הגרעון בתקציב: מלחמת גרסאות בפייסבוק

החשש מפני קיצוצים כואבים בתקציב בשל הגרעון הכבד הפכו היום לזירת התגוששות בין שר האוצר לבין יו"ר האופוזיציה על גבי הרשת החברתית. יחימוביץ' האשימה כי בנאומו אתמול הציג לפיד נתון שגוי ושאלה: "שגיאת ענק או בורות קשה?". יועצת התקשורת של לפיד הציגה בתגובה נתונים שונים והוסיפה: "עשית טעות בתום לב"

מלחמת גרסאות בפייסבוק. לפיד ויחימוביץ' (חדשות 2)

נאומו של שר האוצר יאיר לפיד בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת אתמול ממשיך לעורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. הבוקר הייתה זו דווקא יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' שתקפה את הנתונים שהציג לפיד בדבר הגרעון - דבר שהוביל למלחמת גרסאות על גבי הפייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שגיאת ענק מפחידה או בורות קשה של שר האוצר לפיד?", פתחה יחימוביץ' את הפוסט שפרסמה הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה. לטענתה, במהלך נאומו בכנסת אמר לפיד כי הגרעון עומד על 35 מיליארד שקלים, למרות שמשרד האוצר פרסם לפני שבועיים נתון לפיו הגרעון בשנה האחרונה עומד על 42 מיליארד שקלים.

"הבדל של 7 מיליארד שקלים הוא כל כך דרמטי לחיים של כולנו עד שאין לי כמעט מילים לתאר את עומק המבוכה", כתבה. "שבעה מיליארד שקלים זה כל תקציב ההשכלה הגבוהה, כל תקציב בתי החולים, פי 3 מתקציב משרד הכלכלה. תקציב המדינה הוא עניין רציני מדי בשביל טעויות בסדר גודל כזה".

יועצת התקשורת של לפיד מגיבה

התמונה שפרסמה יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק ש (פייסבוק)

"עולה חשש כבד שכל תכניות לפיד מבוססות על מספרים מופרכים בלי שום קשר למציאות. המספרים האמיתיים מגלים שתקציב לפיד-נתניהו אכן יבוא, הגזירות יכאבו עוד יותר ולאזרחי ישראל לא יהיה לאן ללכת", כתבה. "תחליטו אתם מה זה, ומה יותר גרוע, כי אני לא מצליחה להחליט: האם זאת שגיאת ענק של לפיד או בורות מכאיבה, ומה מאכזב יותר".

בתגובה לפרסום של יחימוביץ' בפייסבוק מיהרה יועצת התקשורת של לפיד, נילי רייכמן, לפרסם תגובה נגדית. "הגרעון השנתי למימון לשנת 2012, זה הגרעון שכולל קבלת אשראי נטו, הסתכם ב-34.6 מיליארד שקלים, וזה הגרעון עליו דיבר אתמול שר האוצר", כתבה היועצת בעמוד הפייסבוק שלה.

"זהו המספר המקובל על בנק ישראל, על האוצר ועל ממשלת ישראל. זהו למעשה האוברדראפט שהמדינה צריכה לסגור על מנת להתאזן", הדגישה. "הנתון אליו את התייחסת מדבר על הגרעון המצטבר. זהו נתון אחר שאינו קשור לנושא שעליו דיברת". רייכמן הוסיפה: "אין לי ספק שעשית את הטעות בתום לב, ונשמח להעביר לך את הנתונים האמיתיים עליהם דיבר שר האוצר אתמול בכנסת. לתפיסתנו, חשוב מאוד שהתמונה הכלכלית תיפרש במלואה בפני יו"ר האופוזיציה, כדי ליצור דיון ציבורי ראוי."

"טעות לעולם חוזרת"

יחימוביץ' לא איחרה להגיב על התגובה ואחר הצהריים תקפה שוב את שר האוצר. "לפעמים פשוט יותר להודות בטעות", כתבה. "אחרי שעות של נבירה בנתוני האוצר מאז הפרסום שלי הבוקר, מצא לפיד את המספר שתואם לטעות שעשה. אבל כנראה שטעות לעולם חוזרת".

יו"ר האופוזיציה הדגישה כי "כל אנשי המקצוע, בכל הגופים הממשלתיים ובעיתונות, משתמשים רק בנתון הגרעון המצטבר שעליו הצבעתי. גם בנק ישראל משתמש בנתון זה". לדבריה, "בחירתו של לפיד להשתמש בנתון הגרעון שעולל קבלת אשראי נטו היא לכל הפחות תמוהה".