יחימוביץ': "הנאום היה קרקס מביך, ריקי כהן תשלם יותר"

יושבת ראש האופוזיציה הגיעה הערב לאולפן שש עם סיוון רהב מאיר והמשיכה את הויכוח אותו ניהלה ביממה האחרונה מול שר האוצר יאיר לפיד בפייסבוק, על רקע נאומו ובשאלת עומקו האמיתי של הגירעון בתקציב. "התוכנית שמציג לפיד והציג אתמול היא תוכנית להרס מוחלט של מעמד הביניים", טענה יחימוביץ'

התגובות לנאומו הראשון של שר האוצר יאיר לפיד אמש במליאת הכנסת ממשיכים לגרור תגובות, ולאחר קרב בפייסבוק בשאלת גובהו האמיתי של עומק הגירעון בתקציב, הגיעה היום יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' לאולפן "שש עם סיוון רהב מאיר" כדי להגיב על תוכן הדברים ובעיקר כדי לטעון - "מדובר באותו תקציב שנתניהו הגיש, זה הולך לעלות לריקי כהן הרבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו יודעים את עיקרי התקציב, לא צריך להתעמק בהם", קבעה יחימוביץ' בפתח הראיון, "זה בדיוק אותו תקציב שהגיש נתניהו ערב הבחירות. אנחנו מדברים על קיצוצים של 18 מיליארד שקלים, וזה הולך לעלות לריקי כהן הרבה יותר. היא תצטרך לשלם יותר על תרופות וטיפולים רפואיים, היא תצטרך לשלם על מה שהוא כבר מזמן לא חינוך חינם".

"התוכנית שמציג לפיד והציג אתמול היא תוכנית להרס מוחלט של מעמד הביניים", המשיכה יחימוביץ' וטענה, "הדבר שהוא מביא הוא דבר ישן מאוד. הדבר הטראגי כאן הוא שזה בא על ראשו של מי שהבטיחו לו ערב הבחירות שיפסיק להיות הכספומט של המדינה. מה יותר כספומט מזה?". "באחד הסטטוסים אמר לפיד שעד עכשיו עשו פה מסיבות", הוסיפה יו"ר האופוזיציה, "אבל מי עשה מסיבות? מי שמרוויח חמש וחצי אלף בחודש? ריקי כהן? מה זה לשנות מדיניות? מה זה פוליטיקה חדשה? זה לא לקחת מאותם מקורות עבשים שהתרגלנו אליהם בעשורים האחרונים".

יחימוביץ' הוסיפה ומנתה גם הצעות חלופיות לשיטתה לכיסוי הבור בתקציב המדינה. "אפשר למשל לקחת כספים מהתמלוגים שמשלמת כימיקלים לישראל - ארבעה אחוזים בלבד, מהחברות העשירות ביותר שמשלמות מיסים שבין 0-3 אחוזים, זה בלתי מתקבל על הדעת. אז למה להעלות מיסים לריקי כהן? יש אלף ואחד מקורות שהתרגלו לקבל ולקבל - ובהם לפיד לא מאז לגעת".

"זה גם נורא לא כלכלי", המשיכה יו"ר האופוזיציה וטענה, "כי מהו מנוע הצמיחה העיקרי של החברה הישראלית? מעמד הביניים. כשהוא לא יכול ללכת לקנות, יש האטה במשק".

"הנאום במליאה היה קרקס מביך ומביש"

יושבת ראש האופוזיציה הוסיפה ותקפה את שר האוצר הטרי על רקע נאומו אמש במליאת הכנסת, כתגובה להצעות אי האמון שהוגשו נגד הממשלה. "זה פשוט היה קרקס מביך ומביש", הצהירה יחימוביץ', "תן דין וחשבון, אתה הולך להוריד גרזן על הציבור שהבטחת לו מילים נחרצות ואתה חוזר אליו עם התוכנית הכלכלית של בנימין נתניהו, ומבזבז את הדקות האלה על התכתשות? זה מה שיושיע את המדינה?".

"זה הסב את תשומת הלב מהתוכנית הכלכלית", אמר יו"ר האופוזיציה, "אבל שר אוצר במדינת ישראל מדבר על 35 מיליארד שקלים של גירעון, כששבועיים לפני כן דיבר המשרד שלו על 42 מיליארד שקלים - טעות של 7 מיליארד זו טעות חמורה. 7 מיליארד זה תקציב כל בתי החולים בישראל. אני לא יודעת מה חמור יותר - אם בכוונה הוא לא אמר אמת או שזו טעות".

נאומו של שר האוצר יאיר לפיד בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת אתמול ממשיך לעורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. הבוקר הייתה זו דווקא יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' שתקפה את הנתונים שהציג לפיד בדבר הגרעון - דבר שהוביל למלחמת גרסאות על גבי הפייסבוק.

התמונה שפרסמה יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק ש (פייסבוק)

"שגיאת ענק מפחידה או בורות קשה של שר האוצר לפיד?", פתחה יחימוביץ' את הפוסט שפרסמה הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה. לטענתה, במהלך נאומו בכנסת אמר לפיד כי הגרעון עומד על 35 מיליארד שקלים, למרות שמשרד האוצר פרסם לפני שבועיים נתון לפיו הגרעון בשנה האחרונה עומד על 42 מיליארד שקלים.

"הבדל של 7 מיליארד שקלים הוא כל כך דרמטי לחיים של כולנו עד שאין לי כמעט מילים לתאר את עומק המבוכה", כתבה. "שבעה מיליארד שקלים זה כל תקציב ההשכלה הגבוהה, כל תקציב בתי החולים, פי 3 מתקציב משרד הכלכלה. תקציב המדינה הוא עניין רציני מדי בשביל טעויות בסדר גודל כזה".

יועצת התקשורת של לפיד מגיבה

בתגובה לפרסום של יחימוביץ' מוקדם יותר בפייסבוק מיהרה יועצת התקשורת של לפיד, נילי רייכמן, לפרסם תגובה נגדית. "הגרעון השנתי למימון לשנת 2012, זה הגרעון שכולל קבלת אשראי נטו, הסתכם ב-34.6 מיליארד שקלים, וזה הגרעון עליו דיבר אתמול שר האוצר", כתבה היועצת בעמוד הפייסבוק שלה.

"קרקס מביך ומביש". לפיד במליאה (רויטרס)

"זהו המספר המקובל על בנק ישראל, על האוצר ועל ממשלת ישראל. זהו למעשה האוברדראפט שהמדינה צריכה לסגור על מנת להתאזן", הדגישה. "הנתון אליו את התייחסת מדבר על הגרעון המצטבר. זהו נתון אחר שאינו קשור לנושא שעליו דיברת". רייכמן הוסיפה: "אין לי ספק שעשית את הטעות בתום לב, ונשמח להעביר לך את הנתונים האמיתיים עליהם דיבר שר האוצר אתמול בכנסת. לתפיסתנו, חשוב מאוד שהתמונה הכלכלית תיפרש במלואה בפני יו"ר האופוזיציה, כדי ליצור דיון ציבורי ראוי".