נתניהו על השופט: אמירה לא במקומה, לא יכהן כאב בית הדין של הליכוד

לאחר שהשופט בדימוס ניסים ישעיה אמר בדיון כי "יש נשים שנהנות מאונס", הודיע ראש הממשלה כי הוא לא ימונה לתפקיד בכיר בליכוד שאליו היה מועמד. "זו אמירה לא במקומה", אמר נתניהו. חברי כנסת ואישי ציבור קראו להדיחו: "כלו כל הקיצים". השופט עצמו התגונן: "עיוותו את דבריי, זה היה ברוח טובה"

זעם ציבורי רב על השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר במהלך דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב לעורכת דין של נאנסת כי "יש בנות שנהנות מאונס". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהשופט לא יכהן כאב בית הדין של הליכוד: "באם נאמרו הדברים מדובר באמירה שלא במקומה". השופט עצמו אמר לחדשות 2 באינטרנט כי דבריו עוותו וכי עורכת הדין של הנאנסת יצאה עם חיוך מהאולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דברי השופט זכו לביקורת חריפה מצד חברי כנסת וגם מלשכת עורכי הדין. "אם האמירות המוזכרות אכן נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות אומללות שמוטב שלא היו מועלות על דל שפתיו של איש, לא כל שכן בידי שופט במדינת ישראל",  אמר ראש הלשכה דורון ברזילי, ישמכהן גם כו"ר הצוות להעצמת נשים בלשכה. "בכוונתנו להגיש תלונה נגד השופט ואנו מצפים כי הנהלת בתי המשפט תתייחס למקרה במלוא חומרת הדין".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון פנתה הבוקר לנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, בבקשה להשעות מיידית את השופט ישעיה מכס השיפוט, ולפעול לאלתר לעקירת תפיסות שוביניסטיות נתעבות לדבריה, ממערכת המשפט. "לא יתכן ששופטים במערכת המשפט שאמורה להגן על הקורבנות, ינהלו אותה באופן חשוך, חסר בושה וחסר אחריות", הבהירה. "התנצלות במקרה כזה אינה מספיקה ויש לפעול להדחתו של השופט ישעיה פן יפגעו נשים נוספות מתפיסותיו החשוכות".

השופט בדימוס ישעיה (אתר בתי המשפט)

"מבזה את בית המשפט"

חברת מפלגתה מיכל רוזין, ששימשה עד לא מזמן כמנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, הצטרפה לדברים ואמרה כי "מקרה זה מצטרף למקרים נוספים בתקופה האחרונה, שבהם מתבהר עד כמה נחוץ טיפול מיוחד בעבירות המין. אמירות מסוג זה, מהוות פגיעה נוספת ולא ייתכן שיבואו מתוך ראשי המערכת שאמונה על עשיית דין וצדק".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ ד"ר עליזה לביא מיש עתיד, פנתה הבוקר לשרת המשפטים ציפי לבני בדרישה להדיח מיד את השופט ניסים ישעיה מתפקידו: "לא ייתכן ששופט שזוהי תפיסתו ישב בדין אפילו שעה אחת נוספת. הנקודה איננה אם הייתה לו כוונה לפגוע אלא איך ייתכן שזוהי תפיסתו של שופט".

"אנו שומעים לא פעם ולא פעמיים על התבטאויות מביכות של דמויות מפתח ואנשים נושאי תפקיד ציבורי - אך הפעם נדמה כי כלו כל הקיצים", ציינה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו), המכהנת כיו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת. "הזילות בה שופט מתבטא בצורה מזעזעת שכזאת, מבזה את בית המשפט".

השופט: "עיוותו את דבריי, הדיון היה ברוח טובה"

גם ח"כ מירי רגב הביעה זעם על הדברים. "מדובר בהתבטאות מסוכנת המעבירה מסר שלילי לחברה ובטח לאותן לנשים שאזרו אומץ ומנהלות משפט נגד אנסים והמטרידים", הדגישה. "איזה מסר ביקש השופט להעביר באמירה זו? אני מקווה כי נשיא בית משפט העליון יקרא להדחה לאלתר של השופט, כל הסדר אחר ישים אות קלון עלינו כחברה ועל כל מערכת בתי המשפט בישראל. אין לקבל את ההבהרה שלו. גם העובדה ששתי שופטות שדנו בהרכב לא עצרו את המשפט וגינו את האמירה של השופט מחייבת בדיקה".

השופט בדימוס ישעיה טוען מנגד כי הדיון התנהל ברוח טובה וכי המשפט שאמר עוות. "זה הוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס, אני בכלל פנסיונר וזה היה דיון לא פורמלי בוועדת ערר של הביטוח הלאומי, שיושבים בו עוד שופטים", סיפר הבוקר בשיחה מביתו עם חדשות 2 באינטרנט. לדבריו, הוא נתן את המשפט כדוגמה במהלך ויכוח עם עורכת הדין לגבי מה שנדרש להוכיח כשטוענים שהאונס היה פעולת איבה.

"התנהל ויכוח כי היא טוענת שהנערה שהיא מייצגת נאנסה לפני כמה שנים וטוענת שמדובר בפעולת איבה", סיפר ישעיה. "אני הצגתי את זה כדוגמה, עם המילה 'אם', אבל התעלמו ממנה. כדוגמה, נתתי, אם יש נאנסת שלא נפגעה מהנזק ונהנתה מהאונס אז כך וכך והיא עיוותה את זה, ממש עיוותה את זה. אני לא יודע אם זו הכתבת או עורכת הדין שדיברה עם הכתבת".

הסכים לבקשת הדוברת להתנצל

השופט בדימוס הוסיף כי דוברת בתי המשפט שאלה אותו אם הוא מסכים להתנצל כחלק מהתגובה של דוברות בתי המשפט, אך לדבריו הוא לא הבין על מה המהומה. "זה הפתיע אותי, מחפשים סתם מה לפרסם, זה מוגזם מאוד. לא שזה בא מיוזמתי אבל בסדר, היא הציעה לי אז אני קיבלתי את זה, אבל זה אחד העיוותים הכי גדולים".

ישעיה הדגיש כי עורכת הדין חייכה אליו כשיצאה מהאולם, לאחר שהוא הסכים לתת עוד דחייה בדיונים אם היא תצטרך: "אני מתפלא פתאום שהיא עשתה מזה צימעס, אני לא יודע למה". עם זאת, הוא הודה שהמשפט היה מאוד חריג וחריף, ולא היה צריך להיאמר.

הפרשה נחשפה הבוקר בגלי צה"ל, ובעקבותיה נמסר מהנהלת בתי המשפט כי "בלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו וכי לא הייתה בהם כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים. הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים".

סערת דברי השופט - סיקור מלא

השופט לחדשות 2 באינטרנט: "עיוותו את דבריי, זה היה ברוח טובה"

השופט לפרקליטה: "יש נשים שנהנות מאונס"