הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2013-2014

לאחר שעות ארוכות של דיונים אל תוך הלילה ואחרי שהקבינט אישר את הקיצוץ המוסכם בביטחון, הממשלה אישרה את מתווה התקציב המלא ל-2013-2014. המחאה החברתית שחזרה בסוף השבוע לרחובות לא הצליחה למנוע את הגזירות הצפויות

ספר התקציב החדש קיבל הבוקר תוקף רשמי כשהממשלה אישרה ברוב קולות את הקיצוצים הכלולים בו. המחאה החברתית נגד הגזירות לא הצליחה למנוע את אישורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התכנית התקציבית שאושרה כוללת החלטה לחיוב לימודי ליב"ה בכלל מערכת החינוך, החלת תכנית "יוצאים לעבודה" ומערך תמריצים לעידוד תעסוקה ולהגדלת מעגל העבודה במשק, קיצוץ בקצבאות ילדים ושלילתם ממרוויחי משכורות שמעל 800,000 ₪ בשנה, יישום המלצות ועדת קדמי להפחתת מחירי המזון, מלחמה בהון השחור ויקצוץ בשכר השרים וחברי הכנסת.

בנוסף לקיצוץ בגובה 3 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון, הוחלט שלא לבטל את הפטור ממע"מ על שירותי תיירות וכנגד להעלות את מס החברות ב-0.5% נוספים. עוד הוחלט להשית הפחתה רוחבית בגובה 2% בתקציב 2013 ו-3% בתקציב 2014, בסך כולל של מיליארד שקלים תוך החרגת תקציבי הביטחון והרווחה מהקיצוץ הנוסף.

השר לפיד. בירך על האישור (חדשות 2)
שר האוצר יאיר לפיד בירך על אישור התקציב: "אישור תקציב 2013-2014 הוא השלב הראשון בשינוי סדרי החיים בישראל", אמר לפיד והוסיף: "בקרוב יובא לאישור הממשלה החוק לשוויון בנטל השירות הצבאי והאזרחי והנטל הכלכלי וקבינט הדיור יחל ליישם תכנית לאומית לדיור שתביא להורדת מחירי הדיור בישראל". לדבריו, את התקציב תלווה "חבילת צעדים כוללת ובתוכה השתת מס על חברות הענק המשלמות מס אפסי על רווחיהן וגיבוש רפורמות בהידברות עם חברת החשמל ונמלי הים".

שר התיירות עוזי לנדאו בירך אף הוא את הממשלה לאחר שביטלה את סעיף הטלת המע"מ על תיירים. "הממשלה קיבלה החלטה אחראית לא רק כלפי 200 אלף העובדים בענפי התיירות, אלא כלפי ענף התיירות והמשק בכללותו. לא הייתי מוכן לקבל מצב שבו אלפי עובדים ילכו הביתה", אמר לנדאו.

עוד הוסיף שר התיירות: "זוהי זריקת עידוד לענף התיירות כולו, המצטרפת להסכם השמיים הפתוחים, ואשר תאפשר לנו להזניק את מספר התיירים הנכנסים לישראל. אני מברך את שרי הממשלה ובראשם את ראש הממשלה ואת שר האוצר על ההחלטה לביטול הגזירה".

באופוזיציה תוקפים: "התקציב - סטירת לחי מצלצלת לציבור"

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה בחריפות את תקציב המדינה שאושר בידי הממשלה הלילה: "אחרי כל המילים היפות, החיוכים וההבטחות לפוליטיקה חדשה - חזרנו לכל השגיאות של הפוליטיקה הישנה. ואף גרוע מזה. ראש הממשלה, שר האוצר והממשלה כולה נתנו היום סטירת לחי מצלצלת לציבור", אמרה יחימוביץ'.

עוד הוסיפה יו"ר האופוזיציה: "ההבטחות לשינוי סדרי עדיפויות ולהעצמת מעמד הביניים העובד נמוגו כלא היו, ולכך נוספה רמיסה אכזרית של עניים. הקיצוץ הרוחבי שהתווסף הלילה מעיד יותר מכל על אופי הממשלה החדשה - היעדר חזון, חוסר מוחלט באומץ מנהיגותי ואטימות לחברה. זה תקציב שיש בו רק גזרות וייאוש, ואין בו ולו מנוע אחד של צמיחה ותקווה. נוביל מאבק חורמה- ציבורי ופרלמנטרי, על מנת למתן את הגזרות הקשות לטובת אזרחי המדינה".

תקציב הביטחון קוצץ, אבל פחות מהמתוכנן

הדרך לאישור התקציב כולו נסללה כבר בצהרי היום אתמול, כשהמחלוקת האחרונה, בדבר תקציב הביטחון, נפתרה. הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו על קיצוץ בביטחון בגובה שלושה מיליארד שקלים, במקום ארבעה כמתוכנן. ההחלטה התקבלה פה אחד.

בפתח ישיבת הממשלה אתמול הודיע נתניהו על הקיצוץ העתידי, מתון מזה שדרש האוצר. נתניהו הסביר כי לנוכח האתגרים והאיומים על מדינת ישראל, הקיצוץ יהיה נמוך מזה שתוכנן תחילה.