ניצב יורם הלוי הגיע לכנסת: "בוצע ירי לא מוצדק לעבר אלון ובת הערובה"

בדיון בכנסת על מסע ההרג בבנק בב"ש גילה מפקד מחוז דרום ששוטרים ירו לתא השירותים שבו החזיק הרוצח במירי כהן והבהיר שמדובר ב"ירי ללא הצדקה". על אזיקתו של אזרח בדואי שנפצע קשה אמר: "פעלו על פי הנהלים"

בדיון מיוחד בוועדת הפנים של הכנסת חשף הבוקר מפקד מחוז הדרום במשטרה ניצב יורם הלוי כי במהלך מסע ההרג הרצחני בסניף הבנק בבאר שבע, ביצעה המשטרה ירי לעבר תא השירותים שבו החזיק איתמר אלון את בת הערובה מירי כהן, ירי שאינו מוצדק בשל הימצאותה במקום - לדבריו. את הדיון המיוחד העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועדה בראשות חברת הכנסת מירי רגב קיבלה סקירה מקיפה מנציג המשטרה באשר לאירוע הקשה. "אנחנו רוצים לנסות לבדוק מהו מספר האזרחים המחזיקים בנשקים אישיים ולהבין מה הקריטריונים לקבלת הנשק", אמרה רגב בפתח הישיבה.

לדברי רגב, בכוונת הוועדה להבין גם מדוע נאזק אחד הפצועים בתקרית, אזרח ישראלי מהפזורה הבדואית, שאף סייע להציל את חייהם של מספר מהאנשים ששהו בבנק במהלך האירוע. אותו אדם פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם הוא מאושפז במצב קשה כשהוא מחוסר הכרה. ניצב הלוי ששיחזר עבור הוועדה את השתלשלות האירועים בסניף הבנק הסביר כי ההחלטה לכבול את הפצוע בוצעה על פי הנהלים.

ניצב הלוי על מעצר הפצוע: "נפעל כך גם בעתיד"

ח"כ טלב אבו-עראר (רע"מ-תע"ל) דרש להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע שבעקבותיו נעצר הפצוע הבדואי. "זוהי הכרזת מלחמה של המשטרה שניזונה מקריאות של עמדות קיצוניות, אני לא מצפה מהמשטרה שתפעל כך", הדגיש.

זירת הירי, דקות לאחר האירוע (רויטרס)
לדברי ניצב הלוי, זהותו של הפצוע לא היתה ידועה לכוחות המשטרה, אך בשל החשש כי יש יורה נוסף בבנק, נאלצו השוטרים לפעול על פי הנהלים הנדרשים ולאזוק אותו. ניצב הלוי חשף כי אזרח ישראלי נוסף נעצר בדקות הראשונות שלאחר האירוע, אך שוחרר במהרה. "אוי לנו אם מפגע היה מצליח לברוח תחת חסותנו", הבהיר מפקד המחוז. "אם יהיה אירוע נוסף כזה ננהג כך גם בעתיד".

נציגי הציבור שהגיעו לוועדה הבוקר מנסים להבין האם הכתובת סביב המקרה הקשה הזה היתה כתובה על הקיר, לאחר שכבר בשנת 2011 נלקח מאלון נשקו האישי מתוך סברה של המשטרה כי הוא מסוכן להוריו. בסופו של דבר הוחלט להשיב לו את נשקו לאחר שטען כי הוא נמצא בסכנה בעקבות פיגוע שסייע לסכל שנים קודם לכן.

ארבעת הנרצחים בסניף הבנק הובאו למנוחות

על פי החשד, אלון יצא למסע ההרג בעקבות בעיות כלכליות שחווה לאחרונה אותן לא הצליח להסדיר עם נציגי הבנק. אמו סיפרה אמש במהדורה המרכזית על הכאב שהיא חשה בעקבות מותם של האזרחים בבנק. "אני לא מבינה מה עבר עליו", אמרה והוסיפה: "נקרע לי הלב על המשפחות שנהרסו".

איתמר אלון, שנתיים לפני הטבח (חדשות 2)

ארבעת הנרצחים במסע ההרג בסניף הבנק הובאו אתמול ושלשום למנוחות. מאיר זיתון ז"ל, סגן מנהל הסניף, הובא למנוחות בבית העלמין החדש בבאר שבע. הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. אבנר כהן ז"ל מנהל סניף הבנק, הובא למנוחות בבית העלמין בישוב עומר, הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים.

ענת אבן חיים ז"ל, שביקרה כלקוחה בסניף, הובאה למנוחות בבית העלמין בעיר והותירה אחריה ילדה בת 12 ותאומים בני 4. עידן סברי ז"ל, הובא למנוחות בבית העלמין בבאר שבע. הוא השתחרר מהשירות הצבאי לאחרונה, והגיע גם הוא לבנק כלקוח.

הרוגים בבנק בבאר שבע - סיקור מיוחד

4 הרוגים בבנק בבאר שבע 

עד ראייה מתוך הבנק: "לא דרשו כסף"

התמונות מרגע הפריצה לבנק: "זה ממש כמו בטקסס"

בנקאים מזהירים: "דמנו הותר"

הרוצח מסניף הבנק: איתמר אלון

היורה צעק: "עכשיו אראה לכם"

כך נשמעו רגעי הירי הראשונים בבאר שבע

ההרוגים: מנהל הסניף, סגנו ושני לקוחות

היורה "אדם תמהוני ולא מתקשר"

בהלה בבאר שבע: "ראיתי אישה בהיסטריה"

הקב"ט שרצח: זה איתמר אלון

הסב ידע: "הבן שלי הלך"

מהבוקר: מאבטח בפתח סניף הבנק

הדודה: "אבנר עזר, היורה צעק"