ביקורת חריפה על התקציב: "סטירת לחי מצלצלת"

שעות ספורות לאחר אישור תקציב המדינה לשנים 2013-2014 נשמעת ביקורת חריפה על המתווה שאושר הן באופוזיציה והן בקרב אזרחים זועמים בפייסבוק: "התקציב הזה אטום, יש בו רק גזירות וייאוש", האשימה ח"כ יחימוביץ'. השר עמיר פרץ הצביע נגד התקציב במחאה על הפגיעה במעמד הביניים

ביקורת חריפה על התקציב (רויטרס)

התקציב אושר - ועכשיו תור הביקורת: הממשלה אישרה הבוקר את תקציב המדינה לשנים 2013 ו-2014 לאחר דיונים ארוכים שנמשכו כל הלילה. מיד לאחר ההודעה על דבר האישור, החלו להישמע קולות הביקורת החריפים כלפי התקציב - והגזירות הקשות שהוא כולל בתוכו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' מיהרה לבקר בחריפות את מתווה תקציב המדינה שאושר על ידי הממשלה: "אחרי כל המילים היפות, החיוכים וההבטחות לפוליטיקה חדשה - חזרנו לכל השגיאות של הפוליטיקה הישנה ואף גרוע מזה", האשימה יחימוביץ'. "ראש הממשלה, שר האוצר והממשלה כולה נתנו היום סטירת לחי מצלצלת לציבור. ההבטחות לשינוי סדרי עדיפויות ולהעצמת מעמד הביניים העובד נמוגו כלא היו, ולכך נוספה רמיסה אכזרית של עניים", אמרה.

לדבריה של יו"ר האופוזיציה, הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה שהתווסף הלילה מעיד יותר מכל על אופי הממשלה החדשה - "היעדר חזון, חוסר מוחלט באומץ מנהיגותי ואטימות לחברה. זה תקציב שיש בו רק גזרות וייאוש, ואין בו ולו מנוע אחד של צמיחה ותקווה", סיכמה והבטיחה כי האופוזיציה בראשותה תוביל מאבק חורמה ציבורי ופרלמנטרי על מנת למתן את הגזרות הקשות לטובת אזרחי המדינה.

מלחמת גרסאות בין דרעי ללפיד: תקציב רשתות החינוך של ש"ס יקוצץ?

הסכימו או לא? לפיד ודרעי (חדשות 2)
לדברי הביקורת הצטרפה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון: "תקציב המדינה שאושר בממשלה פוגע במשק, מגדיל את אי השוויון, מיטיב עם בוחרי לפיד בעשירון העליון, חולב את מעמד הביניים, וטוב למוסדות החינוך התורניים", האשימה.

גלאון מתחה ביקורת גם על ההסכמה לכאורה של שר האוצר לפיד ויו"ר ש"ס אריה דרעי שלפיה תקציבי רשת החינוך של ש"ס "אל המעיין" לא תיפגע: "דרעי עשה סיבוב על לפיד וקיבל שי לחג. רשתות החינוך של ש"ס ויהדות התורה ימשיכו ליהנות מתקציבי המדינה מבלי ללמד לימודי ליבה.את מחיר הטעויות והכניעה של לפיד לדרעי הציבור ישלם מכיסו", הטיחה גלאון.

אלא ששר האוצר לפיד הכחיש הבוקר מכל וכל את הפרסומים מאמש מטעם דרעי לפיהם הסכים עם שר האוצר על ביטול הקיצוצים המתוכננים בתקציב מוסדות הלימוד התורניים. בעמוד הפייסבוק שלו כתב הבוקר שר האוצר: "שכחתי עם מי יש לי עסק. דרעי עשה עלינו סיבוב מסביב לעולם ומכר לתקשורת שנכנענו לו והחלטנו לבטל את הקיצוץ ל"אל המעיין", תקף לפיד. "האמת, אני לא מבין אותו. לא רק שזה שקר גלוי, הוא גם מנע את האפשרות שננסה אי פעם לשתף איתו פעולה בנושאים החשובים לציבור שלו", הבהיר לפיד.

תגובות נזעמות בפייסבוק: "יאיר, רימית ושיקרת אותנו"

אחת הגולשות שהגיבו לפוסט שפרסם הבוקר שר האוצר לפיד כתבה: "יאיר, עבדת עלינו, רימית ושיקרת אותנו". גולשת אחרת הצטרפה: "תתבייש לך, תתביישו כולכם שם בכנסת. את הקול שלי איבדת".

הגולשים תקפו את לפיד גם הנוגע לסוגיית ביטול הקיצוץ ברשתות החינוך של ש"ס ויהדות התורה, שלכאורה הסכים עליה עם דרעי. "אתה משתף פעולה עם נוכל, מתבייש להודות שרימה אותך", כתב גולש בתגובה לפרסום של שר האוצר.

"שאני אבין, החרדים הם נוצות הטווס שלך? בכל פעם שאתה מרגיש חוסר אהדה מהציבור אז אתה שולף את הקשקשן שנקרא 'חרדים'?", האשים גולש אחר והמשיך: "שחרר אותנו מהשטויות שלך, העם עייף".

ביקורת מבית: השר פרץ הצביע נגד התקציב

אלא שהביקורת כלפי התקציב החדש לא נשמעת רק באופוזיציה ומפי אזרחים זועמים בפייסבוק. הממשלה אמנם אישרה ברוב מוחץ את התקציב, אולם גם בה נשמעו קולות ההתנגדות. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הצביע נגד הצעת התקציב המחאה על מה שהגדיר הפגיעה בקצבאות, במשפחות החד-הוריות ועל העלאת המע"מ ומס ההכנסה.

השר פרץ הציע לממשלה לגבש תוכנית שבה המע"מ יחולק לשתי דרגות: האחת - של מוצרי יסוד, והאחרת - של יתר המוצרים. בנוסף, הציע לפטור את מעמד הביניים והשכבות החלשות מההעלאה של 1.5% במע"מ ולהתחיל את ההעלאה משכר של 15,000 ש"ח ומעלה. "תוכנית זו תתן למשרד האוצר את אותם סכומים שביקשו לגבות, אבל בדרך יותר חברתית", הסביר פרץ.

תקציב המדינה אושר - עדכונים שוטפים:

לפיד תקף את דרעי: "עשה עלינו סיבוב"

הממשלה אישרה את תקציב המדינה

לפיד למען ש"ס? "נמנע הקיצוץ בחינוך החרדי"