הכנסת דנה בגזענות בסופרלנד: "אימצו מדיניות של אפרטהייד"

ועדת החינוך והתרבות של הכנסת דנה במקרה הגזענות בפארק השעשועים "סופרלנד" שאירע בשבוע שעבר, במסגרתו לא הורשו להיכנס תלמידי תיכון ערבי למקום. מורה בתיכון האשים: "סופרלנד אימצה מדיניות של אפרטהייד" ובהנהלה התגוננו: "לא נהגנו בגזענות, פעלנו לפי בקשת הלקוחות, יש גם ימים רק לחרדים"

הסופרלנד. ארכיון (יח"צ)

אחרי שאתמול גינה ראש הממשלה נתניהו את פרשת הגזענות בפארק השעשועים סופרלנד, הגיע היום הנושא לשולחן הדיונים של הכנסת. ועדת החינוך והתרבות התכנסה לדיון במקרה הגזענות בשבוע שעבר, שבמסגרתו ילדים מתיכון ערבי לא הורשו להיכנס למתחם הפארק. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדיון פתח יו"ר הוועדה ח"כ עמרם מצנע, שהתריע מפני תופעת הגזענות החמורה שמרימה את ראשה: "מדי פעם אנחנו נחשפים באופן כה מכאיב ומוכר לתופעה הזו. לא צריך להסביר שגזענות ותופעות הלוואי שלה היא מחלה ממארת, מסוכנת מאוד ופוגעת בחברה שבה לא מוקיעים אותה ולא עוסקים בהדברתה".

מנהל תיכון ל"ב אג'יאל, ג'לאל טוחי, שתלמידיו לא הורשו להיכנס לשטח הסופרלנד, הבהיר כי אין בו טינה וכעס כלפי הנהלת פארק השעשועים וכי הוא מקווה שבעקבות המקרה, החברה הישראלית תירתם ללוחמה בגזענות: "אנחנו בבית הספר מחנכים לערכים ולחיים בדו-קיום, אנחנו מלמדים בבית ספר מעורב וחיים באותם בניינים ביפו. לכן הדרישה הזו להפרדה לא ברורה לי".

טוחי הוסיף כי אי אפשר לעשות הפרדה כזאת ולומר לתלמידים ערבים אתם לבד וליהודים שהם לבד. "אם לא נלמד אותם שצריך לחיות ביחד ונחנך לדרך שגויה - מה עשינו בזה? יש להפסיק את עניין הגזענות וההפרדה - ולא רק במקומות הבילוי. אני מעודד מהתגובות המחממות שקיבלנו שמראות שעדיין יש שפיות במקום הזה", אמר.

מנהל בית הספר הדגיש כי הוא מעולם לא ביקש שיונהג יום נפרד לתלמידים ערבים. "השאלה הזו אף פעם לא עלתה. גם האמירות שבחג הקורבן עושים הפרדה רק לערבים מוזרות לי. אני לא אגיד לבנים שלי היום זה היום של יהודים בלבד ומחר של המוסלמים. ההבעות בעיניים וההסתכלות של האחר כלפינו כזרים זה לפעמים הרבה יותר פוגע מאשר האמירות הגזעניות עצמן. צריך לטפל בתופעה הזו מגיל קטן ולהוקיע אותה".

דרש לשמוע התנצלות. ח"כ מצנע (יח"צ)

הנהלת הסופרלנד: "אנחנו לא גזענים, נענינו לבקשת הלקוחות"

בדיון השתתף גם חאלד, מורה לאנגלית בבית הספר שתקף בחריפות את הנהלת פארק השעשועים: "הסופרלנד אימץ לו מדיניות של אפרטהייד. תמיכה בתגובה שהם פרסמו מעניקה לגיטימציה לארגונים שונים לעשות הפרדה בין ערבים ליהודים. זה יתחיל בזה וייגמר בקבוצות אתניות אחרות".

