יוצאים לדרך: אושרה ממשלת ישראל ה-33

אחרי שהממשלה ה-33 אושרה בהצבעה בכנסת, נשבעו השרים החדשים אמונים למדינה בזה אחר זה. כעת הם מתכנסים לישיבה ראשונה, ואחריה - הצילום המסורתי עם נשיא המדינה

ממשלת ישראל ה-33, או אם תרצו, ממשלת בנימין נתניהו השלישית - יצאה לדרך. ברוב של 68 תומכים מול 48 מתנגדים קיבלה הממשלה את אמון הכנסת. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ניצל את ההזדמנות להביע את מחאתו ו"התנגד לממשלת הזדון". כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים את השבעת הממשלה בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הראשון להישבע אמונים היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני בנימין נתניהו, בן צילה ובנציון זכרם לברכה, מתחייב כראש הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה ולקיים את החלטות הכנסת", הכריז ראש הממשלה. אחריו עלו בזה אחר זה השרים החדשים על פי סדר הא"ב.

מיד לאחר ההשבעה תתכנס ישיבת ממשלה ראשונה, שתאשר את מינוי שמונת סגני השרים, ולאחר מכן ייסעו חברי הממשלה החדשה אל בית הנשיא, שם יצטלמו לתמונה המסורתית.

מוקדם יותר הציג נתניהו את ממשלתו המונה 22 שרים. "מטרתנו העליונה היא להבטיח את עתיד העם היהודי על ידי הבטחת עתיד ארץ ישראל", הדגיש נתניהו בנאומו. "שורש הקיום שלנו הוא המדינה היהודית. עם כניסתנו למשרדי הממשלה והכנסת, אנחנו מקבלים פיקדון יקר מכל מאזרחי ישראל - הם מפקידים בידינו את המדינה".

נתניהו ביקש להודות לחבר הממשלה היוצאת שניווטו את הספינה מול שתי סערות - כלכלית ובטחונית-אזורית. "שתי הסערות הללו עדיין בעיצומן", ציין ופירט את הישגי הממשלה ה-32: "בנינו את גדר הביטחון שבלמה את המסתננים, הורדנו אבטלה, חיברנו הפריפריה למרכז, החזרנו את שליט, הפסקנו הירי על הדרום, שיפרנו הישגי התלמידים. אחרי 4 שנים קיבלנו ישראל חזקה, משכילה ומשגשגת יותר".

אני מאמין, אמר נתניהו, שהממשלה החדשה יכולה לנהוג באותה רוח של שותפות. "מאמין ומקווה ומצפה לכך. אני מתחייב שהממשלה תפעל לשרת את כלל הציבור בישראל ולא רק חלקים ממנו. אלה שמיוצגים בקואליציה ובאופוזיציה. אני יכול לומר שמלאכת ההרכבה הייתה קשה. זה היה כמו קובייה הונגרית היה צורך בתושייה ישראלית כדי לסדר את הקוביה הזו. אתה לא תמיד יודע אם כל ריבוע נופל בדיוק במקום הנכון", הוסיף בחיוך.

מזהיר מהקו האדום, מוקיר תודה לאובמה

באו לתמוך. ממשלת נתניהו (חדשות 2)
בהמשך נאומו ציין ראש הממשלה את האתגרים - וההבטחות: "נפעל להפחית את מחירי יוקר המחיה, להביא שוויון בנטל, להגדיל את היצע הדירות - ואת כל זה נעשה בשת"פ. זה יאפשר לנו לתת מענה לרבים מאזרחי ישראל. בזמן שאחנו פועלים לשיפור החיים, אנחנו פועלים לשמור על כך שנתקיים".

לאחר מכן התייחס למצב הביטחוני. "מאז הקמת המדינה, אנחנו עומדים בפני איומים גדולים מאוד. אירן ממשיכה במירוץ להשגת פצצה גרעינית ולהעשרת האורניום. הצבתי קו אדום באו"ם - אירן טרם חצתה אותו, אבל היא מתקרבת. אסור לתת לה לחצות אותו. ישראל תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי למנוע מאותם כלי נשק לזלוג לארגוני הטרור בסוריה", הבהיר.

