ביקורת על תכנית הקיצוצים של לפיד: "עלבון לאינטליגנציה"

באופוזיציה תוקפים את מתווה הקיצוצים שמתכנן האוצר, שהתמקד בהטלת מסים על מכוניות יוקרה ודירות פאר. יחימוביץ': "ניסיון פאתטי להסתיר את הפגיעות העמוקות שצפויות למעמד הביניים ולאדם העובד שאותו מתיימר לייצג שר האוצר". גלאון:"בינתיים, המס היחיד שלפיד מעלה הוא מס השפתיים"

(חדשות 2)

במפלגות האופוזיציה מותחים ביקורת חריפה על שר האוצר בטענה כי בהצגת הגזירות הכלכליות הצפויות, לפיד לא חשף את התמונה הכוללת ובחר להציג רק את אלה הנוגעים לעשירונים העליונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום, בדיון ראשון שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על התקציב הצפוי, הציע השר יאיר לפיד להטיל מס על מכוניות יקרות, על דירות יוקרה ועל מוצרי מותרות נוספים. עם זאת, לפיד לא התייחס לקיצוצים הצפויים בקצבאות ובתקציב הביטחון.

יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הגיבה לדבריו של לפיד ואמרה כי "הניסיון המגוחך למכור לציבור הישראלי כי הפיתרון לגירעון יבוא ממיסוי מכוניות יוקרה הוא עלבון לאינטליגנציה של אזרחי המדינה, כמו גם ניסיון פתטי להסתיר את הפגיעות העמוקות שצפויות למעמד הביניים ולאדם העובד, שאותו מתיימר שר האוצר לייצג".

יחימוביץ' המשיכה ותקפה את לפיד באופן אישי: "מתברר שהיה מיותר לצאת לבחירות על רקע התקציב ולבחור ב'פוליטיקה החדשה', שכן מה שהיה הוא שיהיה. לפיד נפל לרגלי נתניהו ופקידי האוצר ואפילו לא מתיימר להתאמץ ולהציג חשיבה חדשה. נתניהו כתב את התכנית בעצמו וכבר אישר אותה במדויק עוד לפני הבחירות".

גלאון: "רחוק מלייצג את הגזרות המתוכננות"

גם ראשת מפלגת מרצ, זהבה גלאון, הגיבה לגזירות הצפויות על עשירי ישראל. "המיסוי שהציג לפיד רחוק מלייצג את הגזרות שהוא ונתניהו מתכננים לנו", אמרה גלאון. "אם לפיד רוצה להוכיח שהוא ייקח את הכסף לכיסוי הגירעון מבעלי ההון, הוא לא יכול להסתפק במיסוי הרכבים שלהם. בינתיים, המס היחיד שלפיד מעלה הוא מס השפתיים".

חברי הכנסת, בשונה מראשי הסיעות, תמכו בצעד שהציג לפיד אך הזהירו מפני הבאות: "אני מברך על לקיחה ממי שאפשר לקחת ממנו - מס ירושה, מס הון ומיסוי החברות הגדולות", אמר ח"כ מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה. "אבל העלאת מסים רגרסיבים כמו מע"מ זה פשוט אסון. אלה יסים לא צודקים שדופקים באופן שיטתי את המעמדות החלשים".

חברו לסיעה, אילן גילאון, אמר כי "מיסוי מוצרי יוקרה הוא צעד בכיוון הנכון. אך תחת אצטלה זו, ממשיך לפיד באותה כלכלה ישנה שהתרגלנו אליה. נקווה שבעוד כמה שעות - לפיד יודיע בסטטוס נוסף בפייסבוק כי לא היו דברים מעולם: העלאת המע"מ היא ספקולציה, העלאת מס ההכנסה לכלל ההכנסות היא מידע שגוי שדלף ממשרדו והקיצוץ בקצבאות הילדים היא עוד מניפולציה שעושים על גבו".