יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה:"לנשים בתקשורת אין מקום להתלונן"

הוועדה לקידום מעמד האישה מתכנסת היום לדון בסוגיית ההטרדות המיניות בגופי תקשורת, זאת על רקע פרשת עמנואל רוזן. יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא: "הגיעו אלי פניות רבות של צעירות בתקשורת, אין להן איפה להתלונן"

דיון בהטרדות מיניות בתקשורת. אילוסטרציה (SHUTTERSTOCK)

הוועדה לקידום מעמד האישה התכנסה היום לדון בסוגיית ההטרדות המיניות בארגוני תקשורת. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברת הכנסת ויו"ר מרצ זהבה גלאון הציעה במסגרת הדיון לקדם בחקיקה תיקון לחוק למניעת הטרדות מיניות שמנסה להתמודד עם תופעת המטרידים " הסדרתיים".

"המצב היום מאפשר למטריד שפוטר ממקום עבודתו לאסוף את חפציו, ולהמשיך את ענייניו במקום עבודה חדש. דף חלק אנחנו קוראים לזה", כתבה גלאון בעמוד הפייסבוק שלה, "אבל אני תוהה האם מגיע לאותם מטרידים דף חלק? והאם אותו דף חלק אינו עוד דרך של חונטת הגברים להגן על עצמם מפנינו - הנשים המאיימות? שחס וחלילה לא נקלקל להם את המסיבה. הגיע הזמן לשים קץ למסיבת המטרידים".

"אסור שדף חלק למטריד יבוא על חשבון נשים שיוטרדו בהמשך", הוסיפה גלאון, "אני עומדת היום לצד תא העיתונאיות וקוראת לחזק את ההגנה על נשים בפני מטרידים במקום העבודה, ולא לאפשר למטרידים סדרתיים לעבור למקום עבודה חדש ללא פרסום סיבת הפיטורין".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה עליזה לביא אמרה לקראת הדיון כי למרות החוק, נשים רבות עדיין טוענות שאין להן בפני מי להתלונן. "בפועל נראה כי קיימים גופים רבים בהם אין לנשים כתובת להתלונן, ולרוב אין פעולות מניעה והסברה. נשים ספרו לי על פחד וחשש", ציינה ח"כ ד"ר לביא.

היא הוסיפה שבשבוע האחרון הגיעו אליה פניות רבות של צעירות העובדות בשוק התקשורת שטוענות כי לא מדובר במקרה נקודתי אלא בתופעה רחבה הרבה יותר בעלת דפוסים ייחודים לתקשורת: "בשוק התקשורת קיימת גם מורכבות בהבנת המושג 'יחסי מרות', שכן הם לא תמיד מתקיימים באופן מילולי כפי שהחוק מפרט אותם, אבל הם כן מתקיימים מבחינת רוח הדברים".

הוועדה לא עסקה נקודתית בפרשת עמנואל רוזן: "אנחנו לא בית משפט אבל הפרשה הציפה בעיה שקיימת במקומות רבים, ולכן נתכנס על מנת לראות מה ביכולתנו לעשות כדי לטפל בה ביעילות, ולמנוע ממקרים כאלה להישנות".

המשטרה גובה עדויות בפרשת רוזן

במקביל, המשטרה כבר החלה לשמוע עדויות של נשים כלפיהן בוצעו לכאורה עבירות על ידי עמנואל רוזן. באחת הפגישות אמרה אישה לחוקרים כי היא לא תהיה מוכנה להעיד על הדברים בבית משפט.

בסוף השבוע זומנה והעידה אישה שתיארה בפני החוקרים כיצד לפני שלושה חודשים נפגשה עם עמנואל רוזן. במהלך הפגישה הוא ביצע כלפיה מעשה מגונה לכאורה. העדה אמרה לחוקרים כי היא לא ראתה בכך הטרדה מינית אך היא שבה ואמרה כי אם הפרשה תגיע לכתב אישום היא לא תהיה מוכנה לבוא ולהעיד בבית המשפט כדי לא לשנות את מסלול חייה.

יש עוד כמה עדויות שהגיעו לחוקרים בעיקר של נשים המתארות מעשים עם מוטיבים פליליים אך על מעשים אלו חלה התיישנות. עם זאת ההערכה כי הבדיקה תהפוך לחקירה פלילית נגד רוזן, חקירה שבסופו של דבר תיאלץ את רוזן למסור את גרסתו לשוטרים. למרות זאת, במשטרה אומרים כי עדיין מדובר בבדיקה ולא בחקירה.