הכנסת אישרה: המע"מ יעלה באחוז בשבוע הבא

בתום דיון סוער התקבלה ההחלטה שיזמו באוצר ותעלה לכולנו הרבה כסף. "הכנסת משדרת שאין עתיד לעם בישראל, ושהולך להיות גרוע מאי פעם", אמר ח"כ גפני. שר האוצר נעדר מההצבעה בשל חופשה פרטית בפריז

בקרוב מאוד יהיה יקר יותר להיות ישראלי: בתום דיון סוער, אישרה הערב מליאת הכנסת את העלאת המע"מ באחוז אחד, והחל מהשבוע הבא יעמוד המע"מ על 18%. 45 חברי כנסת תמכו בהחלטה, 39 התנגדו וחבר כנסת אחד נמנע. בדיון נמתחה ביקורת על שר האוצר יאיר לפיד, שנעדר מההצבעה לטובת טיסה לפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ משה גפני אמר כי "הכנסת משדרת שאין עתיד לעם בישראל, ושהולך להיות גרוע מאי פעם. הולכים לפגוע במעמד הביניים ובשכבות החלשות באופן חמור ובלי להתחשב בכלום. מביאים לנו את המס הכי גרוע שיש - העלאת המע"מ. העשירונים העליונים לא מרגישים את זה, מי שמרגיש באופן מיידי זה חלק נכבד ממשכורתו והוצאותיו - הן השכבות החלשות ומעמד הביניים".

גפני הוסיף: "אני 25 שנה בכנסת, ולא זוכר גזירות כלכליות כה קשות בלי היגיון ואחיזה במציאות. יש אלטרנטיבות שאפשר לעשות באופן מיידי, בטווח בינוני ויש בטווח הארוך. צריך אומץ וחשיבה. מישהו מאמין לשר האוצר שיהיה טוב יותר עוד שנה? לאנשים יהיה פחות כסף לקנות, מפעלים יצמצמו פעילות. יפטרו עובדים. יש תכניות שאפשר לשנות, צריך אומץ".

ח"כ מירי רגב מהליכוד תקפה את לפיד גם כן ואמרה כי הוא יורק למצביעים שלו בפרצוף. "איך לפיד יכול להסתכל לבוחרים שלו בעיניים", תהתה. "הוא זה שאמר - מעמד הביניים, אנחנו לא נרשה שיקרה שום דבר שאתם תהיו עניים. ומה בא יאיר ועושה? מעלה את המע"מ באחוז. אז איפה הפוליטיקה האחרת? איפה הפוליטיקה עם החמלה?".

ח"כ איציק שמולי מהעבודה אמר כי "אלף ילדים עניים יש בישראל, ועתה קובע הביטוח הלאומי כי 45 אלף נוספים יצטרפו אליהם ויטבעו מתחת לקו העוני. איזה עתיד מציע לפיד לילדים האלה כדי לשרוד? אולי גם אותם הוא מציע להוציא לשוק העבודה בגילם?". חברת מפלגתו סתיו שפיר אמרה כי לפיד משקיע יותר מאמצים ב"להתחבב על הטייקונים ועל המתנחלים, במקום לעזור למגזר האחד שאותו התחייבת לייצג".

חופשה בפריז

יום לאחר שביטל את נסיעתו לכנס שרי האוצר של ה-OECD, על רקע המשבר סביב השוויון בנטל, טס לפיד לחופשה פרטית בצרפת. הוא עזב את הכנסת אחר הצהריים, ונעדר מההצבעה על אחת הגזירות הקשות שיצאה ממשרדו - העלאת המע"מ ב-1%.

ל"גלובס" נודע, כי הנסיעה כולה ממומנת מכיסו הפרטי של לפיד. מלשכתו של לפיד נמסר כי "נסיעתו של שר האוצר לכנס שרי האוצר של מדינות ה-OECD בוטלה כידוע לאור המשבר הקואליציוני בנושא השוויון בנטל. לאור פתרון המשבר הבוקר, יצא לפיד לפריז, שם ייפגש עם שר החוץ הצרפתי, פגישה שתוכננה במסגרת ביקורו שם".

ח"כ משה גפני התייחס בכנסת לידיעה על נסיעתו של שר האוצר, ואמר כי "האיש מנותק לגמרי מהאזרחים. אין לאנשים כסף לחלום על חופשה, והוא ברגעים שהכנסת דנה בהעלאת מע"מ ומיסים עקיפים בורח במטוס לחו"ל".