נחשפו ההוצאות של מעון רה"מ: זינוק של 80% בתקציב בארבע שנים

לחץ שהפעילה התנועה לחופש המידע הוביל היום את משרד ראש הממשלה לחשוף את המספרים מאחורי תקציב התחזוקה של מעונו ומשק ביתו של נתניהו ומשפחתו. התקציב זינק תוך 4 שנים מ-3 מיליון ל-5.4 מיליון. בין ההוצאות שבהן חלה עלייה משמעותית - הריהוט, המזון, האירוח והניקיון

בעקבות לחץ מצד התנועה לחופש המידע חושפת היום לשכת ראש הממשלה את הוצאות מעון ראש הממשלה והתקציב המוקדש לסעיפים השונים. מאז 2009 זינק התקציב בכ-80%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תקציב מעון ראש הממשלה לשנת 2012 עמד על 5.4 מיליון שקל, לעומת כ-3 מיליון שקל בשנת 2009. הנתון הלא מחמיא הזה התקבל בעקבות זינוק של עשרות אחוזים בהוצאות במגוון תחומים - "מזון ואירוח רשמי", "ניקיון ומשק בית", "רכש ריהוט וכלי בית", ועוד.

ההוצאות על "מזון ואירוח רשמי" זינקו בין 2009 ל-2012 בשיעור של 117% - מ-214 אלף שקלים, ל-480 אלף שקלים. ההוצאות על "ניקיון ומשק בית" זינקו ב-118%, מ-553 אלף שקל, ל-1.2 מיליון שקל.

64 אלף שקל על ביגוד, הנעלה, איפור וטיפולי שיער

ההוצאות על "רכש ריהוט וכלי בית" עלו בשנים אלה בשיעור של 77%, מ-61 אלף שקל ב-2009, ל-108 אלף שקל ב-2012. הוצאות הבית הפרטי של הזוג נתניהו בקיסריה עמדו ב-2012 על 318 אלף שקל, לעומת 184 אלף שקל ב-2011.

נתונים דומים התקבלו בתחומים נוספים - הוצאות "דמי ייצוג", שהם בין היתר ביגוד, הנעלה, איפור וטיפולי שיער, זינקו בשנים המדוברות מ-33 אלף ל-64 אלף שקלים.

הוצאות התפעול, הכוללים בין היתר חשמל, מים, טלפון, אבל גם סידורי פרחים, כביסה, ציוד משרדי ו"מוצרים מתכלים", עלו מ-510 אלף שקלים ב-2009, ל-731 אלפי שקלים ב-2011, אך דווקא ירדו ב-2012, ל-682 אלפי שקלים.

הציבור כבר הבין את חשיבותה של השקיפות

עו"ד עופר דורון מהתנועה לחופש המידע אמר בעקבות חשיפת ההוצאות כי "עתירות משפטיות לפי חוק חופש המידע נועדו לברר שאלות אמיתיות בנוגע ליחס בין זכות הציבור לדעת לבין אינטרסים אחרים כגון הזכות לפרטיות, ביטחון המדינה וכו'. במקרה זה, נדרש הליך משפטי רק בשל העובדה שמשרד ראש הממשלה התעלם מדרישה בסיסית לקבלת מידע, שאמור להיות חשוף לציבור באופן יזום על ידי הרשות עצמה. נותר לקוות שבפעם הבאה לא נזדקק להליך משפטי לקבלת מידע בסיסי מעין זה".

עו"ד אלונה וינוגרד מהתנועה הדגישה: "המידע שהגיע בעקבות הלחץ הציבורי שהפעילה התנועה לחופש המידע, הוביל לכך שמשרד ראש הממשלה, העביר מידע ראשוני וכפי הנראה, לא מפורט דיו על הוצאות המעון. העניין הציבורי בתקופה האחרונה מלמד, שהציבור כבר הבין את חשיבותה של השקיפות ברשויות המדינה. עכשיו רק נותר, שמקבלי ההחלטות באותם גופים יפנימו גם הם, את חובתם לפעול תוך מתן דין וחשבון לשולחיהם".

מתקשורת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הסכומים המתפרסמים על הוצאות המעון הרשמי של ראש ממשלת ישראל כוללים את ההוצאות על האירועים הרשמיים המתקיימים במעון ראש הממשלה ואת ההוצאות עבור פגישות העבודה הרבות המתקיימות במעון. בחודשים האחרונים קיים חשב משרד ראש הממשלה עבודת מטה שקבעה מסגרת תקציבית נפרדת להוצאות האירוח לאירועים ולפגישות העבודה שמתקיימות במעון הרשמי של ראש הממשלה".