לפיד פונה לחרדים: "דלגו מעל העסקנים - ונסו אותנו"

יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד יהפוך בעוד שעות ספורות רשמית לשר האוצר החדש של ישראל. בפתח ישיבת הסיעה הוא בחר היום לפנות דווקא לציבור החרדי, שאת מפלגותיו התעקש להשאיר מחוץ לממשלה. "הציבור החרדי צריך לדעת שדלתנו פתוחה בפניו", הבהיר לפיד בראשית דבריו, וקרא להם "לדלג" מעל העסקנים

יום שני הוא יומם הרשמי של ישיבות הסיעה בכנסת - אבל היום הן עומדות כמובן בסימן השבעת הממשלה הצפויה בשעות הערב. יושב ראש יש עתיד, שיהפוך היום לשר האוצר, נשא היום דברים בפתח ישיבת יש עתיד, ובחר לפנות דווקא לציבור החרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ יאיר לפיד מתכונן לקראת כניסתו הרשמי לתפקיד המאתגר של שר האוצר, ולקראת כניסתו, בפעם הראשונה, לממשלה. רגע לפני הוא ניהל בשעות הצהריים את ישיבת סיעתו. בפתחה הוא נשא דברים ופנה דווקא לאנשים שאת מפלגותיהם המסורתיות דרש להשאיר מחוץ לממשלה. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי לפתוח את היום החגיגי בפנייה לציבור החרדי", אמר לפיד בפתח דבריו. "יש לנו ארבעה משרדים רלוונטיים לציבור הזה - האוצר, החינוך, הבריאות, הרווחה, ואני מקווה שיהיה בעתיד רלוונטי, משרד המדע והטכנולוגיה".

"הציבור החרדי צריך לדעת שדלתנו פתוחה בפניו", המשיך והבהיר שר האוצר לעתיד, "וכל מי שמספר לכם שאנחנו מנסים לקפח או להדיר חרדים הוא טועה ומטעה - ומייצר שיח של שנאה, והלל הזקן הלא אומר - מה ששנוא עלייך אל תעשה לחברייך".

"זה לא חוזה פוליטי", אמר לפיד על הקמת הקואליציה, "אלא חוזה אזרחי שיאפשר שיוויון בנטל לצד מוסר חרדי. אני יודע שאתם מוצפים בהסתה פרועה, אבל אני מציע לכם - נסו אותנו. דלגו מעל העסקנים, פנו ישירות אל מי שיושב סביב השולחן". "יותר מנשמח להיות בשבילכם כתובת", הוא סיכם.

"חברי נפתלי בנט הוציא אותנו לא פעם מהבוץ"

מיד אחר כך התייחס לפיד גם למשא ומתן הקואליציוני שנמשך שבועות ארוכים. "המו"מ היה ארוך", הוא אמר בחיוך, "אבל ההישגים שלנו הם לא רק השרים, אלא העקרונות. הצלחנו להכניס להסכם הקואליציוני את השיוויון בנטל, סיוע לעסקים קטנים, שינוי שיטת הממשל, העלאת תקציבים לניצולי השואה וקידום נשים במגזר הציבורי". "אני מודה לרה"מ שהיה סבלני", ציין לפיד והסביר - "הקמה של קואליציה היא שידוך של השקפות עולם. זה לא פשוט".

ברך גם את "חברו בנט". לפיד ובנט בהשבעה (AP)

הוא הוסיף והודה גם לבן בריתו הנאמן מתקופת המשא ומתן, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. "אני מודה לחברי נפתלי בנט שהרים אותנו לא פעם אחת מהבוץ ודחף אותנו להמשיך", אמר לפיד. לסיכום, הוא פנה לחבריו לסיעה, השרים ויושבי ראש הוועדות החדשים, החל מהיום - "הטירונות נגמרה", הוא אמר להם, "יש לנו מה ללמוד, אבל נלמד בתנועה. המדינה לא נוהלה במשך חודשים - ואנחנו צריכים ללכת עכשיו ולנהל הכל. אני מאחל לכולנו בהצלחה. גם במשרדי הממשלה וגם בוועדות הכנסת".

ובינתיים, עוד לפני שהושבע לפיד לשר הוא כבר קיבל את ההחלטה הראשונה שלו - בעקבות בקשתו יידחה הדיון שתוכנן להתקיים מחר במליאה בדבר אישור תקציב דו-שנתי, לצורך בחינתו מחדש.

ישי: "לפיד לא יכול להסיר את הכתם"

השר היוצא אלי ישי מיהר להגיב ולמתוח ביקורת על דברי יו"ר יש עתיד ואמר כי "החרם כנגד הציבור הדתי לא יימחה. יאיר לפיד לא יוכל להתנער ולהסיר את הכתם שבהחרמת הציבור המסורתי והחרדי - הכנסת איננה טור בעיתון. בכוונתי להזכיר לו יומיום ושעה שעה את תרומתו הייחודית לקרע בעם בעשיית המעשה של הדרת ציבור שלם", דברי ישי.