השאלה היומית: "מה עושים הח"כים בפגרה?"

הממשלה החדשה הושבעה רק אתמול, וכבר הערב ייצאו הח"כים הטריים והוותיקים לפגרה. במהלך החודש הקרוב יהנו המחוקקים מחופש מדיונים במליאה - עד שתתכנס להמשך המושב שיסתיים בחודש יולי. הח"כ לשעבר יואל חסון מנסה להסביר מדוע נבחרי הציבור נהנים מחופשות כה ארוכות ומה הם עושים בימים בהם הם אינם בדיונים?

"מה עושים הח"כים בזמן הפגרה?" (חדשות 2)

רק יום חלף מהשבעת השרים, וכבר הערב יוצאים הח"כים לפגרה לרגל חג הפסח. בעוד חודש ישובו הח"כים למשכן להמשך המושב הנוכחי עד לסוף חודש יולי. איך קורה ש-120 הנבחרים שלנו שמקבלים שכר נאה ואמורים להעניק לנו שירות נמצאים חודשים ארוכים בפגרה? ואיך תנאי העבודה בפרלמנט הישראלי ביחס לעולם?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על כל השאלות האלה ועוד ניסינו לענות באמצעות חבר הכנסת לשעבר יואל חסון שעסק בתפקיד במשך שתי הקדנציות האחרונות מטעם מפלגת קדימה. בבחירות האחרונות הוא עבר לרשימת "התנועה", אך לא הצליח להיכנס לכנסת.

מה עושים הח"כים בזמן הפגרה?

"ניצול של זמן המחוקקים בפגרה הוא מאוד אינדיבידואלי", מסביר חסון. הכנסת מתחלקת לשתי קבוצות: חברי כנסת של מפלגות שיש בהן פעילות וכאלה שפעילים במפלגות שאין בהן פעילות (בעיקר באופוזיציה). למשל - במפלגה שיש בה פריימריז, אז לח"כים יש הזדמנות לצאת לשטח ולהופיע בכנסים ולהיפגש עם פעילים, תומכים, עמותות וכדומה. חבר הכנסת אוסף אליו פניות בזמן הפעילות הרגילה של הכנסת, ומסדר ביקורים במקומות השונים שיהיו נוחים לו בזמן הפגרה.

"הפגרה מאפשרת לחזק הקשר עם הבוחרים", ארכ (רויטרס)

הפגרה מאפשרת לחבר הכנסת להיות יותר זמין ונגיש לאזרחים ולפעילים. בזמן שהכנסת מתכנסת באופן רגיל, אין מספיק זמן במשך השבוע להיפגש עם כל האנשים שאתה רוצה לראות. לכן הפגרה זה זמן טוב פוליטי.

כמה ימי פגרה יש בשנה?

להערכתי הכנסת עובדת כ-8 חודשים בשנה. בדרך כלל הפגרה מתרחשת סמוך לחגים הגדולים ואז החופשה היא בסמוך להם. הפגרה מתייחסת לענייני המליאה - הוועדות לעומת זאת פועלות בדרך כלל, אם כי בהיקף מצומצם.

האם יש צורך בכל כך הרבה ימי חופשה?

כאן נחלץ חסון לעזרת חבריו שעדיין מכהנים במליאה. "לדעתי אפשר אולי להוריד שבועיים. אבל פגרה בסך הכל היא דבר נחוץ מאוד", הוא טוען. "חברי כנסת צריכים להיות במגע עם הציבור". הפגרות זה הזמן היחיד שחברי הכנסת יכולים להקדיש זמן לנושאים שמחוץ למליאה. הכנסת היא לא מקום עבודה רגיל, אפשר להגיע ליום עבודה ב-8:00 בבוקר, אבל בגלל אורך הנאומים יום שמתוכנן להסתיים 12 שעות אחר כך מתארך עד חצות הלילה בגלל אירועים, חקיקות ונאומים שלא היו צפויים, לכן לדעתי אורך הפגרה הקיים הוא נחוץ.

יש נושאים של חקיקה שהקידום שלהם נעצר בשל הפגרות?

כן, יש מקרים שהחקיקה שלהם נעצרה. למשל, החוק שאני קידמתי וזכה לכינוי "חוק חדרי הכושר" שבו הצעתי שלא יהיו התחייבויות תקופתיות של לקוחות לבתי עסק, (שהבולט ביניהם הוא חדר הכושר). אני ניסיתי להעביר את החוק, אך הגענו לפגרה, ולא הספקתי לעשות זאת. לאחר מכן הכנסת פוזרה - והחוק לא עבר בסופו של דבר.

האם הח"כים מקבלים שכר על ימי הפגרה?

אם ניחשתם כמונו, אז ניחשתם נכון - חברי הכנסת ממשיכים לקבל שכר מלא גם במשך הפגרה.