נתניהו הורה ליעלון: הצבע בעד

האולטימטום עבד? ראש הממשלה שוחח עם שר הביטחון וביקש ממנו להצביע בעד אחריות פליליות למשתמטים ולא לאפשר ללפיד לאיים במשבר קואליציוני. המשמעות: שרי הליכוד יתמכו בחוק

נכנע? נתניהו ולפיד (רויטרס)

שעות ספורות החזיק המשבר הקואליציוני הראשון, אמיתי יותר או פחות, של ממשלת נתניהו השלישית. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הערב להתערב והורה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון להצביע בעד הסעיפים השנויים במחלוקת בוועדת פרי לשיוויון בנטל.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה שערך עם יעלון ביקש ממנו נתניהו שלא לתת לאנשי יאיר לפיד לטפס על העץ וליצור משבר קואליציוני. בשיחה הבהיר לו כי אם נציגי יש עתיד מתבצרים בעמדתם בוועדת פרי, עליו להצביע בעד הסעיף המטיל אחריות פלילית על החרדים המשתמטים מגיוס. המשמעות היא שנציגי הליכוד בוועדה יצביעו בעד הסעיף שהוביל למשבר.

הקרב כרגע הוא לא רק השאלה איך יגוייסו החרדים, אלא האם יש בכלל משבר קואליציוני - או שמדובר במשבר מדומה, כפי שטוען נתניהו. לפי שעה, ברור ששרי הליכוד לא יעשו שריר בנושא בוועדת פרי. מה שנראה כרגע שמי שעשה את השריר הוא לפיד ונתניהו הוא זה שנסוג אחורה.

לפיד: "יהיה שוויון בנטל או שהממשלה הזו תפורק"

שר האוצר יאיר לפיד הציב מוקדם יותר אולטימטום ואמר במפורש לראש הממשלה נתניהו כי אם מסקנות ועדת פרי לשוויון בנטל לא יתממשו עתיד הקואליציה מוטל בספק.

"אני רוצה להיות מאוד ברור לגבי השוויון בנטל. יהיה שוויון בנטל או שהממשלה הזו תתפרק", פתח לפיד את דבריו. "יש עתיד לקחה על עצמה להיות החלק האחראי והיציב בממשלה. לקחתי על עצמי את כל החלקים הקשים והלא נעימים של הישיבה בקואליציה. אם מישהו חושב שהלכתי לפוליטיקה רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית של הממשלה הקודמת, הוא טועה".

לדברי לפיד, "מי שחושב שיש עתיד תתקפל בנושא של שוויון בנטל פשוט לא מבין ולא מכיר אותנו. כל ניסיון לטרפד את ועדת פרי כדי לפזול לכיוון של החרדים יוביל לפירוק הקואליציה. יש לנו הזדמנות היסטורית לתקן את הפצע המדמם הזה בלבה של החברה הישראלית".

זמן קצר לאחר הצהרתו הלוחמנית של לפיד, התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא והבהיר כי הממשלה מתקדמת לקראת שינוי שיביא להגברת השוויון בנטל. "עד יישום החוק יהיו עוד הרבה כותרות ומשברים, מדומים ואמיתיים, אבל אני בטוח שניתן למצוא פתרון לסעיפים הבודדים שנשארו פתוחים - יהיה חוק", הדגיש נתניהו.

סערת השוויון בנטל - הסיקור המלא:

"ריח פוליטי מהתנהלות יעלון"

הפראיירים דורשים: "לפרק את ועדת פרי"

"סכנה להמשך קיומה של הקואליציה"

חברי ועדת פרי הגיעו למבוי סתום