השר לנדאו תקף את לפיד: "מבוגר אחראי לא יפגע כך בענף התיירות"

במחאה על החלטת האוצר לבטל את הפטור ממע"מ לתיירים, כינסו ראשי ערים בצפון מסיבת עיתונאים דחופה בהשתתפות שר התיירות עוזי לנדאו. השר הצטרף לאזרחים המאוכזבים הרבים שתקפו את לפיד על תכנית הקיצוצים שלו. "כאשר עומד לפנינו ענף שנמצא במשבר, צריך לראות איך נחלצים ממנו ולא לפגוע בענף"

אל גל התוקפים את שר האוצר יאיר לפיד על תכנית הקיצוצים שיזם, מצטרף היום גם חברו לממשלה, שר התיירות עוזי לנדאו. "מבוגר אחראי לא יילך לכיוון הזה של פגיעה בתיירות", אמר במסיבת עיתונאים עם ראשי ערים מהצפון בטבריה במחאה על הכוונה לבטל את הפטור ממע"מ לתיירים, כשהוא מתייחס במרומז גם להצהרת לפיד מאמש לפיה הוא נהג באחריות כשהנהיג את תוכנית הקיצוצים. "כאשר עומד לפנינו ענף שנמצא במשבר, צריך לראות איך נחלצים ממנו ולא איך לפגוע בו יותר". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת אנשי ענף התיירות וראשי הרשויות בצפון, פטור ממע"מ ירחיק תיירים מישראל, מה שעלול להוביל לפגיעה אנושה בענף התיירות שבמרכזה פיטורים המוניים של עובדים. "הסיור בטבריה ובגליל תוכנן מזמן, מתוך הנחה שההשקעה הממשלתית בגליל ובסובב כנרת תימשך", הסביר הבוקר לנדאו את סיבת ביקורו באזור. "אלא שהאוצר שמר את כוונותיו לפגוע בענף מתחת לרדאר, וחשף אותן רק בימים האחרונים".

לפיד במסיבת העיתונאים, אמש (חדשות 2)
לנדאו הוסיף: "הפיתוח המואץ של התיירות במקום הזה הוא העתיד של האזור. כשאני רואה את המשמעות של הטלת מע"מ על התעשייה הזו, אני צופה פיטורים המוניים ופגיעה גדולה במסעדות, במלונות, במורי דרך ובמה לא. כאשר יטילו את המס הזה, ההערכות אומרות שלפחות 7,000 איש יושלכו לרחוב.

"עצירת מנוע צמיחה"

גם ראש עיריית טבריה, זוהר עובד, תקף את האוצר. "משרד האוצר הודיע אתמול לממשלת ישראל על עצירת אחד ממנועי הצמיחה הגדולים שלה - תחום התיירות, ובמיוחד תיירות באזור הפריפריה - שזה מאוד משמעותי", אמר. "אזור הגליל המזרחי וסובב כנרת עוסק בעיקר בתיירות - זה מקור המחייה העיקרי לתושבים שלנו, שמייצר הכנסה של כ-300 מיליון שקלים".

ביטול הפטור ממע"מ על תיירים צפוי לפגוע, לטענת אנשי הענף, גם בסוכני נסיעות, במלונאים, בנהגי הסעות, במסעדנים ובבעלי חברות להשכרות רכב. נציגי הסקטורים השונים מענף התיירות החליטו על קיום משמרות מחאה מתחלפות מול ביתו של שר האוצר. ביום שני הם צפויים להפגין מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בזמן ישיבת הממשלה.

גם בכירי תעשיית התיירות התכנסו הבוקר בתל אביב להתריע על הפגיעה הצפויה בענף. הם הודיעו כי בכוונתם להגיש עתירה לבג"ץ נגד הגזירה.

בסביבתו של שר האוצר יאיר לפיד סירבו להגיב לטענותיו של השר לנדאו.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם