הכנסת נערכת לקראת השבעת הממשלה

שעות לאחר שסיים ראש הממשלה את חלוקת התפקידים במפלגתו, יתייצבו 22 השרים החדשים בממשלה ה-33 לטקס ההשבעה החגיגי בכנסת, ולאחר מכן ייפגשו לתמונה המסורתית בבית הנשיא. במליאה כבר נערכות הכנות קדחתניות לקראת המאורע. לאחר שאתמול הוקטן שולחן הממשלה, היום הגיע הזמן הניקיונות

ההכנות בכנסת, היום (יוסי זילברמן)

שעות ספורות לפני השבעת הממשלה ה-33 ובכנסת נערכות היום ההכנות האחרונות והקדחתניות לקראת האירוע. עובדים במשכן, שמתורגלים היטב בכל כללי הטקס, לא מגלים התרגשות יוצאת דופן לקראת המאורע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו עובדים מהבוקר ונמשיך בעבודות עד אחר הצהריים", סיפר היום לחדשות 2 באינטרנט סיימון, עובד משק בית בכנסת. "אנחנו מנקים את כל האזורים אליהם יגיעו האורחים, את כיסאות נשיא המדינה, משפחת נתניהו ויתר המשפחות והמכובדים".

שלומי, סגן מנהל המשק של הכנסת, מבהיר גם כן כי "אנו נערכים אמנם במלוא גינוני הטקס, אבל מדובר עדיין באירוע מצומצם הרבה יותר מההשבעה של חברי הכנסת החדשים".

האבק נשאב ממליאת הכנסת ה-19 (יוסי זילברמן, חדשות 2)

"לאירוע הערב יגיעו רק בני משפחותיהם של השרים שיושבעו לעומת השבעת 120 הח"כים לפני מספר שבועות - אז מספר האורחים היה גדול הרבה יותר", מסביר שלומי. למרות הדברים האלה, מצווים אנשי המשק של הכנסת להמשיך ולהדביק את השטיח האדום אל הרצפה במסלול המתוכנן, הם מכינים גם מקרא ובו תמונותיהם ושמותיהם של השרים החדשים - הכל כדי שהטקס יעבור חלק.

שבועות ספורים לאחר שהושבעה הכנסת ה-19 באירוע חגיגי במליאה, ההכנות לקראת השבעת הממשלה מתנהלות בהילוך נמוך יותר. "באמת אין מה להשוות בין השבעת הכנסת להשבעת הממשלה", אמר סיימון. "הטקס היום הרבה יותר מצומצם".

הכנות אחרונות במליאה (יוסי זילברמן, חדשות 2)
גורמים בכנסת מציינים כי גם ברמה הלוגיסטית, ההיערכות לאירוע היום קטנה יותר - בין היתר בשל מיעוט האורחים לעומת השבעת הכנסת אבל גם משום שמרכז הכובד של האירוע יעבור בשלב מסוים לבית הנשיא.

ההכנות אתמול: הוקטן שולחן הממשלה

אמש, אחרי משא ומתן קואליציוני ארוך, לא מעט ספינים והרבה מאוד שעות של התייעצויות ושיחות סגורות, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על הרכב הממשלה ה-33 של מדינת ישראל, שתכלול 22 שרים. היום בשעה 15:00 כבר יתכנסו כל חברי הכנסת ה-19 והשרים החדשים במליאה. הראשון לעמוד במרכז הבמה יהיה יושב ראש הכנסת החדש, ח"כ יולי אדלשטיין שיחליף בתפקידו את ראובן ריבלין. מיד לאחר השבעתו ייכנס אדלשטיין לתפקיד וינהל את הישיבה.

22 שרים יושבעו (יוסי זילברמן, חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו יעלה לדוכן הנואמים ויודיע לבאי המליאה כי הצליח במלאכת הרכבת הממשלה. נתניהו יודיע גם על חלוקת התיקים ועל קווי היסוד של ממשלתו השלישית. מיד לאחר מכן יתבקשו חברי הכנסת יתבקשו להצביע על אישור הודעת ראש הממשלה. עם אישור ההודעה, יושבע ראש הממשלה לתפקידו. מיד לאחר מכן יעלו חברי הממשלה אחד אחרי השני ויישבו במקומם על סביב שולחן הממשלה שהוקטן בימים האחרונים.

עבודת נגרים: מקטינים את שולחן הממשלה (חדשות 2)

הקטנת הממשלה מ-31 שרים בממשלה הקודמת ל-22 שרים בלבד בממשלה הנוכחית, תחסוך כ-40 מיליון שקלים מידי שנה. בהנחה והממשלה החדשה תצלח את כל תקופת הקדנציה, מגיע הסכום למאות מיליוני שקלים.העלות השנתית של שר בממשלה היא כ-2.8 מיליון שקלים. עלות סגן שר היא כ-2.2 מיליון שקלים. הסכומים הללו כוללים משכורת, רכב, לשכה, נהגים, עוזרים ויועצים. לכך מתווספת עלות אבטחת השרים שמסתכמת בכשני מיליון שקלים בשנה.