לצד האיומים האלה, הוסיף נתניהו, הממשלה החדשה בישאל תפעל לקידום השלום והיציבות באזור. "ההסכמים עם מצרים וירדן הם עוגני היציבות של האזור. הממשלה החדשה מושיטה את ידה לשלום עם הפלסטינים. מוכנים לשפרות בתמורה לשלום אמת. עם שותף פלסטיני שמוכן למו"מ, ישאל תהיה מוכנה לפשרה היסטורית שתסיים הסכסוך אחת ולתמיד. זה לא יהיה קל, והדרישות לא יכולות לבוא רק מישראל.

יוצאים לדרך חדשה (סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)

נתניהו אף הזכיר את ביקורו הצפוי של הנשיא האמריקני בישראל: "זו ההזדמנות להוקיר תודה לנשיא. אין ישראלי שאיננו רוכש חיבה ואהדה לארה"ב - יש הרבה מאוד אמריקנים שרוחשים כבוד ואהדה ליחסים האלה. אני מצפה לדון עם אובמה על האתגרים הגדולים שניצבים לשתי המדינות שלנו ולעבוד יחד איתו ב-4 השנים הבאות כדי להביא לשלום".

עוד הוסיף ראש הממשלה כי "המזה"ת עובר תמורות היסטוריות שטומנות סכנות אבל גם הזדמנויות. ממשלת ישראל החדשה תידרש לכלות די אומץ לב כדי להדוף הסכנות ואמוה ותושייה כדי לנצ את ההזדמנות. שעה שננווט את ישראל במים הסוערים שלפנינו, אני מקווה שלעולם לא נשכח את האחריות הכבדה המונחת על כתפינו - להיות עם חופשי בארצנו ולהבטיח את עתיד עמנו".

הכנסת אישרה את הרכב הממשלה (קרדיט: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)

אדלשטיין הודה לריבלין, יחימוביץ' תקפה

יו"ר הכנסת החדש יולי אדלשטיין ביקש להודות לקודמו בתפקיד ראובן (רובי) ריבלין. "תודה על ניהול יוצא מן הכלל של הכנסת", אמר אדלשטיין. "זו הייתה מלאכה לא פשוטה, אני יכול לומר שהייתה תחושה לציבור שהכנסת פועלת כמו שצריך. תחושה של רוח חדשה שבאה לידי ביטוי בהנהגתך בשבועות האחרונים".

שלי יחימוביץ', יו"ר האופוזיציה, אותתה שהיא לא מתכוונת לעשות לממשלה החדשה חיים קלים. "רוח של חגיגיות מסוימת שורה תמיד על היום הזה בו מושבעת מממשלה שנבחרה בהילך דמוקרטי. חגיגיות כן, בוודאי לבני המשפחות שנמצאים כאן באולם, אבל זה לא טקס ממלכתי אלא אירוע מאוד פוליטי. בסופו של מו"מ ומקח וממכר קואליציוניים שאפשר לכנותם בכל שם חוץ מפוליטיקה חדשה.

"אותם כיפופי ידיים ומריבות על תפקידים של שרים וסגני שרים. חדש וישן - הכל יש ומוכר, לא סימפטי אבל בהחלט לגיטימי. על כן, כיוון שזה יום כ"כ פוליטי, בואו נאמר עכשיו כאן ומיד ובאופן שלא משתמע לשתי פנים - אנחנו האופוזיציה שלכם - פותחים אתכם היום את הויכוח הלאומי, החד והנוקב על מהי המדינה ועל מה אנחנו כאן ומהו החזון הציוני.

"אנחנו פותחים היום את המחלוקת המרה והאידיאולוגית שבקמפיין האחרון ובמו"מ טושטשה, מוסמסה ונעטפה במילים יפות וקלישאות. יש לנו כאן כבר 2 מדינות לשני עמים - הם היו כאן כבר קודם אבל ההרכב של הממשלה הזו מחדד את הפערים באופן הכי כואב וחד שאפשר", אמרה ח"כ יחימוביץ'.