לפיד ובנט מתכננים: משאל עם בעת הסדר מדיני

אחרי שהתקציב יעבור נראה כי שר האוצר מתכנן לחצות את הקווים ולהיכנס לטריטוריה של נתניהו – התחום המדיני. ביחד עם בעל בריתו בנט הוא מתכנן הצעת חוק שתחייב ללכת למשאל עם בעת הסדר מדיני עם הפלסטינים. אחת השאלות שנשאלות כעת היא לא אם יהיה פיצוץ בין נתניהו ללפיד אלא מתי?

מה שבפרונט הם הנאומים שלו שכובשים את הזירה בארץ ובעולם, אבל מאחורי הקלעים שר האוצר מתכנן לאחר העברת התקציב להיכנס לטריטוריה של התחום המדיני-ביטחוני. ביחד עם שר הכלכלה ובן בריתו נפתלי בנט הוא מתכנן הצעת חוק שתחייב משאל עם בעת כל הסדר עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד גונב לאחרונה את ההצגה לא רק לראש הממשלה בנימין נתניהו אלא לכל השרים והמפלגות. הוא הכוכב הבלתי מעורער של התקשורת הישראלית וגם בחו"ל הוא זוכה להצלחות גדולות. השאלה לא אם יהיה פיצוץ בין לפיד לנתניהו, אלא מתי?

בשונה ממה שנאמר בימים האחרונים השניים עובדים בשיתוף פעולה יותר מאשר סביר על תקציב המדינה. ההערכה כי היחסים הללו יימשכו עד שהם יעבירו את התקציב, כיוון שמדובר באינטרס של שניהם. שר אוצר אמנם צריך גיבוי של ראש ממשלה, אבל ראש ממשלה לא יכול להצליח אם יש לו שר אוצר כושל.

לפיד רוצה להיות ראש ממשלה בקדנציה הבאה

לפיד נאם למעשה שני נאומים השבוע: אחד נאום טומי לפיד, ואחד נאום ראש הממשלה לפיד. מה יקרה יום אחרי התקציב? כשאנחנו נשדר זקנים נוברים באשפה, נתונים על אבטלה גוברת וילדים מתחת לקו העוני - נתניהו לא ירוץ להגן על שר האוצר שלו, הוא ייתן לו להישאר במצב הזה.

אבל לשר האוצר יש תוכניות משלו. הוא רוצה להיות ראש ממשלה בקדנציה הבאה, ולשם כך עליו להכשיר את עצמו בתחומים שונים בקדנציה הנוכחית, ובמרכז התחום המדיני-ביטחוני.

ההצעה שמתכננים לפיד ובנט בזירה זו נותנת חבל מבחינת ראש הממשלה למשא ומתן, כיוון שהמתנחלים יידעו שברגע האמת ההסכם יובא למשאל. כשזה יגיע למשאל עם הם גם מאמינים שזה ימנע סוג של מלחמת אחים שמדברים עליה ברגע האמת של פשרה גדולה.