חוק הגיוס: אושר הסעיף של הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו

אחרי האיומים והמשבר הקואליציוני, התכנסה ועדת פרי כדי לדון שוב בהצעת חוק הגיוס החדשה שגיבשה ואישרה את הסעיף שעמד במוקד המחלוקת. במהלך הדיון התעמתו השרים והחליפו האשמות. אורי אריאל תקף את יעקב פרי: "היה מתווה משותף שרומסים אותו ברגל גסה"

ועדת פרי אישרה את חוק הגיוס (חדשות 2)

אחרי פיצוץ הדיונים בוועדת פרי על הצעת החוק הגיוס החדש, שהוביל למשבר קואליציוני, התכנסו הבוקר שוב ששת השרים כדי למצוא פשרה שתאפשר את אישור החוק. חברי הוועדה אישרו את הסעיף המאפשר הטלת סנקציות פליליות על צעירים חרדים שלא יתייצבו לשירות ביטחון - סעיף שלו התנגד שר הביטחון יעלון והיה אחד ממוקדי המחלוקת. השרים המשיכו להתעמת ולהחליף האשמות. "היה מתווה משותף שרומסים אותו ברגל גסה", אמר אורי אריאל לראש הוועדה יעקב פרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברי הוועדה אישרו את הסעיף שלפיו יחולו הוראות חוק שירות הביטחון, הכוללות הטלת סנקציות פליליות על מי שלא יתייצב לשירות, על כלל הציבור, פרט ל-1,800 תלמידי ישיבה שיקבלו פטור. זאת, במקרה שלא יעמדו ביעדי הגיוס שהוצבו במסגרת תקופת הביניים שהוגדרה על ידי הוועדה.

בפתח הישיבה התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למחלוקת שהובילה להפסקת הדיונים והסביר את התנגדותו הראשונית לסעיף. "חשתי בדיונים שיש הבנה עמוקה ושנלווה את המהלך המורכב", אמר. "צריך להבין - ההתנהגות של המגזר החרדי תלויה בנו. אני מוחה על התנהלות הדיון ביום ראשון. כאשר הגענו לסעיף הידוע, שהיה בלתי אפשרי מבחינתי וכבר הדליק את הרחוב החרדי, הצעתי נוסח והייתי מוכן לניסוחים אחרים שיאפשרו שיקול דעת".

בנוסף, אישרו חברי הוועדה כי אם אכן תהיה עמידה ביעדי הגיוס כפי שנקבעו - יוצב יעד חדש ואף תימשך הטלת סנקציות כלכליות כפי שהוגדר בתקופת הביניים.

"המתווה נרמס ברגל גסה", אריאל (חדשות 2)

אריאל: "המתווה שהוסכם נרמס ברגל גסה"

לסעיף שאושר על ידי חברי הוועדה, התנגד שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי. אריאל תקף במהלך הישיבה את יו"ר הוועדה השר פרי ואת מפלגתו "יש עתיד", והאשימם באי שמירה על מתווה הגיוס שעליו סיכמו המפלגות עוד בימי כינון ההסכמים הקואליציוניים. "היתה הבנה בין שתי המפלגות, אך המתווה המשותף נרמס ברגל גסה", אמר אריאל. "אני לא מבין מדוע לשבור הבנות שלילות שלמים הושקעו בהם".

אריאל המשיך למתוח ביקורת ואמר לפרי: "אתה התעקשת להכניס את ההבנות ואתה פועל הפוך. מועך את ההסכם. אם אתם חושבים שאפשר להפר את ההסכמים הקואליציוניים, זה בסדר - כל אחד יפר לשיטתו. שיירשם שמביאים לנזקים שקשה מאוד לתקנם. לא יהיה מצב שצד אחד מפר וצד אחד לא. המעשה שלכם פירושו זלזול בהסכמים שאתם חתומים עליהם".

פרי השיב כי הוא אינו רואה באישור הסעיף הפרה של ההסכמים. "ישנם אילוצים - משום שאי אפשר לנקוט סנקציות כלכליות כמו שהצעתם. אם היינו יכולים לעשות זאת היינו עושים זאת. נכון שזה לא צמוד למתווה אבל זה האילוץ", נימק.  

סערת השוויון בנטל - הסיקור המלא:

67% - להטיל סנקציות על חרדים

משבר השוויון בנטל: "יש עתיד פוצצו המגעים ללא סיבה"

נתניהו הורה ליעלון: הצבע בעד

"יהיה שוויון או שהממשלה תתפרק"

"ריח פוליטי מהתנהלות יעלון"

הפראיירים דורשים: "לפרק את ועדת פרי"

"סכנה להמשך קיומה של הקואליציה"

חברי ועדת פרי הגיעו למבוי סתום