המו"מ לרשימה ערבית מאוחדת תקוע

6 ימים להגשת הרשימות לכנסת לוועדת הבחירות המרכזית, אין התקדמות במגעים על ריצה משותפת של המפלגות הערביות. הוועדה המתאמת בין המפלגות לא הגיעה להסכמות והתקווה להצגת רשימה מאוחדת עוד השבוע נמוג. במפלגות חוששים שאם ירוצו בנפרד הן לא יעברו את אחוז החסימה

מחלוקת: ח"כ אחמד טיבי, ארכיון (חדשות 2)

בעקבות העלאת אחוז החסימה בבחירות הקרובות, מנהלים ראשי המפלגות הערביות מגעים על ריצה ברשימה משותפת כדי להגדיל את כוחן, אך בינתיים לא מצליחים להגיע להסכמות. המשא ומתן תקוע והתקווה שרשימה מאוחדת תוצג הערב או מחר נמוגה. שלוש המפלגות ינסו לחדש את המגעים בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכנסת האחרונה הובילה מפלגת "יש עתיד" מהלך של העלאת אחוז החסימה מ-2% ל-3.25%, שהמשמעות שלו היא שמפלגה שלא תקבל תמיכה בשווי של ארבעה מנדטים לא תיכנס לכנסת הבאה.

בעקבות כך, הקימו המפלגות הערביות (בל"ד, חד"ש, רע"מ-תע"ל) ועדה שמורכבת מנציגיהן בניסיון ליצור רשימה מאוחדת, כדי לא למנוע מצב בו הפיצול הקיים ישאיר את כל המפלגות מחוץ לכנסת.

תומכת באיחוד: ח"כ חנין זועבי (פלאש 90)

ח"כ זועבי: "צריך להתאחד"

גורם המעורב במגעים אמר לחדשות 2 Online כי המשא ומתן תקוע וככל הנראה לא תהיה הכרזה על הקמת רשימה משותפת הערב וגם לא מחר. "עיקר המחלוקת הוא על המקום ה-10", אמר הגורם שהסביר כי ח"כ אחמד טיבי רוצה את המקום לעצמו ומנגד גם בל"ד מנסה לאייש את המקום. יש מחלוקת גם על מי יאייש את המקומות 12-17, והמשא ומתן הופסק עד להודעה חדשה.

"יש ניסיון להפעיל לחץ על המפלגות הערביות לחזור לדיונים", ציין הגורם. המועד האחרון להגשת הרשימות הוא ה-28 בינואר והתקווה היא כי תוגש רשימה משותפת בסופו של דבר. על פי הסקרים, מפלגה כזאת יכולה להיות אחת הגדולות בכנסת, עם כ-15 מנדטים.

בסוף השבוע התקיימו הוועידות של חד"ש ובל"ד, ובשתיהן פעלו הגורמים כדי ליצור מפלגה ערבית מאוחדת. יו"ר חדש הטרי עו"ד איימן עודה אמר כי יפעל עם ראשי המפלגות כדי ליצור רשימה אחת. במהלך ועידת בל"ד חברת הכנסת חנין זועבי התייחסה לאפשרות כי המפלגות הערביות יתאחדו ואמרה: "בכדי לעמוד מול הגזענים, המתריסים והלהקה של מירי רגב, צריך להתאחד ברשימה אחת. אני בטוחה שנזכה ב-15 מנדטים".