"שום שביתה לא תרתיע אותנו מלפעול"

יום הולדתו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, הפך היום לזירת התגוששות במליאת הכנסת, מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'. נתניהו הבטיח להציג בשבוע הבא רפורמה בשוק הרכב, ובהמשך גם בנמלים. יחימוביץ' הטיחה בו מנגד - "אתה מרחיק אותנו מחזון הרצל"

יום הרצל בכנסת הוא סיבה למסיבה, וליתר דיוק, להתקוטטות בנאומי תוחכה, שבהם משולבים דברים מכתביו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את הדיון בנאום חגיגי, בו הצהיר -"בשבוע הבא נביא רפורמה ברכב ואחר כך בנמלים". "אני מאמין ותמיד האמנתי, שהכלכלה הישראלית צריכה להיפתח ולאפשר תחרות, שתפרק מונופולים", אמר ראש הממשלה. "יצרנו כלכלה מאוד ריכוזית, שלא בהתאם לחזון הרצל. ככל שהשוק יותר תחרותי הוא משרת את כלל האזרחים, ובייחוד את החלשים".

נתניהו הבטיח כי ימשיך ברפורמות של תחרות, כהוזלת כלי רכב, ורפורמת-ענק בנמלי ישראל. "שום שביתה לא תרתיע אותנו מליישם את הצעדים האלה לטובת אזרחי ישראל", הדגיש ראש הממשלה על רקע איומיו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני לפתוח בשביתת מחאה.

בתחילת דבריו התייחס נתניהו גם לאיומים שעומדים לפתחה של מדינת ישראל. "האנטישמיות יצאה רק לפסק זמן", אמר ראש הממשלה, "ובמקום לדבר בגנות היהודים, כי זה כבר לא מנומס בקרב האליטות המערביות, בוחרים היום לגנות, להשמיץ ולשלול את זכות קיומה של מדינת היהודים".  

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' עלתה מיד לאחר מכן אל דוכן הנאומים ונשאה נאום תשובה. "את החזון של הרצל צריך לבחון כל פעם מחדש, כדי להבין כמה אנחנו מתרחקים ממנו", היא הצהירה, "צריך גם להתווכח, גם להזהיר, גם להיאבק. הציונות היא לא רק עצם הקמתה של ישראל, הציונית היא גם איזו מדינה תקום כאן", אמרה יחימוביץ' וציטטה את הרצל.

"אני יודעת אדוני ראש הממשלה, שתפיסת עולמך מאמינה שמדינה צריכה להתנהל כמו עסק ולזנוח את בני האדם, ומקצצת, ומקטינה את המדינה, ומתנערת מאחריות לאזרחיה יותר ויותר", אמרה יחימוביץ' בעודה פונה לבנימין נתניהו, "ומלווה כמעט תמיד בססמאות פומפוזיות ורטוריקה גבוהה של מי שמוציא את המדיניות בפועל".

"הציונות היא גם זהות המדינה". יחימוביץ' (חדשות 2)

"הרצל חשב שקורת גג היא אחריותה של המדינה ולא סתם סחורה", אמרה יחימוביץ' בהתייחסה למצוקת הדיור וציטטה מדבריו של הרצל -"עתה אני מגיע לסוגים אחרים של מעונות. אנו נבנה בתים גם לאנשי מעמד הביניים, לכל בית יהיה מחיר קבוע, לטיב הבניין אחראית החברה שלא רוצה להרוויח כלום בבניין".