ב"יש עתיד" מתחננים: "תנו לנו זמן, סבלנות"

הסיעה שהבטיחה לפני הבחירות להגן על מעמד הביניים, מנסה להתכנס מאחורי יושב הראש ושר האוצר לפיד, שינחית לא מעט גזירות בתקציב הקרוב. ח"כ טופורבסקי: "אם הייתי פותח עיתון, גם לי היו טענות ללפיד"

מפלגת יש עתיד, הפתעת הבחירות, זוכה בימים האחרונים למתקפה ולביקורת הקשה ביותר ככל הנראה בימיה הקצרים, בעקבות הקיצוצים שיבצע יושב הראש ושר האוצר יאיר לפיד במסגרת תקציב המדינה לשנה הקרובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לתכנית בוקר טוב ישראל עם גולן יוכפז בגלי צה"ל, ניסה הבוקר חבר הכנסת בועז טופורובסקי להגן על ראש מפלגתו. "בטח שאני מבין את הביקורת", אמר טופורובסקי, "אם הייתי קורא את העיתון בבוקר גם אני הייתי מבקר את שר האוצר, אבל לא כל מה שרשום בעיתון מייצג את המציאות".

חבר הכנסת מיש עתיד טען עוד כי "בתכנית הכלכלית יש הרבה מאוד בשורות לאדם העובד, דברים שלא נגעו בהם אף פעם. אין מה לעשות, קיבלנו מדינה באוברדראפט מטורף. למעט המסים, יש בתכנית הכלכלית הרבה מאוד בשורות לאדם בעובד. לא מדברים עליהן כי זה כנראה פחות מעניין. בשכבות החלשות לא פגענו - למשל בקצבאות הזיקנה".

ח"כ טופרובסקי מבין שבוחריו מאוכזבים. "בשורה התחתונה אנחנו יודעים שאם לא נמלא את הבטחותינו לבוחר - לא יבחרו בנו שוב", אמר. "אנחנו מתחננים, תנו לנו זמן, סבלנות. מקצצים גם לנבחרי הציבור ומורידים לנו 10% מהשכר. עוד שנה-שנתיים המצב ישתפר. הרי אם הוא לא ישתפר, יש עתיד לא תקבל שוב 19 מנדטים, או למעלה מזה".

לחצו כאן לקריאת התכנית הכלכלית המלאה לשנת 2014-2013

לפיד: "הייתי מעדיף לחלק סוכריות"

אמש כינס שר האוצר יאיר לפיד מסיבת עיתונאים מיוחדת יחד עם יושב-ראש ההסתדרות עופר עיני, בה התייחס לראשונה לשורת הקיצוצים הצפויה במסגרת תקציב המדינה הבא.

"אנשים כועסים", פתח לפיד את דבריו. "הייתי מעדיף לעמוד כאן ולהגיד איזה סוכריות החלטתי לחלק לעם, אך זו בדיוק ההתנהגות שגרמה לבור התקציבי שעמו אנחנו צריכים להתמודד. כולם מבינים שצריכים לסגור את הגירעון, אבל כולם רוצים שמישהו אחר ישלם אותו במקומם. אין ניסים בדברים האלה".

לפיד ניסה להסביר את המלכוד שבו הוא מרגיש שהוא נמצא. "אני לא אחלק כסף שאין במדינה. אני לא מוכן להגיע למצב של יוון שבו אנשים קמו בבוקר ודירתם הייתה שווה חצי משוויה. זה לא יקרה במשמרת שלי. מנהיגות פירושה אחריות, ופירושה שצריך לפעמים לעשות את הדבר הלא פופולרי. אני מקבל עליי בהבנה את כל הביקורת".

"לא סוציאליסט"

שר האוצר חזר על המסר שניסה להעביר בפייסבוק אתמול, כי לא רק מעמד הביניים משלם את המחיר. "בפעם הראשונה מזה שנים האדם העובד הוא לא הנפגע היחיד", אמר. "אני לא סוציאליסט ואני רוצה לעודד עסקים בישראל. קיצצנו גם לעשירים. הגדלנו גם את המס על רווחי הון, מס על יוקרה. קיצצנו גם את שכר הח"כים ושכר השרים, כולל זה שלנו".

לפיד נשאל לגבי ההבטחות שלו לפני הבחירות שלא לפגוע במעמד הביניים. "אני מביא בפני הציבור תקציב שהולך גם לעשירים, שמשנה את חוקי המשחק", השיב. "הבעיה הייתה כל השנים שבכל פעם שהממשלה הייתה בעיה כלכלית – היא הלכה רק לכיס אחד. אנחנו יוצרים פה, בנסיבות מאוד קשות, צדק".

שר האוצר הסביר שאין לו דבר נגד החרדים בהחלטתו לקצץ את קצבאות הילדים. "אני לא אנטי חרדי, בניגוד לאגדות, אבל היו סקטורים שמהם חסכו את המאמץ", אמר." כמו שכולם מבינים, הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע במעמד הביניים. אבל יש סוג של צדק חברתי אחר לגמרי – כי הלכנו לכל הכסים".

אין מלחמה

על הביקורת נגדו אמר: "אני מבין שכולם סקרנים לראות מלחמה, כי זה מעניין תקשורתית. לא פספסנו שום מלחמה. מנענו מלחמה מיותרת בתקופה קשה. מה שהיינו צריכים לעשות עכשיו זה להתנהג באופן אחראי. הדברים שאנחנו עושים עכשיו יורידו בסופו של דבר את יוקר המחייה".

לפיד הסביר את נוכחותו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני במסיבת העיתונאים. "אני ויושב ראש ההסתדרות ניהלנו משא ומתן מתחת לרדאר", גילה. "ציבור העובדים הישראלי מבין שהוא צריך לקחת חלק במשא ומתן הזה. היו גורמים שניסו לחבל בכך. ההסכם שהגענו אליו אומר שההסתדרות מסכימה לדחייה של הפעימה השלישית של הסכם השכר, מה שחוסך 40 מיליארד שקלים שבאים מכיסם של העובדים".