מבקר המדינה יבחן את הוצאות נתניהו

בעקבות פרסום הוצאות מעון ראש הממשלה, יכונס במהלך השבוע דיון מיוחד במשרד המבקר בו ייבחנו ככל נראה, היבטים של ניצול כספי מדינה והפרדה בין הוצאות פרטיות לציבוריות. בשלב זה לא מדובר בבדיקה רשמית, אלא בבחינה ראשונית של הנושא

בני הזוג נתניהו, ארכיון (AP)

הסערה הציבורית סביב הוצאותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - מגיעה למשרד המבקר: במהלך השבוע יקיים מבקר המדינה יוסף שפירא דיון התייעצות עם ראשי משרדו, ויבדוק האם נוצלו כספי מדינה - כך מפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בשבוע שעבר פנה המבקר שפירא ללשכת נתניהו, וביקש הבהרות בנוגע לפרשת "המיטה המעופפת". הפרשה התעוררה לאחר שנחשף כי הושקעו כחצי מיליון שקלים בהתקנת מיטה במטוס שהוביל את נתניהו ורעייתו להלוויית מרגרט תאצ'ר בבריטניה.

בנוסף מתכוון מבקר המדינה לבחון את הרקע לנסיעתו של נהג ראש הממשלה לסין, כחלק מהפמליה הרשמית. הסיבה לבדיקה היא שהנהג לא נכלל ברשימת אנשי המנהלה אשר מתלווים למשפחת נתניהו בחו"ל, ולכן עלה החשד כי מדובר ב"נסיעת צ'ופר".

חשוב להדגיש כי לא מדובר בתחילה של חקירה רשמית סביב הוצאותיו של ראש הממשלה, אלא בכינוס דיון של אנשי משרד המבקר, בו ייבחנו ההיבטים הרלוונטיים. גורמים משפטיים העריכו כי המבקר יבדוק האם וכיצד נעשתה הפרדה בין הוצאותיהם הפרטיות של משפחת נתניהו, לבין אלה הציבוריות.

 

מבקר המדינה יוסף שפירא, ארכיון (חדשות 2)

 

"בני הזוג נתניהו חיים בצניעות"

בשבוע שעבר שיגר ח"כ איתן כבל (העבודה) מכתב למבקר המדינה, ובו ביקש לבדוק את העלייה החדה בהוצאות של מעון ראש הממשלה בארבע השנים האחרונות. "ברור לכל בר דעת כי מעון ראש הממשלה הוא מקום המשמש גם לצרכי עבודה ואירוח ולכן הוא נהנה ובצדק מתקציבים נדיבים, אבל נדמה שבמקרה הנדון נרמסה כל נורמה של צניעות או מידתיות", כתב כבל.

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", דחה אמש פרקליטו של ראש הממשלה עורך הדין יוסי כהן, את הטענות לחיים ראוותנים של משפחת נתניהו. "בני הזוג נתניהו אינם חיים חיים ראוותניים", אמר עו"ד כהן. "בואו לבית ראש הממשלה, תראו את הצניעות והחלודה".

לדבריו, הוצאות מעון ראש הממשלה זינקו מכמה סיבות: "ראשית, הפעילות בבית ראש הממשלה גדלה לאין שיעור. מדובר בתפקיד הכי קשה בעולם. בבית הזה כל הזמן מבקרים ראשי מוסד ומערכות ביטחוניות, שרים, נשיאים וראשי ממשלה. גם העובדים עצמם אוכלים על חשבון הבית".

מאז 2009: התקציב זינק בכ-80%

לפני כשבוע, בעקבות לחץ שהופעל מצד התנועה לחופש המידע, חשפה לשכת ראש הממשלה את הוצאות המעון הרשמי ואת התקציב המוקדש לסעיפים השונים. תקציב מעון ראש הממשלה לשנת 2012 עמד על 5.4 מיליון שקל, לעומת כ-3 מיליון שקל בשנת 2009. הנתון הלא מחמיא הזה התקבל בעקבות זינוק של עשרות אחוזים בהוצאות במגוון תחומים - "מזון ואירוח רשמי", "ניקיון ומשק בית", "רכש ריהוט וכלי בית", ועוד.

ההוצאות על "רכש ריהוט וכלי בית" עלו בשנים אלה בשיעור של 77%, מ-61 אלף שקל ב-2009, ל-108 אלף שקל ב-2012. הוצאות הבית הפרטי של הזוג נתניהו בקיסריה עמדו ב-2012 על 318 אלף שקל, לעומת 184 אלף שקל ב-2011. נתונים דומים התקבלו בתחומים נוספים - הוצאות "דמי ייצוג", שהם בין היתר ביגוד, הנעלה, איפור וטיפולי שיער, זינקו בשנים המדוברות מ-33 אלף ל-64 אלף שקלים.