בנט התבדח בפייסבוק: "הזמנתי מדביר לנמלים"

לא כולם צחקו מהבדיחה: פרופ' יוסי יונה הגיב בחריפות ואמר כי "בנט נתלה על אילנות גבוהים, מפלצתיים, גזעניים". גם חבר בוועד הנמל מתח ביקורת: "אני חרד לגורלה של מדינת ישראל שיש שר כזה בממשלה". לשכת בנט בעקבות הסערה: "בנט חזר מיום עבודה והיו הרבה נמלים על השיש, קצת חוש הומור לא יזיק"

הבדיחה הובילה לביקורת. נפתלי בנט (רויטרס)

בדיחה לא מוצלחת או התגרות מכוונת? הרשת סוערת בעקבות פוסט שפרסם שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק, שבו קרא להדברת הנמלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר בנט כתב בעמוד הפייסבוק שלו "זהו. אי אפשר יותר עם הנמלים. הגעתי עכשיו הביתה והבנתי שחייבים לעשות מעשה. הם במטבח, בסלון, בחדר אורחים. כל הבית נמלים. הזמנתי מדביר". הרקע לפוסט, ככל הנראה, הוא התבטאויותיו של בנט נגד עובדי הנמלים וקריאתו להפעיל את הנמלים באמצעות חיילים. משחק המילים זכה לכ-11,000 לייקים ושותף יותר מ-700 שיתופים,

עם זאת, לא כולם צחקו מהבדיחה - פרופ' יוסי יונה, שהיה מועמד לכנסת מטעם מפלגת העבודה בבחירות האחרונות, פרסם פוסט תגובה בשם "טיהור אתני בנמלים". יונה תקף בחריפות את ההתלוצצות של בנט ואמר כי "הקריאה להדביר את עובדי הנמלים מסמנת עליית מדרגה, הסלמה, במאבק של נפתלי בנט בעובדים אלה"

"כך בדיוק פעלו הנאצים"

יונה אף השווה את דברי בנט לאידיאולוגיה הנאצית. "בנט נתלה על אילנות גבוהים, מפלצתיים, גזעניים; הוא יונק את השראתו מהאסטרטגיה הגזענית הנאצית שגרסה שאם רוצים להכשיר את הקרקע לפגיעה פיסית בקבוצה אנושית כלשהי, יש לדחוק אותה קודם, מבחינה סימבולית, לעולם החיות. כן, כך בדיוק פעלו הנאצים. הם הבינו שאם הם יצליחו להנחיל לציבור את האמונה כי אין היהודים, הצוענים וקבוצות 'נחותות אחרות' נמנים על הגזע האנושי אלא מדובר בחולדות, עכברים, מקקים נגיפים, שמאיימים על טוהר הגזע הארי, אז תהיה אפשרות לגייס את התמיכה שלו למפעל ההשמדה נגדם.

"טוב, בואו לא נגזים, בנט לא מתכוון להדביר פיזית את עובדי הנמלים, הוא רק רוצה לפגוע בתנאי השכר שלהם. איך הוא מציע לעשות זאת? הוא מתכוון להציע רפורמה שתהפוך אותם לעובדי קבלן, ואולי לאסירים במחנות עבודה. ואם האסירים - החיות הנחותות יתמרדו - אז יש לגייס מדבירים, חיילים וכלבים אימתניים שאותם יש לשסות ב'נמלים' הללו שחדרו למטבח, לסלון, לחדר האורחים. כך עושים טיהור אתני ב"נמלים", כתב יונה.

שעות בודדות לאחר פרסום הדברים, חזר בו פרופ' יונה ופרסם התנצלות פומבית. "במחשבה שנייה, ההשוואה שעשיתי עם התעמולה הנאצית לא הייתה במקומה. אך לעצם העניין, נפתלי בנט הוא שר בישראל והוא נושא אחריות ציבורית לדבריו. דבריו סרי הטעם גובלים בקיצוניות ובהסתה לאלימות, ואין להם מקום במדינה מתוקנת, דמוקרטית ונאורה. הם מהווים הסלמה המשתקפת ברעיונות עוועים להכניס צבא לנמלים, להפציץ אותם במקום להפציץ את סוריה ועוד שלל התבטאויות מקוממות".

איש ועד באחד הנמלים הגיב בחריפות על דבריו של בנט: "אני חרד לגורלה של מדינת ישראל שיש שר כזה בממשלה. אני מאוד מקווה שאיש כזה לא יושב בקבינט הביטחוני ומקבל החלטות. הנמל פחות מעניין".

"קצת חוש הומור לא יזיק"

מלשכתו של השר בנט נמסר בתגובה: "בנט חזר מיום עבודה והיו הרבה נמלים על השיש והוא רצה לשתף בכך את הגולשים. ובכלל, קצת חוש הומור לא יזיק לאף אחד".

בנט סימן את הנמלים עוד לפני הבחירות כשקרא להילחם בוועדים החזקים. בתחילת השבוע סיפר כי הוא גיבש תוכנית תחת שם הקוד "1981", שגולת הכותרת שלה הכנסת צבא לנמלים במקרה של שביתה בלתי חוקית - אם כזו תפרוץ על רקע כוונת הממשלה להקים נמל חדש בבעלות פרטית בצמוד לאחד הנמלים הקיימים. השם שניתן לתוכנית הוא בהשראת המהלך הכוחני של נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן, ששבר שביתה של פקחי טיסה כשפיטר אותם והביא במקומם פקחים מהצבא האמריקני.

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן, אמר אז בתגובה: "בנט, אתה בלוף, אין לך מושג מה אתה מקשקש. אתה שר פופוליסט, שמשמיע לציבור שטויות. במקום לבלבל את המוח, תלמד מה זה נמלים, תלמד דרך ארץ. עוד לא התיישבת על הכיסא, ואתה מכריז הכרזות. אתה שר קטן".