משבר השוויון בנטל: "יש עתיד פוצצו את המו"מ בוועדה בלי סיבה"

יממה לאחר פרוץ המשבר הקואליציוני, שנדמה שכבר נפתר בינתיים, תקף השר אורי אריאל מהבית היהודי, החבר בוועדת פרי, את חברי יש עתיד. "דנו בכל הסעיפים כמו שצריך, ואז זה התפוצץ בלי סיבה", האשים. "כנראה שלכל אחד יש את הצרכים הפוליטיים שלו"

הדיון בוועדה לקידום השוויון בנטל פוצץ על מנת לשרת צרכים פוליטיים? שר השיכון והבינוי  אורי אריאל, החבר בוועדת פרי, האשים הבוקר את "יש עתיד" בעצירת הדיונים בוועדה והודה כי לא הבין מדוע נגרם המשבר. בינתיים, נראה שזה כבר נפתר, לאחר שרה"מ נתניהו הורה לשר יעלון להצביע בעד הצעת החוק.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל אמר אריאל כי "יש פה התנהלות לא מובנת. יש בין הבית היהודי ליש עתיד מתווה משותף לשוויון בנטל שהשר פרי בעצמו עמד על כך שיהיה חלק מהחלטת הממשלה. הגענו לסיכום כמעט כל הסעיפים של הצעת החוק החדשה לשוויון בנטל בצורה סבירה ולאחר מאמצים רבים, אלא שברגע האחרון החליטו ביש עתיד לפוצץ את המגעים, ולא ברור לי מה קרה. כנראה שלכל אחד יש את הצרכים הפוליטיים שלו".

עם זאת, אריאל אמר כי הוא מאמין שאנשי יש עתיד יהיו אחראים דיים לפתור את המשבר."יש עתיד לא תתקפל ותעמוד בדיוק על מה שהיא חתמה. יש שם אנשים אחראיים, רציניים ואני סומך עליהם שיעמדו במילתם ולא ישברו אותה".

"נצליח להתגבר על המשבר". השר אריאל (חדשות 2)

"משבר? זה משברונצ'יק"

למרות ההאשמות בפיצוץ המגעים, השר אריאל לא מתייחס ברצינות למשבר הגיוס וסבור שהוא ייפתר בקלות. לדבריו, המשבר שפרץ בוועדה נפתר זמנית והפתרון האמיתי צריך להיות בהמשך. "אני מאמין במה שחתמנו עליו בזמן הדיונים להרכבת הממשלה. יש מתווה משותף כתוב בינינו לבין יש עתיד, שהוא גם הסכם קואליציוני שנוגע לשוויון בנטל", הוסיף אריאל.

לדבריו, הצדדים לא יגיעו לפתרון אם כל אחד יגיד שלא אכפת לו ממה שהוא חתם עליו. "זו לא דוגמה למנהיגות ואזרחות. יש פה 'משברונצ'יקון', זה גודל העניין וזה יסתדר. אנחנו עומדים על כך שנסכים בסוף על כל הנושאים - גם בעניין ישיבות ההסדר וגם בעניין האחריות הפלילית", סיכם השר.

לפיד מאיים, אתמול (ערוץ הכנסת)

"לפיד רק רוצה להשיג תמונת ניצחון"

גם בליכוד-ביתנו מאשימים את יש עתיד בפיצוץ המגעים, אלא שלדברי סגן שר הביטחון דני דנון יש לכך סיבה. "היה ניסיון להצית את האש בצורה מוצלחת - כדי להסית אותה מהנושאים החברתיים. יש הסכמה על השוויון בנטל וב"יש עתיד" מצאו סעיף אחד הלתווכח עליו. אם זה לא היה סעיף הסנקציות הפליליות, זה היה סעיף אחר", האשים דנון.

הוא הוסיף כי שר האוצר לפיד, שאיים אתמול בפירוק הקואליציה, מעוניין להשיג תמונת ניצחון במאבק על השוויון בנטל. "ביש עתיד היו רוצים לראות הפגנות חרדים ברחובות ולומר שכופפו אותם וניצחו אותם. זה לא קרה", אמר דנון.

סגן שר האוצר מיש עתיד, ח"כ מיקי לוי, הדף את האשמותיו של דנון ושל גורמים אחרים בכנסת, שטענו כי במפלגתו של לפיד חוללו סערה בעניין הגיוס כדי להשכיח את המחאה על הגזירות הכלכליות ואת ההצבעה על אישור עליית המע"מ באחוז בהמשך השבוע. "המהלך הזה היה מתוכנן מזה מספר שבועות וידוע לכולם. אנחנו אמורים להצביע על עניין המע"מ במליאה בימים הקרובים. זה מקרי לחלוטין שזה השבוע", אמר לוי.

"אנחנו נחושים לחלוטין בעניין השוויון בנטל. זה היה לב לבו של ההסכם הקואליציוני וחלק מהנושאים שרצנו איתם לבחירות האלה.יש כאן הזדמנות היסטורית לשנות את המצב וכולם ממציאים תירוצים. מדובר בתלמידי הישיבות שהם מלח הארץ. צריך לשנות את השוויון הזה בנטל - כיאם לא נעשה את זה עכשיו, זה לא יקרה אף פעם", סיכם.