המחירון: כמה מרוויחים המנהיגים לשעבר על הרצאות?

אין אטרקציה טובה יותר לכנס עסקי בניו-יורק מאשר ראש ממשלה ישראלי לשעבר על הפודיום. משיחה עם סוכנויותיהם של שר הביטחון לשעבר ברק וראש הממשלה לשעבר אולמרט עולה כי טווח המחירים אינו נמוך כלל, והתענוג יעלה למעוניינים בכך בין 50 ל-80 אלף דולר

מנהיגים ישראלים בדימוס הם סחורה מבוקשת להרצאות ברחבי העולם. הסוכנויות האמריקניות, שמשווקות את אהוד ברק, אהוד אולמרט ואחרים מגלות בבדיקה של חדשות 2 כמה עולה התענוג של שעת הרצאה במחיצתו של ראש ממשלה לשעבר של מדינת ישראל. וזו - כפי הנראה - פרנסה לא רעה בכלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אהוד ברק מיוצג בלעדית בסוכנות "הארי ווקר", לצד בוב דילן ושאקיל אוניל. שר הביטחון היוצא הוא סחורה מבוקשת בשוק - והמחירים בהתאם. "התעריף הוא 65 אלף דולר ליהודים. לקבוצות אחרות - 85 אלף דולר", אמרה הסוכנת. התעריפים הללו אינם כוללים מלון, נסיעות וטיסות. גם בתעריף של 1,500 דולר לדקה - ברק לרוב לא מכין הרצאה, אלא מעדיף לאלתר.

"בדרך כלל הוא מעדיף לשאת נאום קצר", ציינה הסוכנת, "המפגש כולו הוא 60 דקות ואפשר לחלק אותו. כך, בשלב השאלות והתשובות ניתן להתייחס למה שאנשים באמת רוצים לדעת. זה יותר אינטראקטיבי".

יחד עם זאת, נראה כי המחירים הגבוהים ממש לא מפריעים ללקוחותיו של שר הביטחון היוצא. "הוא מאוד פופולארי, אבל לא רק בקרב יהודים", אמרה הסוכנת של ברק.

אולמרט מעדיף מלון ברמה של חמישה כוכבים

לעומת ברק, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כבר ותיק בשוק ההרצאות. סוכנות ההרצאות שלו קטנה בהרבה ובאתר האינטרנט שלה, הוא מוכר כאחד מחשובי מנהיגי ישראל אי פעם. הרבה שבחים יש, אבל אזכור לחקירות הרבות - אין. "התעריף הרגיל שלו הוא 50 אלף דולר - לא כולל הוצאות", סיפרה פקידת הסוכנות.

ראש הממשלה לשעבר צנוע גם בדרישות האירוח. "זה צריך להיות מלון ארבעה כוכבים", הוסיפה. "הוא מעדיף חמישה, אבל המינימום הוא ארבעה. בכל זאת - מדובר בראש ממשלה לשעבר".

לארגונים עם יכולות כלכליות מצומצמות יותר, שתי הסוכנויות מציעות את השגריר לשעבר דני גילרמן או את הקונסול הכללי לשעבר בניו-יורק, אלון פנקס. גם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, מקבל הצעות - אבל לא נענה להן.