"אחיי החרדים, אנחנו באותה סירה"

על רקע גיבוש חוק הגיוס, פנה שר האוצר ויו"ר יש עתיד לציבור החרדי ואמר: "אנו לא רוצים לערער את יסודות עולמכם". עם זאת, הדגיש: "החוק הזה ייתן לכם הזדמנות להפסיק להרגיש שברחתם מהמערכה, לא יכולים לשאת אתכם על גבינו". אחרי ריקי כהן, מגיע נאום אשר וחיים

זמן קצר לאחר שוועדת פרי אישרה את הסעיף הקובע הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס לצה"ל, במסגרת הצעת חוק הגיוס החדשה, כינס שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד מסיבת עיתונאים עם השר יעקב פרי וח"כ עופר שלח שבה התייחס לחוק ופנה ישירות לציבור החרדי. "הפסיקו להתייחס אלינו כגויים", אמר לפיד. "תנסו לראות גם את הצד שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד קרא ל"פיוס", אך ביקש מהציבור החרדי גם להבין את נקודת המבט של הציבור החילוני והדתי. "אני מודה לממשלה שהוכיחה שוב שהיא באה לשנות", אמר בפתח דבריו, "גם בנושאים הכי נפיצים של החברה הישראלית".

מיד אחר כך שרטט שר האוצר את גבולות נאומו - שכוון לציבור החרדי עצמו, ובעיקר לצעירים שבו. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות לדבר ישירות אל הציבור החרדי", אמר לפיד. "לא אל העסקנים, המפלגות, ומי שדואג להעמיק את הקרע להדגיש את המחלוקות בינינו. אני רוצה לדבר אל אשר, בן 28, אב לחמישה, שלומד תורה ועושה מדי פעם הפסקה ורואה את ילדיו ישנים. כל אדם שיש לו ילדים שואל איך אני יכול לסדר להם חיים יותר טובים משלי. אני רוצה לדבר לחיים מבני ברק, בן 16, שהוא טוב במתמטיקה, יודע לעשות חישובים בראש, למרות שהוא פחות טוב בלימוד תורה. והוא לא מבין למה הקדוש ברוך הוא נתן לו את היכולת הזו אם הוא לא יכול להשתמש בה".

"מה שקורה באמת הוא אינו מה שאומרים לכם שקורה. הוא אינו התקפה על עולם התורה, אינו נסיון לערער את יסודות עולמכם. הוא ניסיון לתת לנו לחיות כיהודים, בלי לפחד מאף אחד. מה שקורה באמת הוא שאי אפשר להמשיך ככה. כשהסדר תורתו אומנותו נקבע ב-1948, הוא כלל 400 בני אדם", הסביר לפיד. "כיום הוא כולל כ-800 אלף בני אדם, אחד מכל שלושה לומד בחינוך חרדי, אחד מכל עשרה במחזור גיוס לא התגייס. ציבור כל כך גדול לא יכול לעמוד בצד ולהגיד שהמדינה היא לא הבעיה שלו".

"זה קורה מחוץ לחלון שלכם. הגיע הזמן להפסיק להתעלם"

"אני רוצה לומר לכל צעיר חרדי במדינת ישראל - אם סוריה מתפוררת ופעילי אל קעאידה מסתובבים ליד הגבול שלנו, זה קורה גם לכם", אמר לפיד. "אנחנו זקוקים לכם עם נשק ביד. אם אירן מפתחת פצצה גרעינית, זה קורה גם לכם. אם תפרוץ אינתיפאדה שלישית זו גם בעיה שלכם. המחבלים לא עושים הפרדה בינינו, לא מעניין אותם מי דתי פחות או יותר".

"נסו לראות גם את הצד השני - גם אותנו", ביקש שר האוצר, "איך המצב הזה גורם לנו להרגיש. דמיינו ישיבה, ודמיינו את האולם המרכזי, שבו כמו תמיד עשרות ומאות תלמידים יושבים ומרוכזים בספרים, והשפתיים ממלמלות בשקט פסוקים. מבחוץ שומעים פתאום סירנות וקולות פיצוצים, ומודיעים שפרצה מלחמה, וקוראים לכל מי שיכול לעזור להילחם. ואף אחד לא זז. כולם מעמידים פנים שלא שמעו את הצעקות, שזה לא קשור אליהם, שזה לא קרה מחוץ לחלון שלהם".

"זה כן מתרחש מחוץ לחלון שלכם", אמר לפיד נחרצות, "בדיוק כמו שהמשבר הכלכלי קורה גם מחוץ לחלון שלכם. הגיע הזמן להפסיק להתעלם. אנחנו לא יכולים לשאת אתכם על גבינו. אין מאיתנו, החילונים והדתיים, מספיק כדי לסחוב את העסק לבד. אני יודע שאתם מאמינים בכל ליבכם שלימוד תורה מגן עליכם, אבל העיקרון של שבט אחים גם יחד מגן לא פחות.

"ההתחייבות שלנו היא לקבל אתכם כמו שאתם. ההתחייבות שלכם היא להפסיק להתייחס אלינו כאילו אנחנו גויים. אם נדמה לכם שאנחנו נגדכם ושונאים אתכם, תראו באיזו אהבה ויראת כבוד הישראלים מקבלים את האנשים שעובדים בזק"א".

