ועדת החוץ והביטחון של הכנסת: המוסד מנע מידע בפרשת זיגייר

הכנסת מותחת ביקורת על המוסד ועל גופי הביטחון באשר לפרשת "האסיר X". ועדת החוץ והביטחון ערכה בנושא דוח שקובע שהמוסד מונע מהח"כים מידע - וכולל גם ביקורת על אופן גיוסו והפעלתו של בן זיגייר

פרשת בן זיגייר לא גוועת: ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תפרסם בימים הקרובים דוח בנושא, שכמה ממסקנותיו הגיעו לידי חדשות 2.

הוועדה קובעת שבשורת מקרים, ולא רק במקרה של סוכן המוסד האוסטרלי שנודע כ"אסיר X", מנעו המוסד וגופי ביטחון אחרים מידע שהיו צריכים להעביר לחברי ועדת החוץ והביטחון.

אחת הבעיות שעומדות בפני הוועדה, היא שבשל רגישות המידע שזורם בצינורות הללו אין נוהל או חוק שמסדיר מה מדווחים, כמה ולמה.

המסקנות כוללות גם ביקורת על אופן גיוסו והפעלתו של בן זיגייר, שהתאבד בתא כלאו בישראל. עם זאת, ראשי המוסד הנוכחיים מנוקים מאשמה אישית לפי הדוח.

הוועדה התייחסה באופן ביקורתי גם להתנהלות התקשורתית בפרשה - שנחשפה בתחקיר רשת ABC האוסטרלית ופורסמה בהרחבה ברחבי העולם. כך, כמעט בכל כלי תקשורת גדול, פורסם מידע - לרוב מוטעה - על קשרי המוסד הישראלי ואופן פעולתו. 

סיכל מבצע להשבת נעדרי סולטן יעקב?

לפני כחודשיים דווח באוסטרליה שזיגייר חיבל שלא במודע במבצע סודי ביותר להשבת שלושת נעדרי סולטן יעקב. לפי התחקיר מדובר בגופותיהם, למרות שישראל אינה מכירה בכך שהם חללים ומגדירה אותם "נעדרים". מתחקיר רשת ABC עולה ש"קלות דעת" מצד זיגייר גרמה לבכירי המוסד לבטל את המשימה המורכבת, מבצע שהיה אמור לסגור מעגל בן עשרות שנים להשבתם, או השבת שרידיהם, של זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ.

בכך ייתכן שסופק מענה לאחת השאלות הבוערות ביותר בפרשת זיגייר - מה הוא עשה שהביא למעצרו וכליאתו.