הממשלה תאשר את השטרות החדשים

על רקע המחלוקת סביב זהותם של המשוררים שדיוקניהם יתנוססו על השטרות החדשים, צפויה הממשלה לאשר בישיבתה את הכנסתם לשימוש של שני שטרות חדשים: 50 שקלים ו-200 שקלים. בפתח הישיבה אמר רה"מ נתניהו: "יש מקום גם לייצוג של משוררי ספרד"

השטרות החדשים (חדשות 2)

ישראל מתחדשת: הממשלה צפויה לאשר היום את הכנסתם לשימוש של שני שטרות חדשים, שיישאו את דיוקניהם של שאול טשרניחובסקי ונתן אלתרמן. על רקע מחלוקת סביב העובדה שעל השטרות לא יונצחו אישים מזרחים, אמר רה"מ נתניהו: "יש מקום להביא נציגים של משוררי ספרד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השטרות החדשים יפים ונוגעים בנפש שלנו, בשירה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה ויש מקום להביא נציגים של משוררי ספרד. אני בכלל מציג הצעה קונקרטית, שהראשון שנביא בשטרות הבאים הוא מי שאני חושב שהוא אחד מגדולי משוררי ישראל - רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית וחשובה למורשת עמנו", הוסיף.

דרעי: הדרת המזרחיים הגיעה גם לשטרות

הרב אריה דרעי הגיב בזעם לאישור המהמלך בממשלה: "קראתי ביום שישי לשרי הממשלה להצביע נגד אישור השטרות החדשים, האישור הבוקר הוא סימפטום להתנהגות השלטון כלפי הציבור המזרחי,
הדרת מזרחיים, נמצאת בבית המשפט העליון, באקדמיה, בתקשורת, בפרס ישראל, בממשלה הנוכחית, וכעת הגיע גם לשטרות".

"שטר עם דיוקן של מזרחי לא שווה פחות!", המשיך דרעי. "אנחנו לא נסתפק בהצהרות והבטחות, נילחם באפליה בכל הכלים שעומדים לרשותי למען כל הציבור המזרחי המופלה לרעה".

"השטרות יפים ונוגעים בנפש". רה"מ נתניהו (רויטרס)

גם שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס היום בעמוד הפייסבוק שלו להיעדרם של נציגי עדות המזרח מהשטרות החדשים: "הבוקר, בהצבעה בישיבת הממשלה, אעמוד על כך שייכלל גם משורר\ת מיהדות ספרד בשטרות החדשים". בנט התייחס גם לארבעת המשוררים שדיוקניהם נבחרו להתנוסס על השטרות החדשים ואמר: "כולם ענקי שירה".

השטרות החדשים שצפויים להיות מאושרים היום בממשלה הם שטר 50 שקלים בצבע ירוק, עם דיוקן של שאול טשרניחובסקי וציטוטים מהשירים "הוי ארצי מולדתי" ו"אני מאמין"; ושטר של 200 שקלים בצבע כחול, עם דיוקן של נתן אלתרמן עם ציטוטים מהשירים "פגישה לאין קץ" ו"שיר בוקר". השטרות צפויים להיות מונפקים בתוך כמה חודשים.

בהמשך צפויה הממשלה לאשר גם שני שטרות נוספים: שטר של 20 שקלים בצבע אדום, עם דיוקנה של רחל המשוררת ושטר של 100 שקלים בצבע כתום, עם תמונתה של לאה גולדברג. השטרות הישנים ייצאו מהמחזור באופן סופי ב-2017.