חוזרים למשכן: מושב הקיץ של הכנסת ה-19 ייפתח היום

לאחר פגרת הבחירות והחגים, הכנסת ה-19 תחל היום בעבודתה: מושב הקיץ ייפתח בישיבה חגיגית בשעה 16:00 והקואליציה כבר נערכת לאתגרי העברת התקציב וחקיקת חוק שוויון בנטל. באופוזיציה מבטיחים: "נהיה לוחמניים ובלתי מתפשרים"

מליאת הכנסת. שוב מתכנסת (כנסת ישראל)

הכנסת חוזרת לפעילות: לאחר קרוב לתשעה חודשים של פעילות מצומצמת בלבד שנגרמו עקב פיזור הכנסת, פגרת הבחירות והחגים - תחזור היום הכנסת לפעילות מלאה. מושב הקיץ של הכנסת ייפתח בשעה 16:00 בישיבה חגיגית ויהיה המושב הראשון של הכנסת החדשה שנבחרה לפני 3 חודשים בדיוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר עם פתיחת המושב תתמודד הממשלה החדשה של נתניהו, לפיד ובנט עם הצעות אי אמון שהגישו סיעות האופוזיציה בנימוק של "פגיעה במעמד הביניים והשכבות החלשות" ו"ממשלה ללא בשורה בתחום המדיני, הכלכלי והחברתי".

לבד מהצעות אי האמון, השגרתיות בדרך כלל בפתיחת מושבי המשכן, נראה כי יעמדו בפני הכנסת ה-19 אתגרים גדולים הרבה יותר - בעיקר בנושאים חברתיים וכלכליים.

האתגר המהותי הראשון של הכנסת החדשה וממשלת נתניהו-לפיד-בנט יהיה להעביר את תקציב המדינה הבא לשנים 2013-2014, שאמור לכלול שורת גזירות קשה. על התקציב, שיכלול קיצוץ של כמה עשרות מיליארדי שקלים, להיות מאושר בכנסת עד ה-30 ביולי. "נהיה אופוזיציה לוחמת, בעיקר בנושאים המכאיבים לכולנו בענייני כלכלה וחברה", הבטיח חבר הכנסת החדש וממובילי המחאה החברתית לשעבר איציק שמולי.

הכנסת החדשה תביא לשוויון בנטל?

יביא לשוויון בנטל? השר פרי (ורדי כהנא)
אתגר נוסף שבפניו צפויה הכנסת החדשה לעמוד עם פתיחת המושב יהיה סוגיית השוויון בנטל. בתחילת השבוע שעבר התכנסה לראשונה ועדת השרים בראשותו של שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, שמטרתה לנסח מתווה מוסכם להבאה בשוויון בנטל השירות הצבאי בתוך 45 ימים.

"בעוד קצת פחות מחודשיים נגיש את החוק לשוויון בנטל לכנסת, ועד אז צפויה לכולנו עבודה מרובה. הזמן הקצר העומד לרשותנו מחייב התגייסות מלאה של החברים בוועדה מחד, ומשרדי הממשלה הנוגעים בדבר מאידך", אמר השר פרי. במושב הקיץ הקודם - האחרון של הכנסת ה-18, הליכוד וקדימה לא הצליחו לגבש מתווה מוסכם בנושא.

נושאים נוספים שיעסיקו את הכנסת החדשה במהלך מושב הקיץ ובאלה שיגיעו אחריו יהיו חידוש התהליך המדיני מול הפלסטינים שאמורים להוביל ראש הממשלה נתניהו ושרת המשפטים לבני, האמונה על המשא ומתן המדיני.