המשטרה: לא תיפתח חקירה פלילית נגד גדעון סער

לאחר בדיקת החומרים הקשורים לפרסום המכתב האנונימי שבו הופיעו חשדות להתנהגות בלתי הולמת מצד שר הפנים הוחלט במשטרה כי "לא נמצא כל חשד להתנהלות לא תקינה, לא כל שכן פלילית". הבדיקה העלתה שמדובר במסמך מזויף שנועד לפגוע בשר ממניעים פסולים

המשטרה הודיעה היום כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד שר הפנים גדעון סער בפרשת המכתב האנונימי שייחס לו יחסים בלתי הולמים עם עובדת במשרד החינוך, בעת שכיהן כשר החינוך. מחקירת המשטרה עולה, כי המכתב נגד סער מזויף ונועד לפגוע בו ובשלב זה נעשים מאמצים למצוא את העומדים מאחורי המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש פברואר האחרון הנחה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את משטרת ישראל לפתוח בחקירת המכתב נגד השר סער, שהופץ לחברי מרכז הליכוד. ראש אגף החקירות במשטרה ניצב יואב סגלוביץ' מינה צוות לבדיקת טענות שהועלו בהקשר לפרסום המכתב האנונימי, שבו הופיעו חשדות לכאורה כלפי השר גדעון סער. 

בהודעה שפרסמה היום המשטרה נכתב כי "במסגרת הליך הבדיקה המשטרתית נגבו עדויות ונאספו חומרים שלא העלו כל חשד להתנהלות לא תקינה, לא כל שכן פלילית, על ידי השר בהקשר שהועלה במכתב. בממצאי הבדיקה לא נמצאה תשתית ראייתית לביסוס תחילתו של חשד המצדיק פתיחה בחקירה פלילית כנגד השר".

"מאמץ גדול לאתר את כותבי המסמך"

עוד עלה מממצאי הבדיקה, כי מדובר על פניו במסמך מזויף שנועד לפגוע בשר ממניעים פסולים. מהמשטרה נמסר כי נעשו פעולות חקירה רבות, חיפושים ובדיקות מעבדה תוך שימוש במשאבים ובאמצעים טכנולוגיים ופורנזיים במטרה להתחקות אחר האחראים לזיוף ולקשור בין המכתב לחומרים אחרים שהופצו, לרבות חקירתם באזהרה של שני חשודים בזיוף, אולם לא נמצאו ראיות מספיקות הקושרות את מי מהמעורבים לזיוף.

"המשטרה רואה בחומרה רבה את הניסיון לפגוע בכל אדם באשר הוא, ובכלל זה באישי ציבור ובנבחרי ציבור, באמצעות מכתבים אנונימיים ומכירה בפוטנציאל הפגיעה הגלום בכך", הודגש בסיום ההודעה. "מרגע ההכרה כי מדובר בזיוף, נעשה מאמץ גדול לאתר את כותבי המסמך. המאמץ, כאמור, לא נשא פרי, אך יחייב קיום שיח משמעותי בנוגע לתופעה, מעבר לחקירה המשטרתית".

המכתב נשלח ללשכת ראש הממשלה דרך תוכנה ייעודית שמאפשרת שליחת פקס ממספר בלתי מזוהה. גורמים בליכוד טענו כי אכן מדובר במסמך מזויף ולדבריהם, מי שאחראי לו הם שרים בכירים במפלגה שמעוניינים לחסל את הקריירה הפוליטית של סער.

המפכ"ל אישר כבר בפברואר: המכתב מזויף

משרד המשפטים הודיע רשמית, עם פרסום המכתב, כי "בעקבות פנייה שהגיעה ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה, שעסקה במכתב שהעלה טענות נגד השר גדעון סער, שהופץ לגורמים רבים ושהועלו ספקות לגבי אמינותו, הורה היועמ"ש, לאחר היוועצות משותפת, לקיים בדיקה ראשונית של המכתב, לרבות שאלת אמיתותו ונסיבות כתיבתו, באמצעות משטרת ישראל". מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, אישר רשמית במהלך חודש פברואר כי "הבדיקה עד כה העלתה שהמסמך בוודאות מזויף".

יום למחרת הצהרת המפכ"ל על כך שהמכתב, שתיאר יחסים לא ראויים שקיים לכאורה עם עובדת בלשכתו, זויף - התייחס סער להתפתחויות. בדברים שנשא בכנס ועידת איגוד התאגידים באילת סיפר על "פגיעה קשה" שנגרמה לו ולבני משפחתו בעקבות הפרשה. "אני מבקש להודות מקרב לב לרבים כאן בקהל, כמו גם לרבים בציבור הרחב שעודדו אותי ותמכו בי בימים האחרונים שהיו מאוד לא קלים - לי, ליקיריי ולאנשים נוספים שנפגעו".