פרס: "כואב לרפא, העם צריך לעבור את זה יחד"

שר האוצר לפיד הגיע לבית הנשיא להציג לפרס את הצעת התקציב, וזכה לתמיכה מלאה. "כל העם צריך לעבור את התקופה הזו ביחד", אמר פרס, והזכיר את תקופתו כשר האוצר. לפיד: "אנחנו עושים את הדבר הנכון"

שר האוצר יאיר לפיד, שנשמע באחרונה בעיקר דרך הודעות שכתב בעמוד הפייסבוק שלו, יצא היום בפעם השנייה בתוך יממה להסביר מול המצלמות והמיקרופונים את תקציבו. הפעם, הוא עשה זאת במשכן נשיא המדינה - כשהציג לשמעון פרס את התקציב ל-2013-14 - וזכה ממנו לגיבוי ולחיזוק על רקע הביקורת הקשה נגדו בציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר האוצר הטרי הציג את התכנית שגיבש, על קיצוציה וגזירותיה, לנשיא המדינה שמעון פרס. השניים נפגשו כחלק מפגישת עבודה רשמית. "אני רוצה לומר מילה אישית", פתח נשיא המדינה את דבריו. "יכולת לבחור לך פרנסה יותר קלה. זה שנכנסת למצב קשה ולא ברחת ממנו מעורר בי כבוד".

פרס הזכיר את המצב הכלכלי איתו נאלץ להתמודד בעבר. "נכנסתי למצב דומה ב-1984, עם 450% אינפלציה", סיפר. "זה לא היה פשוט. גרמתי לכאבים עצומים לכל שכבות הציבור, מתוך כורח. אני זוכר שהיו הולכים בקניון עם אקדחים ויורים כל יום מחיר חדש, אבל בלי קושי אי אפשר לנצח, עם קושי יש סיכוי. אותם אנשים שביקרו אותי, ועשו את זה מייסורים, בסוף כולם התגייסו לסייע בעדי".

פרס הוסיף: "אני מאמין בעם הזה, קשה לו מאוד, לנשים, לילדים, לאנשים עניים, זה לא שאנשים סתם מתלוננים, אבל כשיש קרב או מלחמה - כולם מתגייסים, כל העם חזית. אני מאמין בעומק לבי שאם תבצעו את זה כמו שצריך, התוצאות לא תאחרנה לבוא. זה לא שאתם מקצצים לנצח, אלא שזו מכה בת חלוף שניתנת לתיקון והבראה. עם כל מה שהיית עושה - היה כואב. אין פה אלטרנטיבה, צריך לבחור אילו דברים כואבים עושים, וכולם גוררים ביקורת. כואב לרפא, וכל העם צריך לעבור את התקופה הזו ביחד".

תכנית לא פשוטה

לפיד פתח את דבריו בניסיון נוסף להסביר את ההחלטות מעוררות המחלוקת שקיבל. "זו תוכנית לא פשוטה, נכנסנו לבור גירעוני מאוד גדול שמאיים על היציבות הכלכלית של המדינה, ואצלנו באוצר הייתה החלטה נחושה לפעול לכיסוי הגרעון הזה", אמר לפיד. "להילחם זה קשה כדי לצאת מזה מהר. אנחנו יכולים לצאת מזה בתקופה מהירה יחסית אם נעשה את הדברים הקשים והנכונים עכשיו".

פרס ולפיד היום (מארק ניימן לע"מ)
"אתה, כזכור לכולם, היית במצב דומה כשהיית שר אוצר", הזכיר לפיד את מלחמתו של פרס באינפלציה. "כשהייתה לך אפשרות לבחור בין נכון לפופולרי - תמיד עשית את הדבר הנכון. אנחנו מאמינים שאנחנו עושים את הדבר הנכון ורוצים לפרוס גם רשת חברתית מתחת לשכבות החלשות ומנסים שהפגיעה לא תהיה קשה מדי".

"בכעס של האנשים יש הרבה צדק", הודה לפיד. "אנחנו עושים את הדברים הנכונים, יש לזה מחיר, אבל יש גם תוצאה. נצא מזה בזמן לא ארוך".