לדבריו, פארק הסופרלנד משרת אוכלוסיה בין הגילאים 12 ל-18 - אוכלוסייה של בני נוער בגיל ההתבגרות, שעלולים ליצור חיכוכים יותר מאוכלוסיות אחרות, ללא קשר למוצאם. "שיפעילו יותר כוח אדם כדי למנוע חיכוכים בין בני נוער - אין קשר אם הם יהודים או ערבים. אני מגיע מתוך אמונה של דו קיום ולחינוך של ערכים של שיתוף ודו קיום ובמציאות אני נתקל בסיטואציות קשות כמו אלה. התמודדות עם המצבים האלה מצריכה הרבה כוחות נפשיים", הוסיף.

סמנכ"לית הסופרלנד פאני ברוך הגיבה לטענות שהופנו אליה: "הנהגנו מדיניות של ימים נפרדים בחודש יוני, בו נערכות מסיבות הסיום עקב פנייה של בתי ספר אלינו. בזמן הזה התלמידים נוטים לא להיות ממושמעים - ונקטנו במשנה זהירות. קרו מקרים בעבר שהיו חיכוכים בין ערבים ליהודים. אנחנו לא גזענים ושירתנו את בקשת הלקוחות שלנו". היא הבהירה כי בסופרלנד נערכים גם ימים נפרדים לחרדים על פי בקשתם.

"מתנצלים ופותחים את שערינו בפני כולם"

בתוך כך, קראה ברוך לכל בני העדות והמגזרים להגיע לסופרלנד שלדבריה, פתוח בפני כולם בכל ימי הפעילות במהלך השנה. "ברגע שהבנו שנוצרה הסיטואציה הבעייתית נתנו הוראה חד משמעית לכל אנשי המכירות שלנו להפסיק עם הנהגת הימים הנפרדים. יש לנו מסמכים רבים שמתעדים שבילו אצלנו הרבה יהודים וערבים ביחד ממתנ"סים שונים בארץ. המקרה המדובר התרחש רק במספר ימים בודד בשנה, ובמקרה שבו דובר על בני נוער בגיל בעייתי".

יו"ר הוועדה מצנע קרא לברוך להביע התנצלות בשם פארק השעשועים. "התנצלנו במשך כל השבוע ואעשה זאת גם כעת", היא אמרה. "אני מתנצלת וטוענת שזה לא נעשה מתוך גזענות. גיבשנו אמנה עם מנכ"לית משרד החינוך שמטרתה להכין מראש את התלמידים למפגשים עם תלמידים ממגזרים אחרים כדי שיבואו אליהם עם פתיחות ורצון לקבלת האחר".

"החברה הישראלית היא סופרלנד אחד גדול"

בדיון נכח גם חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), שגינה בחריפות את המקרה שאירע בסופרלנד ואת תופעת הגזענות כלפי ערבים בישראל. "תמיד יש לחשוף את התופעה הזו. אחת מהדרכים לטיפול בגזענות היא החצנה - לעמת את הקורבן עם הגזען או עם אוכלוסיית הרוב".

"לפני מספר חודשים התקשורת עסקה באלימות נגד נשים, מורים, מלצרים. לדעתכם זה נגמר? זה לא קורה? רק לפני שבוע במבועים שבדרום סירבו להכניס ילדים חולי סרטן מהמגזר הבדואי לבריכה ואמרו שהבעיה היא בגלל המוצא. מה זה אם לא גזענות? צריך לתת לתופעה הזו שם אחר?", אמר ח"כ טיבי.

לדבריו, הקולות השפויים שמגנים את התופעה הזו הפכו ליוצאים מן הכלל. "החברה הישראלית היא סופרלנד אחד גדול. תשאלו את הערבים במגרשים, בכבישים, באוניברסיטה ובכל מקום. הגזענות היא טירוף. זו גם הסיסמה של הסופרלנד - 'זה לא סתם טירוף, זה סופרלנד'. תארו לכם את המצב הזה כלפי יהודים - בצרפת ובמקומות אחרים ביבשת", סיכם.