"החוק ייתן הזדמנויות כלכליות טובות יותר"

לפיד גונן על הצעת החוק שגובשה ואמר כי "החוק הזה ייתן לכם הזדמנות להפסיק להרגיש כאילו ברחתם מהמערכה. הוא ייתן לכם הזדמנויות כלכליות טובות יותר, והזדמנויות טובות יותר לילדים שלכם. החוק הזה ישחרר מאות ואלפי אנשים שלא נולדו לחיים של לימוד תורה. גם הרב יהיה מאושר הרבה יותר כשיוכל להקדיש את זמנו לאותו עילוי בתורה".

"אחיי החרדים, החוק לא יפגע בעולם לומדי התורה", הדגיש שר האוצר. "הוא ישמור עליו. אנשים לא צריכים ללמוד תורה בארץ היהודים כמו גנבים בלילה. העילויים ימשיכו לשבת בישיבות, אבל כיחידת העילית של עולם הישיבות, שהמדינה כולה גאה בשכלם החריף. ישראל מאשרת לראשונה בחוק את לימוד התורה כחלק מאורחות החיים שלה. מי ששונא חרדים או תורה לא היה חותם על חוק כזה. החוק הזה לא מחייב רק אתכם - תפקידה של המדינה, היא לעזור לכם לעבור את התהליך".

"עוד כמה שנים יהיו רופאים חרדים אבל מעבר לכל דבר אחר יהיו לנו אחים חרדים", סיכם לפיד. "הוא יסגור פצע מדמם בחברה הישראלית".

 

פרי: "האחריות המוסרית - למצוא פתרון רגיש, נחוש ומאוזן"

מיד אחרי לפיד דיבר גם חבר סיעתו, שר המדע והטכנולוגיה, יעקב פרי שעמד בראש הוועדה שגיבשה את מתווה חוק הגיוס החדש. "לפני כחודשים הוטלה עליי משימה לא פשוטה", אמר. "הוועדה היתה יסודית ואינטנסיבית ויצאה מנקודת ההנחה, שחייבים להיות נחושים. רפורמת הגיוס, מבהירה: חובת הגיוס תחול מעתה החל מאוגוסט הקרוב".

"החוק מגביר משמעותית את השוויון. האחריות המוסרית הוטלה עלינו, בעיקר אל מול הציבור המשרת - למצוא פתרון רגיש נחוש ומאוזן", הבהיר פרי. "על כל צעיר המגיע לגיל 18 תוטל חובת הגיוס לצה"ל והוא יצטרך להתגייס עד גיל 21".

הצורך ברפורמת הגיוס הוא צורך לאומי חברתי", הוסיף השר פרי. "ההישג הדרמטי של הוועדה הוא שלא ננסח עוד חוק ערטילאי, הוראת שעה או שינויים וללא אכיפה. ההתעקשות שלנו היא שהחוק יחול על כל אזרחי ישראל".

בתום קרבות וויכוחים - סעיף האחריות הפלילית אושר

אחרי פיצוץ הדיונים בוועדת פרי על הצעת החוק הגיוס החדש, שהוביל למשבר קואליציוני, התכנסו הבוקר שוב ששת השרים כדי למצוא פשרה שתאפשר את אישור החוק. חברי הוועדה אישרו את הסעיף המאפשר הטלת סנקציות פליליות על צעירים חרדים שלא יתייצבו לשירות ביטחון - סעיף שלו התנגד שר הביטחון יעלון והיה אחד ממוקדי המחלוקת. 

תחילה המשיכו השרים להתעמת ולהחליף האשמות. "היה מתווה משותף שרומסים אותו ברגל גסה", אמר אורי אריאל לראש הוועדה יעקב פרי.

חברי הוועדה אישרו את הסעיף שלפיו יחולו הוראות חוק שירות הביטחון, הכוללות הטלת סנקציות פליליות על מי שלא יתייצב לשירות, על כלל הציבור, פרט ל-1,800 תלמידי ישיבה שיקבלו פטור. זאת, במקרה שלא יעמדו ביעדי הגיוס שהוצבו במסגרת תקופת הביניים שהוגדרה על ידי הוועדה.

בפתח הישיבה התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למחלוקת שהובילה להפסקת הדיונים והסביר את התנגדותו הראשונית לסעיף. "חשתי בדיונים שיש הבנה עמוקה ושנלווה את המהלך המורכב", אמר. "צריך להבין - ההתנהגות של המגזר החרדי תלויה בנו. אני מוחה על התנהלות הדיון ביום ראשון. כאשר הגענו לסעיף הידוע, שהיה בלתי אפשרי מבחינתי וכבר הדליק את הרחוב החרדי, הצעתי נוסח והייתי מוכן לניסוחים אחרים שיאפשרו שיקול דעת".

בנוסף, אישרו חברי הוועדה כי אם אכן תהיה עמידה ביעדי הגיוס כפי שנקבעו - יוצב יעד חדש ואף תימשך הטלת סנקציות כלכליות כפי שהוגדר בתקופת הביניים.

סערת השוויון בנטל - הסיקור המלא:

67% - להטיל סנקציות על חרדים

משבר השוויון בנטל: "יש עתיד פוצצו המגעים ללא סיבה"

נתניהו הורה ליעלון: הצבע בעד

"יהיה שוויון או שהממשלה תתפרק"

"ריח פוליטי מהתנהלות יעלון"

הפראיירים דורשים: "לפרק את ועדת פרי"

"סכנה להמשך קיומה של הקואליציה"

חברי ועדת פרי הגיעו למבוי סתום