החרדים על דברי לפיד: "עובד על הציבור בעיניים ומביא לקרע בעם"

בתגובה למסיבת העיתונאים שבה פנה שר האוצר לציבור החרדי וקרא לו להתגייס לצה"ל, תוקפים חברי כנסת חרדים את לפיד ואת הצעת חוק הגיוס של ועדת פרי. ליצמן: "בכל מקרה ההמלצות לא ייושמו". ח"כ מאיר פרוש: "מגמה פסולה, המונעת משנאה ללומדי התורה"

החרדים נגד חוק הגיוס (חדשות 2)

הפנייה של שר האוצר לפיד ל"אחיי החרדים", שבמהלכה הדגיש את חשיבות חוק הגיוס שגיבשה ועדת פרי, לא ממש מרשימה את החרדים - שתוקפים את המתווה החדש לשוויון בנטל . ח"כ ליצמן: "לפיד עובד על הציבור בעיניים ומביא לקרע בעם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המלצות ועדת פרי הן קלון למדינת ישראל", הדגיש ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה. "בכל מקרה ההמלצות לא ייושמו". הוא תקף גם את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא ייזכר "לדראון עולם כראש ממשלת שנאת הדת והתורה".

גם ח"כ מאיר פרוש מתח ביקורת חריפה על חוק הגיוס החדש ואמר: "החוק הזה הוא אינו תולדה של גוף מקצועי שישב וגיבש אותו, רבים וטובים מאישי הציבור בישראל, שאינם נמנים על הציבור החרדי, רואים בחוק זה, מגמה פסולה, המונעת משנאה ללומדי התורה ומרצון להשיג רווח פוליטי ותו לא".

פרוש הפנה אצבע מאשימה לנתניהו ואמר שהוא "יירשם בהיסטוריה, כמי שממשלתו בשנת תשע"ג - 2013 החליטה להגביל את מספר לומדי התורה בישראל ולשלוח את מי שדבק בתורה לכלא".

"לפיד מנהל מלחמת תרבות נגד הציבור החרדי"

"ללפיד אני יכול רק לומר משפט אחד: מי שמך שר ושופט עלינו? חוק הגיוס הוא רק עילה למלחמת תרבות שלפיד והממשלה הזו מנהלים נגד הציבור החרדי", אמר ח"כ נסים זאב מש"ס.

לדבריו, הנטל הכי גדול שיכול להיות על הצבא הוא שהחרדים ישרתו: "איפה שיהיו חרדים לא יהיו חיילות, ויצטרכו להכשיר למהדרין את המטבחים הצבאיים. כל הנושא של יחידות נפרדות זה בניגוד גמור לתפיסת העולם של צה"ל. הרמטכ"ל גם התנגד לכך ואמר שהוא אינו מעוניין לשנות את הצביון הצה"לי".

"מי שמתבונן ובוחן את נושא גיוס החרדים יכול לראות שבשנים האחרונות חל גידול במספרם של המתגייסים החרדים. זה לא היה בדרך של חקיקה או מאבק אלא בדרך של רצון טוב והתנדבות מצד הציבור החרדי. צה"ל לא רוצה להפוך לצבא השם, אלא להיות צבא העם. הוויכוח הוא על דבר שאינו מהותי".

"שאף אחד לא ילמד אותנו איך לחיות"

לדברי ח"כ זאב, ברגע שהגיוס נעשה בכפייה, אז הציבור החרדי מרגיש שהוא נרדף. "יש כאן אפליה, כי את הציבור הערבי מבינים ואת החרדים לא. תורתו אומנותו זו תפיסת עולם אידיאולוגית ואת זה אי אפשר לשנות. התחושה שלי היא שמנסים לשנות את אורח החיים של החרדים ולפגוע בו".

"לא צריך את לפיד ואת בנט כדי שהחרדים יעבדו. בירושלים כל יום נפתחים תיקי מס הכנסה לציבור החרדי. אף אחד שלא ילמד אותנו איך לחיות. הציבור החרדי הוא מגוון, לא מדובר בסוג אחד של אוכלוסיה. גם החרדים לא מבחינים בין הציבורים. יש דקויות ורגישויות"

"ועדת פרי מחרחרת מלחמה חברתית"

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) תקפה גם היא את דברי לפיד. "'אחיי החרדים'? אנחנו רואות מה עשה לפיד לאלה שקרא להם 'אחיי העבדים'. האחים היחידים שלפיד דואג להם, הם מצביעי בנט, הוא באמת אח שלו".

מיכאלי אמרה על הצעת החוק של ועדת פרי כי מדובר ברשימת צעדים פופוליסטיים, אלימים, ולגמרי לא שוויוניים, שאין להם קשר למציאות ולא יוכלו לקרות.

"עושים עלינו סיבוב של יחסי ציבור אבל זה לא יביא לגיוס חרדים ולא יביא תועלת למדינה, אלא נזק", הזהירה. "ועדת פרי, שקיימה את כל ההליך בלי לדבר עם קהל היעד שלה, מחרחרת מלחמה חברתית ומלחמת תרבות הרסנית בישראל".