רה"מ בכנסת: קורא "גיב פיס א צ'אנס" אך מזהיר "עשרות אלפי טילים מכוונים על ישראל"

קורא לשלום - ומזהיר ממלחמה כוללת. ראש הממשלה נתניהו נאם היום מעל בימת הכנסת והתייחס לשלל נושאים שעל סדר היום - הקשיים בקואליציה: "חבל לידה", כחלון: "בגלל המנדטים", אירן: "הכל מתגמד", אבו מאזן: "לא להחמיץ את ההזדמנות"

הקרע בקואליציה של נתניהו-לפיד-בנט מביא היום את ראש הממשלה עצמו להתייחס לנושא במהלך "דיון 40 חתימות" שיזמה האופוזיציה בנושא המדיני. נתניהו התייחס בנאומו גם לשורת הנושאים והסוגיות הנוספות שעומדות לפתחה של הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יכול לבשר לכם, כיוון שאני די ותיק בבית הזה, שעם הקמת כל ממשלה זה לא קרה עד היום. בהתחלה של כל קואליציה חדשה ועם כל כך הרבה חברי כנסת חדשים יש הרבה מרץ ואנרגיה והרבה יוזמות. בהתחלה של כל קואליציה יש חבלי לידה", הבהיר ראש הממשלה.

הוא ציין כי הדברים שנאמרו על ידי חברי האופוזיציה - נשמעים לו מוכרים מלפני ארבע שנים: "כל הזמן אמרו שהממשלה תיפול, הממשלה לא נפלה והיא המשיכה. חשבתי שאנשים ייזהרו מפה. נזכרתי שהמרכיבים של הממשלה מנותקים זה מזה. שאין דבק בין החלקים השונים".

נתניהו גם התייחס להודעתו לפיה השר לשעבר משה כחלון לא יכהן כיו"ר מנהל מקרקעי ישראל, כפי שהובטח לו לפני הבחירות. "קיוויתי שנקבל יותר מנדטים ואז היינו לוקחים את משרד השיכון לליכוד ומנהל מקרקעי ישראל למשרד ראש הממשלה, זו הייתה התוכנית. מה קרה? קיבלנו פחות מנדטים והעברנו את משרד השיכון לחברינו בקואליציה".

"אירן מתקרבת לקו האדום שהצבתי בשיטתיות"

בנאומו התייחס נתניהו גם לסוגיית הגרעין האירני ואמר כי הרפובליקה האיסלמית מתקרבת לחציית הקו האדום שהציב באו"ם: "אנו נעשה כל מאמץ, יחד עם הקהילה הבינלאומית, למנוע מאירן גרעין. כל הבעיות תתגמדנה אם אירן תשיג נשק גרעיני. הם עדיין לא חצו את הקו האדום שהצבתי בזמנו באו"ם, אבל הם מתקרבים לכך בשיטתיות".

רה"מ הבהיר כי תוצאות הבחירות שייערכו בשבוע הבא באירן לא ישנו דבר: "שאיש לא ישלה את עצמו. מירוץ החימוש לפצצה האירנית נמשך, אירן ממשיכה לחמש את חיזבאללה, את סוריה ואת חמאס. ישראל תעשה כל מאמץ למנוע מנשק מתקדם להגיע לחיזבאללה ולחמאס ולגורמי טרור אחרים".

בהמשך התייחס נתניהו גם למלחמת האזרחים בסוריה ולהשלכות האפשריות על ישראל: "הזירה הסורית נפיצה. קטל נורא של אזרחים מתרחש שם. אנו עוקבים בדאגה אחר הדיווחים על שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי. כשנשק מסוכן מגיע לידי גורמים מסוכנים - אין שום ערובה שלא ישתמשו בו. כשרואים את האקדח במערכה הראשונה, הוא יירה במערכה השלישית. אנחנו מגיבים בנחישות ובעוצמה כשצריך".

לדבריו של רה"מ, "יש עשרות אלפי טילים ורקטות" שמכוונים לעבר ערי ישראל: "עלינו לתת לזה מענה הגנתי שבוודאי אף פעם לא יהיה מושלם - וגם מענה התקפי", הוסיף נתניהו.

"לא חושש להתחיל את המשא ומתן עכשיו"

מטרתו של הדיון במליאה שכונס לבקשת 40 ח"כים מהאופוזיציה הייתה לעסוק בנושא המדיני, שגם אליו התייחס נתניהו. "אנחנו בעד משא ומתן ללא תנאים מוקדמים מיד. אני פונה לאבו-מאזן - גיב פיס א צ'אנס. אל תחמיץ את ההזדמנות", אמר.

"בשלוש הכהונות שלי כראש ממשלה קיבלתי לא מעט החלטות קשות, וגם עכשיו אני מוכן לקבל החלטות קשות, אבל לא כאלו שיסכנו את בטחונה של מדינת ישראל. לא רק אנחנו נצטרך לקבל החלטות קשות - גם הפלסטינים יצטרכו לעשות זאת. אני לא חושש להתחיל את המשא ומתן כאן ועכשיו - ובלי תנאים מוקדמים", הצהיר.

"הזמנתי את אבו מאזן באו"ם, הזמנתי אותו בוושינגטון, הזמנתי אותו מעל במת הכנסת. צריך לשבת, להעלות את הדרישות השונות ולנסות להגיע לשלום אמיתי. זו המטרה שלי, ואני מקווה שזו תהיה גם המטרה של המנהיגים הפלסטינים".