צפו: הפצצה של יחימוביץ'

יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' כינסה מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה תקפה בחריפות את התכנית הכלכלית של יאיר לפיד. בהשראת לפיד, שלפה יחימוביץ' את תמונת הפצצה המפורסמת. "הגזירות - אכזריות לשמה", אמרה

יושבת ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה את התכנית הכלכלית של שר האוצר יאיר לפיד. "אין לי דרך אחרת לתאר את ערימת הגזרות הזאת אלא כאכזריות לשמה", אמרה ח"כ יחימוביץ' בכנסת. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התכנית הכלכלית היא שגיאה כלכלית קשה וחמורה שתביא את המשק למיתון. זו לא תכנית צמיחה, זו לא תכנית תקווה אלא תכנית של דיכאון ומכות", פנתה יו"ר העבודה במסיבת עיתונאים. "הגירעון נוצר בגלל הירידה בהכנסות ממסים. למה? פעם אחת כי אף אחד לא הסכים לגעת בחברות העשירות ביותר, ראינו כי הם משלמים 0% מס, ופעם שנייה כי יוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו כל כך קשה במעמד הביניים שהם גם הפסיקו לשלם מסים וגם הפסיקו לקנות".

"מדיניות לפיד זו עוד מאותה מדיניות קטלנית של נתניהו שנגדה יצא שר האוצר לפיד רגע לפני הבחירות. הוא הרי תקף את המדיניות הזאת בכל הכוח, בציניות וביקורת קשה וכל מה שהתיימר להיות פוליטיקה חדשה. לפיד הוא העתק של נתניהו, אבל העתק ברוטלי וחסר בושה: הוא מעביר את הגירעון מהכיס של הממשלה לכיס של כל הישראלים, מאוד פשוט".

"זו לא תכנית צמיחה אלא תכנית דיכאון"

הפצצה של יאיר לפיד, דצמבר 2012 (חדשות 2)
"האזרחים הם מנוע הצמיחה היחיד של המדינה. למשפחה ממוצעת התכנית תעלה למעלה מ-8,000 שקלים בשנה. איך זה ישתחרר? כפי שתיאר שר האוצר? רק אם לפיד יחזור בתשובה ויתחיל להתפלל ובמהלך השנתיים האלה הוא יתפלל כל כך חזק שמשהו ישתנה לטובה, יקרה נס, כי עם התכנית הזאת אין סיכוי שמשהו ישתפר", אמרה יו"ר העבודה.

"זו לא תכנית צמיחה אלא תכנית דיכאון, בלי מנוע צמיחה אחד לתלות בו תקווה. אפילו מתקציבי המדען הראשי, מנוע צמיחה ופיתוח, מקצצים שליש. אני שואלת את עצמי מה הוא מצפה מהצרכנים? שיקנו? שיניעו את המשק? הממשלה מקטינה פעילות, האזרחים מקטינים פעילות, העסקים מקטינים פעילות - ככה עושים מיתון ולא צמיחה!"

בהמשך התייחסה יחימוביץ' גם למצב העניים: "אני לא מוכנה לדבר רק על מעמד הביניים. 24% מהישראלים חיים מתחת לקו העוני. העלית להם את המע"מ שהוא המס הכי לא צודק בעולם. העניים ישאו בעיקר נטל המס של מעמד הביניים, פגעת להם בקצבאות הילדים ובסבסוד הצהרונים, בטיפולי השיניים, הטלת מסים חדשים על עקרות הבית - נשים שאין להם כלל הכנסה! שום שר אוצר לפניך לא העיז לעשות זאת, אבל - במקורות ההכנסה החלופיים פשוט אתה לא נוגע".

"את הקו האדום נסמן כאן - למטה!"

"בדקת כמה אנשים יורדים מתחת לקו העוני בכלל התכנית הזאת? 2? 100? 200,000? מישהו מהפקידים באוצר שאל את השאלה הזאת? מאותם מקורות הכנסה חלופיים דרך הפטורים המוחלטים במס ההכנסה, ועד הכלואים על אוצרות הטבע - שם אתה מקים ועדות שיקחו שנים, לכסף הזה אתה מתייחס בכובד ראש. כשזה נוגע למעמד הביניים לא צריך ועדה. לא לקחת מהעניים את השמנת אלא את הלחם", אמרה בכעס יו"ר האופוזיציה.

"לסיום אני רוצה לדבר לשר האוצר בשפה היחידה שהוא מבין. אדוני שר האוצר, אני רוצה להראות לך מה אתה הולך לעולל למעמד הביניים הישראלי ועוד יותר מזה לעניים". בשלב הזה הוציאה יחימוביץ' ציור של פצצה, כמו זאת ששלף יאיר לפיד - וכמו זאת ששלף נתניהו באו"ם: "מעמד הביניים מתפוצץ", אתה הולך לעלות לכולם את מס ההכנסה, איך אנחנו בדיוק צריכים לסמן את הקו האדום כאן, למטה. לפני שאתה מפיל את הקו, זה הקו האדום. אני שואלת את עצמי באמת אם זו הפוליטיקה החדשה אני נאלצת להתגעגע לפוליטיקה הישנה".

ח"כ אטיאס, הערב (חדשות)
בראיון בתוכנית שש עם סיון רהב מאיר הצטרף ח"כ אריאל אטיאס (ש"ס) למתקפה על שר האוצר. "שנה את הסטטוס שלך בפייסבוק", קרא אטיאס, "תגיד שאתה מתנצל ודברים שרואים משם לא רואים מכאן".

לדבריו, בקדנציה הקודמת של הממשלה פסלה ש"ס הצעת תקציב דומה. "לפיד אמר אחיי העבדים, אז לעבדים יהיו עכשיו חיים יותר קשים והם לא לא ייגמרו את החודש, אלא לא יתחילו אותו".

הגזירות החדשות - הסיקור המלא:

לפיד מתגונן: "לפעמים קשה זה גם צודק, נצא מזה ביחד"

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "יהיו עוד 50 אלף ילדים רעבים"

פרשנות: קשה היה לא לפגוע במעמד הביניים

השאלה היומית: הכל אודות תקציב המדינה

יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

רשימת הגזירות המלאה נחשפה

הכבדה בקיצוצים: עליה ב-1.5% במס