שר האוצר מציב אולטימטום: "יהיה שוויון בנטל או שהממשלה תתפרק"

שר האוצר יאיר לפיד מציב אולטימטום תקיף בתגובה להתנגדויות בוועדת השוויון בנטל - בנושא גיוס בני הישיבות. לפיד: "אם מישהו חושב שבאתי רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית הוא לא מבין. לא נתקפל". בנט: "לא לשבור את הכלים"

שר האוצר יאיר לפיד שולח מסר ברור ומפורש לראש הממשלה נתניהו שלפיו אם מסקנות ועדת פרי לשוויון בנטל לא יתממשו עתיד הקואליציה מוטל בספק.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני רוצה להיות מאוד ברור לגבי השוויון בנטל. יהיה שוויון בנטל או שהממשלה הזו תתפרק", פתח לפיד את דבריו. "יש עתיד לקחה על עצמה להיות החלק האחראי והיציב בממשלה. לקחתי על עצמי את כל החלקים הקשים והלא נעימים של הישיבה בקואליציה. אם מישהו חושב שהלכתי לפוליטיקה רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית של הממשלה הקודמת, הוא טועה".

לדברי לפיד, "מי שחושב שיש עתיד תתקפל בנושא של שוויון בנטל פשוט לא מבין ולא מכיר אותנו. כל ניסיון לטרפד את ועדת פרי כדי לפזול לכיוון של החרדים יוביל לפירוק הקואליציה. יש לנו הזדמנות היסטורית לתקן את הפצע המדמם הזה בלבה של החברה הישראלית".

זמן קצר לאחר הצהרתו הלוחמנית של לפיד, התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא והבהיר כי הממשלה מתקדמת לקראת שינוי שיביא להגברת השוויון בנטל. "עד יישום החוק יהיו עוד הרבה כותרות ומשברים, מדומים ואמיתיים, אבל אני בטוח שניתן למצוא פתרון לסעיפים הבודדים שנשארו פתוחים - יהיה חוק", הדגיש נתניהו.

בנט: "קורא לכולם לא לשבור את הכלים"

מנגד שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מנסה להרגיע את הרוחות. "אני קורא לכולם לא לשבור את הכלים", אמר בנט בישיבת סיעת הבית היהודי שהתקיימה זמן קצר לפני זו של יש עתיד. "אולי ייקח עוד יום ועוד יום עד שנגיע לפתרון".

לדברי בנט, "כולנו מסכימים שאנחנו לא רוצים לראות גדודי משטרה צבאית פושטים על בני ברק ולכן צריך תהליך מושכל של מערכת תמריצים כדי לחבר את החרדים לחברה הישראלית, אנו נמשיך את המאמצים ומשוכנע שנצליח לגשר ולמצוא את הדרך הנכונה".

את הדברים אמר בנט על רקע הפסקת הדיונים המרתוניים של הוועדה, זאת בשל חוסר הסכמה במספר סעיפים משמעותיים. סלע המחלוקת הייתה התנגדותו של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, להצעה שלפיה יוטלו סנקציות פליליות על משתמטים משירות ביטחון וכן הציע כי לשר הביטחון יוענקו סמכויות המאפשרות לו להחליט על השימוש באותן סנקציות - על פי יעדי הגיוס של אותה שנה.

"לפיד משתף פעולה עם הקיצוניים"

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה אף היא לסערת השוויון בנטל בפתח סיעת העבודה בכנסת ותקפה את הממשלה על התנהלותה: "אנחנו בעיצומו של קרב אחרי כותרות, ספינים והטעיות. נראה שהממשלה הזו, על כל זרועותיה, עוסקת יותר בפוליטיקה ישנה וברדיפה אחרי קרדיט ובכיפופי ידיים, והיא לא שמה לב שהיעדים שהיא הציבה נמחקים".

לדבריה של יחימוביץ', גיוס החרדים לא ישיג את מטרתו כפי שהוא נראה עכשיו. "הם פשוט ישיגו את ההפך. לפיד משתף עכשיו פעולה עם הגורמים הקיצוניים ביותר בקרב החרדים, אלה שלא מוכנים לדבר. זה כמו חוק טל רק בתנאים פחות טובים", אמרה יחימוביץ'.

"אנחנו מתנהגים בכובד ראש ובאחריות כלפי הנושא הזה ומסתייגים מהצורה הפופוליסטית הזולה והקלה שבה כל נציגי הממשלה מטפלים בנושא".

קרב שרי הביטחון (AP)

מקורבי יעלון: "מופז האחרון שיכול לדבר"

בעקבות עמדת שר הביטחון מתח יו"ר קדימה שאול מופז ביקורת על הצעד וטען כי הוא נובע ממניעים פוליטיים. מקורבי יעלון אמרו בתגובה כי "מופז הוא האחרון שיכול לדבר על התנהלות שנודף ממנה ריח פוליטי. האיש שזגזג את עצמו לדעת לכל אורך הקריירה הפוליטית שלו, ונכנס לממשלה על נושא השוויון בנטל מבלי שיש לו מושג על מה בכלל מדברים, נזכר פתאום להתבטא כדי שיידעו שהוא קיים".

הגורמים בסביבת שר הביטחון יעלון טענו כי "גם היום למופז אין מושג בכלל על מה מדברים. אם מופז היה מקבל את תיק הביטחון, כפי שרצה לאחר הבחירות, סביר להניח שהוא היה מדבר אחרת לחלוטין ומתאים את עצמו, כמו אופורטוניסט מצוי, למציאות שהכי נוחה לו".

סערת השוויון בנטל - הסיקור המלא:

"ריח פוליטי מהתנהלות יעלון"

הפראיירים דורשים: "לפרק את ועדת פרי"

"סכנה להמשך קיומה של הקואליציה"

חברי ועדת פרי הגיעו למבוי סתום