מקורבי מופז: כך סיכלה לבני את השיריון במחנה הציוני

יו"ר קדימה רצה להיות למלא את משבצת הביטחוניסט של איחוד העבודה-התנועה. מקורביו חושפים איך המגעים הנלהבים של הרצוג הפכו לכתף קרה. "כשציפי נכנסה לתמונה קיבלנו מסרים שהיא מחבלת בתהליך", הם מספרים

האם המטאור הביטחוני יפרוש מהפוליטיקה? (רויטרס)

יו"ר העבודה יצחק הרצוג חיזר במשך תקופה ארוכה אחרי יו"ר קדימה, שאול מופז - שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר - וניהל עמו מגעים על שריון במקום גבוה ברשימה על תקן הביטחוניסט. אלא, שאז הוכרז האיחוד עם ה"תנועה" וציפי לבני נכנסה לתמונה ולטענת מקורבי מופז סיכלה את המהלך. זה מה שהוביל להודעתו היום (שני) כי לא יצטרף ל"מחנה הציוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורבי מופז אומרים כי לבני שכנעה את הרצוג שהדרישות של מופז מוגזמות ושהיא יכולה להיות שרת הביטחון. מופז שוקל כעת את צעדיו וייאלץ להכריע האם להתמודד בקדימה, עם סיכוי נמוך להיכנס לכנסת, או לפרוש מהחיים הפוליטיים.
 
מופז נפגש עם הרצוג מספר פעמים, עוד לפני כניסת לבני לתמונה, והשניים דנו בהצטרפותו האפשרית לעבודה. שר הביטחון לשעבר הציב שלושה תנאים: הוא לא נוטש את הסיעה ומגיע יחד איתה, מספר 2 בקדימה יהיה במקום ריאלי ברשימה והוא ודורש להיות שר הביטחון במקרה שהמפלגה תרכיב את הממשלה הבאה.
 
לטענת מקורבי מופז, לאחר שהוכרז על האיחוד עם לבני החלה הקרירות מצדו של הרצוג. המשא ומתן כבר לא היה כל כך ישיר, אלא דרך שליחים, וההתלהבות שהייתה בתחילת הדרך דעכה לה לאיטה.
 
"כשציפי נכנסה לתמונה קיבלנו מסרים שהיא מחבלת בתהליך", סיפרו מקורביו של מופז לחדשות 2 Online. "אם בעבר הרצוג אמר על מופז שהוא גיבור ישראל, פתאום אמרו בעבודה שלא חייבים להיות רמטכ"ל כדי להיות שר ביטחון. בוז'י לא יכול היה להסתכל לו בעיניים".
 
לטענתם, לא ברור איך הרצוג יכול להיות ראש ממשלה אם לבני קבעה את דעתו בעניין הזה. "לבני מאוימת ממופז כי היא לא שכחה שהוא ניצח אותה בפריימריז והוא יודע לנצח מלחמות".
 
מקורבי מופז ציינו כי תחילה דובר שהוא יוצב במקום השביעי והמכובד במפלגה. "מזכ"ל מפלגת העבודה חיליק בר הציע שהוא אפילו לוותר על מקומו לטובת מופז והוא ישוריין במקום ה-11, אבל הכל התהפך, ופתאום כשציפי הגיעה הם התחילו לחפש ביטחוניסטים אחרים", אמרו מקורבי מופז. "ציפי הסכימה שהוא יבוא אבל לא בתנאים שלו".
 

דחקה את רגליו של מופז מהעבודה? (רויטרס)

המטאור הביטחוני לשעבר יפרוש מהכנסת?
 
בסביבת מופז אומרים כי אם אכן יפרוש מהחיים הפוליטיים עם ישראל יפסיד אדם שבאמת יודע לעמוד בלחצים וכבר ענה בעבר לטלפון האדום. "הוא ידע לתפקד במצבי לחץ, לקבל החלטות בזמן אמת", הדגישו. "מבחינת מופז לא חשוב הכיסא, אבל אם יקראו לו הוא יבוא".

בימים הקרובים ייאלץ מי שהיה בעבר כוח פוליטי אדיר ובכיר בצמרת המדינה להחליט על המשך דרכו - פרישה מהפוליטיקה או ריצה במפלגת קדימה. "הוא שוקל ברצינות להגיד תודה לכולם ולומר שהוא עדיין זמין בכל זמן שבו הוא ייקרא", אמרו מקורבי מופז.
 
הבוקר מופז הודיע רשמית כי דחה את הצעת יו"ר העבודה, ומסר כי הוא שלם עם החלטתו שלא להצטרף לרשימתו. למופז הוצע רק המקום ה-20 ולא ניתנה לו הבטחה לתיק הביטחון. הוא הבין שההצעה אינה רצינית לטעמו, שמע את התדרוכים שלפיהם לבני ראויה לתיק הביטחון, והבין שעדיף לו לוותר על ההצטרפות למחנה הציוני.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv