שר התחבורה: "צה"ל לא יפעיל את הנמלים"

השר כץ ממשיך במאבק ליצירת תחרות בנמלים והודיע על מכרז לנמל פרטי חדש - בתוך חודשיים. הוא דחה את הפרסומים כי במקרה שיחליטו ועדי העובדים לפתוח בשביתה - יפעילו את הנמלים חיילי צה"ל, אך הדגיש: "אם תהיה שביתה פראית - ננקוט בכל האמצעים". נתניהו: "כל אזרח מרגיש את יעילות הנמלים בכיסו"

הקרב על הנמלים נמשך: שר התחבורה ישראל כץ הודיע כי בתוך חודשיים יוצע מרכז להקמת נמל פרטי חדש כתחרות לנמלים בחיפה ובאשדוד. יחד עם זאת, הוא דחה את הפרסומים, שלפיהם במידה וייפתחו עובדי הנמלים בשביתות יחליפו אותם חיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

בריאיון לגלי צה"ל אמר שר התחבורה כי "אם תהיה שביתה פראית של הנמלים ושל המשק אנחנו ננקוט בכל האמצעים בכדי להפעיל את הנמלים, ונקדם חקיקת בזק שתימנע שביתות בשירותים חיוניים במשק".

הבוקר פורסם "בידיעות אחרונות" על תוכנית סודית הנרקמת למאבק בוועדי העובדים בנמלים. התוכנית זכתה לשם קוד "1981", השנה בה נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן השתלט על מגדלי הפיקוח בנמלי התעופה בארה"ב, פיטר את העובדים השובתים והביא במקומם פקחים צבאיי.

במסגרת התוכנית מעריכה הממשלה כי עובדי נמלי אשדוד וחיפה עשויים להשבית את הפעילות במחאה על הכוונה להקים נמל ים חדש. בתגובה הכינה הממשלה מספר דרכי פעולה ובהן הכנסת צה"ל וחברות זרות להפעלת הנמלים, מניעת שביתה בשירותים חיוניים על פי חוק, מתן התראה מראש לתעשיינים להכין מלאי סחורות ופתיחת נמל אילת ומספנות ישראל לפריקה והטענת סחורות.

נתניהו: "לתוכנית השלכות על יוקר המחייה"

בישיבת הממשלה התייחס הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשלבי הרפורמה. "לתוכנית הזאת יש השלכות גדולות מאוד לגבי יוקר המחייה במדינת ישראל", אמר נתניהו, "בערך 90% מהייצוא והייבוא שלנו וחלק עצום מהתוצר שלנו עובר דרך הנמלים בדרך זו או אחרת". לדבריו, היעדר היעילות בנמלים הוא דבר שכל אזרח ואזרח מרגיש בכיסו.

נתניהו הוסיף וציין כי ידון עם שר האוצר יאיר לפיד ושר הכלכלה נפתלי בנט בהצעתו של שר התחבורה לרפורמהץ "נגבש את הממשלה כולה כדי לעשות את הרפורמה הזאת, שתשפיע מאוד על הוזלת יוקר המחייה במדינת ישראל".

יו"ר ועד עובדי נמל חיפה: "מעדיפים עובדים זרים?"

מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה דחה הבוקר את הטענות על אי יעילותם של הנמלים. "נמל חיפה לא לוקח אגורה ממדינת ישראל המון שנים, אנחנו רק מכניסים כסף למדינת ישראל", אמר בראיון לחדשות 2. "למה אתם לא מתעניינים כמה כסף נשפך בהתנחלויות למה בנט לא דואג שיהיו שם קיצוצים?".

הוא המשיך ותקף את הפרסומים על תוכנית הממשלה להחלפת עובדי הנמל בעובדי חברות זרות בעת שביתה. "לא הבנתי אתם מעדיפים להזדהות עם תוכנית של שרים שמעדיפים עובדים זרים?", תהה, " נפלתם במלכודת של הסקרים שורצים להסתיר את הגזירות הכלכליות והפגיעה בשכבות החלשות".

בנט:" מחויב לרפורמה (רויטרס)

חסן לבנט: "אנחנו לא שק חבטות"

בינתיים נמשך הקרב בין שר הכלכלה נפתלי בנט ליו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן. הבוקר שב ותקף חסן את בנט לאחר שזה העלה פוסט שבו כינה את אנשי הוועד "חזקים אבל לא צודקים". "אני מבין שכדי למצוא חן בעיני קפיטליסטים כמוך החלטת שצריך למצוא קורבן, ואני מבין שהחלטת לקחת אותנו בתור שק חבטות", כתב חסן בדף הפייסבוק שלו והודיע: "אנחנו לא שק חבטות. לא שלך ולא של המדינה".

הוא התייחס למי שבנט כינה בפוסט שלו מרוויחי ה-6,600 שקל שנפגעים לטענתו מאי-יעילותם של הנמלים. "אני חושב שמה שמדאיג אותך זה שהעבודה המאורגנת במדינת ישראל מתחזקת יותר מכל מקום אחר בעולם", כתב יו"ר ועד עובדי הנמלים באשדוד. "אתה פוחד שאותו עובד, שאתה כל כך ממהר לדאוג לו ושמרוויח 6,600 שקל, יחליט לקום מחר בבוקר ולהתארגן, כדי להשיג לעצמו ולחברים שלו תנאים טובים יותר במקום העבודה".

בנט: "אנשי ה-6,600 משלמים את המחיר"

בסוף השבוע חולל המאבק ברפורמת הנמלים סערה. יממה לאחר שיו"ר ועד עובדי נמל אשדוד תקף בחריפות את שר הכלכלה נפתלי בנט על כוונתו לחולל רפורמה בענף ולפתוח אותו לתחרות, השר בנט לא נשאר חייב - ותקף בחזרה. בפוסט שפרסם אתמול בעמוד הפייסבוק שלו, ענה שר הכלכלה ליו"ר הוועד אלון חסן. בתשובתו התייחס השר בנט למצב הכלכלי של למעלה ממחצית מאזרחי ישראל שלדבריו, מרוויחים פחות מ-6,600 שקל בחודש.

"6,600 שקלים זה השכר החציוני בישראל. חצי מהציבור בישראל מרוויח פחות מזה", כתב בנט. "אותם אנשים צריכים לשכור מזה דירה, לאכול, לנוע ממקום למקום, לתת חינוך לילדים ועוד. אותו חצי מהציבור משלם מחירים יקרים מאוד כיום במוצרים בשל אי-יעילות של הנמלים", הבהיר שר הכלכלה.

לדבריו, אותם אנשים אותם כינה "אנשי ה-6,600", משלמים את המחיר על שביתות בנמל שבעקבותיהן ספינות ממתינות להיכנס ונגרם נזק של כמיליון שקלים ליום לקופת המדינה. "הם משלמים את המחיר כי הריבה יקרה יותר, מחברות הלימודים יקרות יותר, הדירות יקרות יותר. המוצרים בישראל יקרים, אז אנשי ה-6,600 שקלים קונים פחות", כתב בנט.

בסיום דבריו קרא שר הכלכלה לא להירתע מאיומים כוחניים של הוועדים החזקים. "הם חזקים, אבל לא צודקים. לעומתם, אנשי ה-6,600 לא יכולים לשבות כי אין להם זמן להרים את הראש. הם אולי חלשים, אבל הם צודקים. בחרו בנו בשביל לדאוג להם והם עומדים מול עיניי כל הזמן", סיכם בנט.