דרעי נבחר רשמית לראשות ש"ס; ישי ביקש זמן לשקול את הג'וב החדש

מועצת חכמי התורה של ש"ס הכריעה: דרעי יו"ר התנועה. ישי, שהודח מהתפקיד אחרי עשור, ימונה לראש מערכת החינוך של ש"ס. הוא ביקש זמן לשקול זאת. דרעי: "אין לי שמחה בשררה"

בתום התייעצויות ממושכות בבית הרב עובדיה יוסף, הכריזה הערב רשמית מועצת חכמי התורה על מינויו של ח"כ אריה דרעי לראשות המפלגה. אלי ישי מונה ליו"ר רשת מעיין החינוך התורני "אל המעיין", וביקש לקחת עשרה ימים כדי לחשוב אם ברצונו לקחת את התפקיד. ח"כ אריאל אטיאס יכהן כיו"ר הסיעה בכנסת.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא רואה בזה שום שמחה של שררה", אמר דרעי עם ההודעה על חזרתו לראשות התנועה. הוא הודה לאלי ישי על תקופת הנהגתו ואמר: "הוא ניווט את הספינה בכישרון במשך תקופה ארוכה בים סוער, בגלים, בתקופות לא קלות באופוזיציה ובקואליציה".

אחרי המתיחות בשבועות האחרונים, דרעי הבטיח כי בכוונתו לפעול לאחווה בשורות המפלגה. "אנחנו תזמורת אחת גדולה, ובתזמורת הזו ינגנו כל אחד את המנגינה שלו, את התפקיד שלו". הוא הצהיר כי יפעל אל מול החוקים שמשנים את הסטטוס קוו בנושאי יהדות וחברה ונגד הפגיעה בשכבות החלשות.    

מקורבי ישי: "הוא במצב רוח ירוד"

ישי ספג היום מהלומה קשה. אחרי חודשים של מאמצי שכנוע, שהגיעו לשיאם בשבועות האחרונים, נפרד רשמית לטובת דרעי מהתפקיד בו החזיק יותר מעשור. מקורבי ישי סיפרו לחדשות 2 כי מצב רוחו היה מאז אתמול, לאחר פגישתו עם הרב עובדיה יוסף, ירוד מאוד, והוא נותר מאוכזב מההחלטה של מועצת גדולי התורה.

בתנועה לאיכות השלטון הביעו זעם על מינוי דרעי להנהגת התנועה. "מן הראוי שאדם שתוך כדי כהונתו ניצל את כוחו לרעה לטובתו האישית, לטובת בני ביתו ובניגוד לדין - לא יהיה כלל מועמד לכהונה ציבורית כלשהי. בטח שלא יעמוד בראש מפלגה".

כבר בשעות הצהריים העידו כל הסימנים כי אריה דרעי צפוי לקבל את ההנהגה, זאת לאחר מאבקים פנימיים רבים עם אנשי ש"ס והפעלת לחצים מאסיביים על בית הרב. הסימנים הראשונים לכך הגיעו עם החלפתו של ח"כ אברהם מיכאלי, מקורבו של ישי, על ידי חבר הכנסת אריאל אטיאס, מי שסלל את דרכו של דרעי למפלגה, לתפקיד יו"ר הסיעה.

הדיון בנושא נמשך בימים האחרונים, בעקבות מה שהגדירו גורמים כיכשלון בבחירות האחרונות, בהן זכתה ש"ס רק ב-11 מנדטים. הרב עובדיה יוסף נדרש להכריע בסוגייה כדי לשים סוף לחזית ההנהגה המשולשת שהציגה המפלגה מאז חזרתו של דרעי לחיים הפוליטיים ולמפלגה, באוקטובר האחרון.

המאבק לפני הבחירות הסתיים בפשרה

בחודש אוקטובר ניטש ויכוח בין דרעי לישי על זהות מנהיג המפלגה. לאחר ימים רבים של מתיחות, נועדו השניים בארבע עיניים, לאחר ויכוח מתמשך באשר לזהות ראש התנועה הבא. לאחר מכן הם הגיעו לבית המדרש של הרב עובדיה יוסף והודיעו על הנהגה משותפת: אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס.

מטיוטת הפשרה שנחתמה לפני כשבעה חודשים בין הרב עובדיה יוסף, ישי ו דרעי עלה כי לא יהיה יושב ראש לתנועה, לפחות עד לבחירות. עם זאת, אלי ישי נותר ראשון ברשימה ולאחריו אריה דרעי, שכיהן כראש מטה הבחירות. גם השר אריאל אטיאס נכלל בהנהגת התנועה. בש"ס הבהירו כבר אז כי לסידור אין משמעות של ממש.