יום עם השר בנט בדרכים: "אני ורה"מ נתניהו עובדים טוב ביחד"

בריאיון מיוחד לחדשות סוף השבוע עם דנה ויס, סיפר שר הכלכלה נפתלי בנט על התפקיד החדש, האם טירפד את מינויו של השר כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל ועל היחסים עם החבר לברית יאיר לפיד. בנט ענה גם לשאלה המסקרנת: האם ירוץ בבחירות הבאות לראשות הממשלה?

השר בנט מדבר: פחות מ-3 חודשים מאז שנכנס לתפקיד שר לראשונה, יו"ר הבית היהודי והכוכב העולה בשמי הפוליטיקה הישראלית בריאיון מיוחד עם דנה ויס שהתלווה אליו בימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח הריאיון התייחס שר הכלכלה בנט לסוגיית אי מינויו של השר לשעבר משה כחלון לתפקיד יו"ר מנהל מקרקעי ישראל - כפי שהבטיח ראש הממשלה נתניהו. לטענתו של נתניהו, לא ניתן יהיה למנות את כחלון לתפקיד עקב תוצאות הבחירות והימצאותו של תפקיד יו"ר המנהל בידי שר הבינוי והשיכון - אורי אריאל מהבית היהודי.

"על פי ההסכם הקואליציוני כחלון זכאי להתמנות לתפקיד הזה. אנחנו לא נעצור כזה דבר ולא טרפדנו כלום", אמר בנט. "אני חושב שכחלון הוא אדם נהדר. תשאלי את משה כחלון ואת ראש הממשלה מה קרה. זה לא ענייני ולא דיברנו על הנושא הזה".

בהמשך התייחס בנט גם לסוגיית יחסיו המעורערים לכאורה עם ראש הממשלה נתניהו. בחודש שעבר נסע רה"מ לסין לקדם את יחסי המסחר בין בייג'ין לתל אביב בלי שר הכלכלה בנט. "צריך לרדת מכל הסיפור הזה. אם יש ביקורת בנושא צריך להפנות אותה לנתניהו. את מי זה מעניין? אותי מעניינת כלכלה חזקה - וזה מה שמעניין את כלל עם ישראל", אמר בנט.

"אנחנו כולנו אנשים מבוגרים ועוסקים באינטרס של עם ישראל. אני עובד טוב עם ראש הממשלה, הוא מתנהל בצורה אחראית וראויה ואנחנו נעשה הרבה טוב לעם ישראל בשנים הקרובות", הוסיף.

"לא הייתי מאמין שאהיה חבר של לפיד"

לפיד זה אח. בנט עם שותפו לברית (רויטרס)
מתברר שמאחורי מר בנט, מסתתר גם מיסטר נפתלי. כזה שמקפיד על גינוני המפקד ויודע לדפוק על השולחן מול המצלמות. במסדרונות האלה התגלתה גם עורמה פוליטית שבמסגרתה הוא מצד אחד מצליח לשמור על שירות מקוצר לבני ישיבות ההסדר, ומצד שני לתחזק את הזוגיות המפתיעה של הברית בנט-לפיד.

"לא הייתי מאמין שאהיה חבר של לפיד לפני הבחירות, אבל הברית ביני לבין לפיד היא פוליטית. בלי החיבור הזה לא הייתה קמה ממשלה. יש עכשיו ממשלה שאומרת שמתווכחים על הרבה דברים. אז למה שלא נתמקד בדברים שאנחנו מסכימים עליהם ונתחיל לעבוד?", אמר בנט.

לדבריו, הוא וחבריו כבר מביאים שורה של רפורמות שביצעו כמו הרפורמה במכון התקנים והמהפכה בשירותי הדת. "בכוונתי להעביר כבר בקדנציה הזו הצעת חוק לבחירת רב ראשי אחד לישראל - שלא יהיה רב אשכנזי ורב ספרדי. כולנו עם אחד. אנחנו חייבים לייצר גם תחרות בנמלים וצריך לעשות את זה בכל מחיר. אני חושב שאנחנו עושים פה היסטוריה".

ראש הממשלה נפתלי בנט?

השר בנט בדרכים (חדשות 2)
לפחות על הבטחת בחירות אחת, נפתלי בנט יכול כבר לסמן "וי": משהו חדש אכן התחיל. בנט החל כובש את היעד המבוצר של הציונות הדתית צעד אחר צעד - אך ביקש להדגיש שהבית היהודי שבראשה הוא עומד היא איננה רק מפלגה דתית. "4.5 מנדטים מתוך ה-12 שקיבלנו הם של מצביעים לא דתיים. חשוב שנדע את זה ונפנים שאנחנו מפלגה של עם ישראל ולא רק של דתייים", אמר בנט במפגש עם פעילים.

הוא גם הדף את הביקורות על כך שהמפלגה שבראשה הוא עומד היא למעשה שתי מפלגות מפוצלות. "זו סיעה של 12 אנשים, כל אחד הוא עולם ומלואו עם דעות שונות. אני רוצה מחלוקת ודעות שונות, לא דיקטטורה. לפעמים אני מקנא בליברמן (על המשמעת הסיעתית), אבל בדמוקרטיה אמיתית צריך לקבל את הכרעת הרוב".

רה"מ נתניהו. "עובד איתו טוב ביחד" (רויטרס)

רק חצי שנה חלפה מאז האח בנט המציא מחדש את "הבית היהודי", והפעילים הוותיקים של המפד"ל בדרום עוד לא הספיקו לעכל את רוח המפקד. עטוף בשכפ"צ האישי שנקרא "אריאל, תרשום", חמוש בגרסה המתקדמת לצ'פחה של הפוליטיקה הישנה, בנט כובש אט אט את דרכו בפוליטיקה. קודם הכריז על מהפכה ברבנות, אחר כך פתח חזית על מינויו של הרב דוד סתיו לתפקד הרב הראשי. השאלה היא רק מה יקרה בהמשך המערכה.

על השאלה האם יתמודד על ראשות הממשלה שר הכלכלה עדיין לא יודע להשיב. זאת בניגוד לחברו לפיד, שכבר הצהיר שבבחירות הבאות הוא רץ לתפקיד הבכיר. "אני לא יודע אם אתמודד לראשות הממשלה. אני במקום בו אני מנסה לחבר בין כולם, ולעשות הכי טוב לעם ישראל. גם בעתיד אלך למקום הזה שעושה טוב לאנשים. אני עוד לא יודע לענות על השאלה הזו כי לא החלטתי".