון. הקיצוץ הזה בקצבאות הוא צו השעה, אבל הוא לא קבוע - ההכנסה של האנשים האלו היא האוכל שלהם".  

הנקודה השנייה היא ביטול הקיצוץ למקבלי קצבת קיום. "אנשים עם קצבאות קיום יוצאים לעבודה ואז מקצצים להם את כל ההטבות האחרות. זה מצב לא בריא ופה אנחנו רוצים לתקן", מסביר כהן.

שר הרווחה רוצה לפעול גם לשינוי חוק שכר המינימום והגדלתו, מהלך שנפל פעם אחר פעם במציאות של הפוליטיקה הישראלית.

השר כהן התייחס גם לעניין מס ההכנסה השלילי. "אם יבואו לאנשים ויגידו להם אתם יוצאים לעבוד ותקבלו גם מס הכנסה שלילי משמעותי זה יצליח. אנשים יצאו לעבוד גם עבור משכורות של 2,500-3,000 שקלים".

ולבסוף הוא מציע את גולת הכותרת שלו - פתיחת פיקדון משותף למדינה וההורים שיאפשרו לילדים ממשפחות עניות לרכוש השכלה באוניברסיטאות ובמכללות וכך לצמצם את הפערים. "ילדים אחרי צבא לא יוצאים ללמוד כי אין להם כסף", אמר השר. "חשבנו שחלק מקצבאות הילדים ייחסכו על ידי ההורים והמדינה ביחד והכסף הזה ישמש את הצעירים הללו אחר כך ללימודים ולהתחיל את החיים מנקודה אחרת".

"מדבר איתו כל יום", כהן ושר האוצר לפיד (AP , ורדי כהנא)

"לא קונה את התחושה האפוקליפטית של אנשי האוצר"

"ממשלה לא עובדת כאן ועכשיו - צריך וראוי לכתוב תכנית לחמש שנים עם אופק לאנשים", מסביר כהן. "שואלים איפה הכסף? אז הכסף הוא בסדרי העדיפויות הממשלה צריכה להחליט שהשנים 2016-17-18 הן שנים להוציא את הילדים מקו העוני".

התכנית, מבטיחה ככל שתהיה לא תצליח בלי שיתוף של יושב ראש המפלגה של מאיר כהן. בתקציב האחרון שר האוצר לפיד נמנע אמנם מלקצץ בתקציב משרדו של כהן, אך קצבאות הילדים ספגו פגיעה משמעותית. "אני מדבר איתו כל יום, הוא מבין את המצב", אומר כהן. "לפיד העביר 700 מיליון שקלים לילדים בסיכון ובמשפחות חד-הוריות".

הכסף יבוא משם? בנייה ב-E1, ארכיון (רויטרס)

"אני לא קונה את התחושה האפוקליפטית שמציירים לנו אנשי האוצר, צריך לחשוב איך מעצימים את האנשים העניים באמצעות תעסוקה וחינוך. כיום אני שומע על מצב שאל פנימייה מסוימת מגיעים אנשים שלא לומדים בה ומבקשים אוכל - אני מדבר עם לפיד כל יום בניסיון לגבש פתרונות למצב".

"הכסף מהתנחלויות צריך ללכת למלחמה בעוני"

ואי אפשר בלי התייחסות מדינית. היום צוטט סגן שר הביטחון דני דנון מהליכוד כאומר שהממשלה תכשיל כל פיתרון של שתי מדינות לשני עמים. שר הרווחה לא רק מתכחש לדברים האלה, ומוסיף עוד כי לכשיגיע היום ופתרון שתי המדינות יהיה בו גם מקור לכסף שיוכל לסייע במלחמה בעוני. "בסופו של דבר לדעתי צריך לפרק את ההתנחלויות - בבוא היום הכסף מהתנחלויות צריך ללכת למלחמה בעוני".