באופוזיציה מברכים את לפיד: "צעד נכון"

בצעד לא אופייני, שלי יחימוביץ' וכמה מחבריה לספסלי האופוזיציה, הודיעו היום כי הם מברכים את שר האוצר יאיר לפיד על החלטתו האחרונה, שלא לבצע את הקיצוצים אותם תכנן כבר בשנה הקרובה, ואת כיוון שהיא כבר נמצאת באמצעה. אמנם על פי המתווה הקיצוצים יידחו לשנה הבאה, אבל זה לא הפריע לברכות: "ההחלטה נכונה ונבונה"

"צעד נכון". יחימוביץ' על לפיד (חדשות 2)

הכלכלנים כבר החלו למתוח ביקורת על החלטתו של לפיד לא ליישם את הקיצוצים שהוכנו לשנה הקרובה, ובמקום זאת דווקא להגדיל לשנה זו את תקרת הגירעון, אבל באופוזיציה מברכים היום, כמעט פה אחד. יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ' מהעבודה, יו"ר מרצ זהבה גלאון ואריה דרעי, מראשי ש"ס הודיעו כולם כי הם מברכים את שר האוצר החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' ברכה על ההצעה של שר האוצר יאיר לפיד מהלילה, לפיה יעד הגירעון יוגדל השנה ל-4.9%, ובכך יתבטלו מחצית מהקיצוצים והעלאות המסים שתוכננו לתקופה הקרובה. "לראשונה מאז שנכנס לתפקידו נוקט שר האוצר בצעד נכון", אמרה יחימוביץ', "ויהיה בה כדי להקטין מעט את הגזרות ואת המחנק הקשה של המשק ושל הציבור כולו".

אם ההצעה של לפיד תאושר בממשלה ביום א' הקרוב, מסגרת ההוצאה הממשלתית תעלה ביותר מ-6.5 מיליארד שקלים והקיצוץ בתקציב 2013 ייחתך בכמחצית. כאמור - 6.5 מיליארד שקלים לעומת 13 מיליארד שקלים שתוכננו תחילה. יעד הגירעון ב-2014 יחזור לשיעור ה"רגיל" של 3%, אך הקיצוצים אמורים להאמיר לכ-18 מיליארד שקל.

לדברי יחימוביץ', "יש לייצר כעת בדחיפות חבילת תמריצים שיחוללו את גל הצמיחה הבא במשק. אל לשר האוצר לשכוח שמנוע הצמיחה החשוב ביותר למשק הוא מעמד הביניים, וכל פגיעה בו - העלאת מע"מ, הטלת מסים, שחיקת שכרו, וקיצוץ בבריאות ובחינוך שהוא מקבל - היא פגיעה במשק ובמדינה". בהקשר לקיצוצים, התייחסה ראשת האופוזיציה למדיניות של צנע שמיושמת כיום באירופה וטענה כי "אפילו האיחוד האירופי נעשה ספקן באשר ליעילותה של מדיניות כזו, ובעולם הולכים גוברים הקולות הקוראים להזרים חמצן למשק כדי לאושש אותו ולמנוע האטה ומיתון, במקום לחנוק ולדכא אותו".

גם גלאון ודרעי מברכים

גם יו"ר מרצ, זהבה גלאון, השמיע הבוקר דברים דומים. "לפני שמקהלת הכלכלנים האפוקליפטיים תספר לנו שהגדלת יעד הגירעון ל-4.9% תביא לחורבן המדינה, אני רוצה לומר שההחלטה של שר האוצר נכונה ואמיצה", כתבה גלאון בעמוד הפייסבוק שלה. "כנראה שלפיד הבין את מה שהיה ברור עוד לפני שהוא נכנס לתפקיד: שאין שום סיכוי לסגור את הגירעון הקיצוני שנתניהו יצר בארבע השנים האחרונות בבת אחת. אי אפשר רק לקצץ כדי לייצר גירעון נמוך בלי לחרב את מה שנשאר מהשירותים הסוציאליים בישראל ובלי לפגוע פגיעה עמוקה במערכת החינוך".

"אי אפשר להישאר עם גירעון של 3% בלי לסכן את חייהם של מי שתלויים בסל התרופות ובבתי החולים הציבוריים. תקציב עם יעד גירעון שקשור למציאות הוא לא רק נכון, הוא גם הכרחי. הנזק שייגרם מעלייה קטנה ביחס החוב-תוצר של ישראל, שגם ככה נמצא בירידה בשנים האחרונות, קטן עשרות מונים מהנזק האדיר של קיצוץ נוסף בשירותי הבריאות, החינוך והרווחה", הוסיפה גלאון.

אריה דרעי, מראשי ש"ס, הביע גם הוא שביעות רצון מהחלטתו של שר האוצר. "אני מחזק את ידי שר האוצר שנענה לקריאתנו וקיבל את ההחלטה המתבקשת בעת הזאת, להגדיל את תקרת ההוצאה. הגדלת יעד הגירעון תצמצם את הפגיעה במשק ובאזרחי המדינה. ממשלת ישראל תקבל את תמיכתנו בכל החלטה נבונה שתקבל, אך יחד עם זאת ניאבק בכל כוחנו בגזירות ובקיצוצים המתוכננים", הבהיר לבסוף דרעי.