יוצאת לדרך בחיוך: תמונת הממשלה המסורתית

אחרי שנשבעו אמונים ונפגשו לישיבה ראשונה, התייצבו השרים אצל הנשיא לצילום המסורתי, שם כל אחד תפס מקום על פי גובהו. הם הרימו כוסות לחיים, פיזרו חיוכים לאוויר - ומעכשיו, נטל ההוכחה הוא עליהם

הממשלה החדשה (רויטרס)

אחרי שעות ארוכות של נאומים ולא מעט ימים מתוחים בדרך לממשלה ה-33, התכנסו הלילה השרים החדשים בבית הנשיא בירושלים לתמונה הקבוצתית המסורתית, כשהם מסודרים על פי הגובה. באווירה משוחררת, על כוס יין ובליווי יקיריהם, הם חייכו למצלמה ויצאו לדרך חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא המדינה שמעון פרס בירך את שרי הממשלה ואת העומד בראשה בנימין נתניהו. "זו פעם ראשונה שלך להיות פעם שלישית", אמר פרס לנתניהו, וגרר צחוקים באולם.

"אני שמח לארח במשכן הנשיא את הממשלה ה-33 של מדינת ישראל", הוסיף פרס. "ממשלה שיש בה ותיקים והרבה פנים חדשות - ממשלה שיש בה בעלי ניסיון בעבודת הממשלה ובעלי כוחות יצירה ועשייה מתחומים מגוונים. עלינו להעניק לה אשראי על מנת שתוכל להביא עמה רוח רעננה. הנשיא פנה לנבחרים הנרגשים ואמר: "בפניכם, חברי הממשלה ה -33, עומדים אתגרים מרובים, הן בתחום הביטחוני, הן בתחום הכלכלי והן בתחום החברתי ומעל הכל נדרשת עמידה נחושה מול האיום האירני ומאמץ עליון לקדם את המשא ומתן לשלום עם הפלסטיני.

"העם כולו נושא פניו אליכם"

הנשיא הוסיף: "האחריות מוטלת על כתפיכם, על ראש הממשלה בראש, על הממשלה כולה, על כל אחת ואחד מכם, הינה רבה והעם כולו נושא פניו אליכם. בטוחני שתהיו קשובים לצרכיו של העם ותענו למאווייו. תוך נאמנות לסמכות שהעם העניק לכם. כנשיא המדינה אני עומד לרשותכם. היו ברוכים".

גם בנימין נתניהו, שנחשב לשועל ותיק במעמדים מהסוג הזה, לא הסתיר את התרגשותו הערב. "זה לא דבר מובן מאליו", אמר מוקדם יותר בפתח ישיבת הממשלה החדשה בראשותו, "שום דבר כאן לא מובן מאליו".

נתניהו ציין את האחריות הכבדה על כתפיו וכתפי חבריו. "מכל שלוש התקופות שיצאה לי הזכות הזו להנהיג את ישראל, אינני זוכר תקופה יותר מאותגרת", אמר, ואולי רמז לבאות. "אני חושב שבכוחנו לענות על כל האתגרים".

ראש הממשלה הבהיר כי על חברי הממשלה לעבוד בשיתוף פעולה. "אנחנו פותחים היום שולחן, ומנקים שולחן", אמר. "שמים את המחלוקות בצד. יש כאן אנשים מצוינים והדרך היחידה להצליח היא בשיתוף פעולה. אני מעודד שיח סביב השולחן הזה. על ידי שמיעת הצדדים מקבלים את ההחלטות הטובות ביותר. אזרחי ישראל מצפים מאיתנו לעבוד יחד ולהשיג את התוצאה".

רוב בכנסת 

ממשלת ישראל ה-33 יצאה לדרך לאחר שאושרה בכנסת ברוב של 68 תומכים מול 48. הראשון להישבע אמונים היה נתניהו. "אני בנימין נתניהו, בן צילה ובנציון זכרם לברכה, מתחייב כראש הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה ולקיים את החלטות הכנסת", הכריז ראש הממשלה. אחריו עלו בזה אחר זה השרים החדשים על פי סדר הא"ב.

מוקדם יותר הציג נתניהו את ממשלתו המונה 22 שרים. "מטרתנו העליונה היא להבטיח את עתיד העם היהודי על ידי הבטחת עתיד ארץ ישראל", הדגיש נתניהו בנאומו. "שורש הקיום שלנו הוא המדינה היהודית. עם כניסתנו למשרדי הממשלה והכנסת, אנחנו מקבלים פיקדון יקר מכל מאזרחי ישראל - הם מפקידים בידינו את המדינה".

נתניהו ביקש להודות לחבר הממשלה היוצאת שניווטו את הספינה מול שתי סערות - כלכלית ובטחונית-אזורית. "שתי הסערות הללו עדיין בעיצומן", ציין ופירט את הישגי הממשלה ה-32: "בנינו את גדר הביטחון שבלמה את המסתננים, הורדנו אבטלה, חיברנו הפריפריה למרכז, החזרנו את שליט, הפסקנו הירי על הדרום, שיפרנו הישגי התלמידים. אחרי 4 שנים קיבלנו ישראל חזקה, משכילה ומשגשגת יותר".

אני מאמין, אמר נתניהו, שהממשלה החדשה יכולה לנהוג באותה רוח של שותפות. "מאמין ומקווה ומצפה לכך. אני מתחייב שהממשלה תפעל לשרת את כלל הציבור בישראל ולא רק חלקים ממנו. אלה שמיוצגים בקואליציה ובאופוזיציה. אני יכול לומר שמלאכת ההרכבה הייתה קשה. זה היה כמו קובייה הונגרית היה צורך בתושייה ישראלית כדי לסדר את הקוביה הזו. אתה לא תמיד יודע אם כל ריבוע נופל בדיוק במקום הנכון", הוסיף בחיוך.