ליברמן: "הנושא הפלסטיני לא יתקדם גם ב-4 השנים הקרובות"

שר החוץ היוצא, וזה שאמור לחזור לתפקידו בעוד מספר חודשים, כינס היום מסיבת עיתונאים על רקע הקמת הממשלה החדשה. תחילה הוא הבהיר כי הדיווחים על פיצול ישראל ביתנו מן הליכוד הם חסרי בסיס. הוא המשיך והתייחס לסוגיית המשא ומתן עם הפלסטינים וטען - "הוא לא התקדם ב-4 השנים האחרונות, ולא יתקדם גם ב-4 השנים הבאות"

שר החוץ היוצא, וזה שעשוי לחזור לתפקידו בעוד מספר חודשים מבהיר היום כי להשקפתו, לא תהיה התקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים גם בממשלת נתניהו השלישית. הוא הוסיף וטען כי הגעתו של הנשיא האמריקני ברק אובמה לארץ היא הישג לכשעצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת דבריו הבהיר היום ליברמן כי אין לו כל כוונה, לפי שעה, לפצל את סיעתו, ישראל ביתנו, מסיעת הליכוד. "כל הפרסומים על פירוק - לא עומדים על הפרק. זה אפשרי, אבל זה לא עומד על הפרק ואנחנו בכלל לא הגענו לשלב של הפקת לקחים. בליכוד ואולי גם בישראל ביתנו יש גורמים שהיו מעדיפים אחרת, אבל כוונתי וכוונת רה"מ היא לשמר את הסיעה המשותפת", טען ליברמן.

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף והבהיר - "הדבר החשוב בהרבה הוא להכניס את הממשלה החדשה לשגרה, לסדרי עבודה רגילים, בחול המועד יהיה לנו זמן לחשוב, לשקול דברים, ורק אחרי זה נגבש את עמדתנו. נכון לרגע זה - פירוק הסיעות לא עומד על הפרק".

ליברמן הוא שר החוץ היוצא, ועשוי להיות גם זה שישוב וייכנס למשרד לאחר תום ההליך המשפטי נגדו. הוא התייחס היום גם למינוי סגן שר החוץ החדש, זאב אלקין. "המינוי הוא כמובן בתיאום איתי ובהסכמתי המלאה", הצהיר ליברמן, "אפשר לחזור גם לפרשנים שהיו מופתעים ממינוי ליו"ר הקואליציה. אני חושב שהוא הפתיע את כולם בכהונה האחרונה, הוא היה אחד מיושבי ראש הקואליציה המוצלחים ביותר שהיו".

"יש הסכמה בקואליציה בנושאים החברתיים, לא צריך לתת לנושא הפלסטיני להפריע"

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף והתייחס גם לטענות על כך שהממשלה שתושבע היום אינה יציבה, ועשויה להיות קצרת מועד במיוחד. "יש מחנה משותף רחב בין כל מרכיבי הקואליציה", טען ליברמן, "בתחום החברתי, כלכלי, ותחום מבנה השלטון. בתחומים האלה - כולם מדברים על אותו גל. שלא יהיה שום צל של ספק - האתגר הראשון של הממשלה שכבר בחודשים הקרובים נעמוד בפניו הוא התקציב".

מי שהיה הממונה על קשרי החוץ של ישראל המשיך והתייחס גם לסוגייה הפלסטינית, "מי שינסה להזכר, 4 שנים אחורה, בהקמת משלת נתניהו השנייה, דיברו על הנושא הפלסטיני", הוא פתח והבהיר - "אני חושב שאחרי ארבע שנים, כדאי שיסתכל איפה היינו ואיפה אנחנו היום בנושא הפלסטיני. אני לא רואה שום שינוי, שום התקדמות. ולכן אני חושב שהנושא הזה לא צריך להפריע".

הוא המשיך והבהיר - "אם תשאלו אותי - שום דבר לא יקרה בתחום הזה גם ב-4 השנים הקרובות. מי שמדבר על הויכוח עם הפלסטינים מעדיף לחיות באשליות"."אי אפשר לפתור את הסכסוך הזה", טען ליברמן, "צריך לנהל אותו. אם מי שחושב שבאוקיינוס הזה של אי השקט בחברה הערבית אפשר לבודד נקודה אחת ולבנות שוויץ חדשה - הוא טועה". במסגרת הנושא המדיני אמר עוד ליברמן - "ישראל ביתנו תתנגד לכל ניסיון לחזור להקפאה".

ליברמן הוסיף והתייחס גם לביקורו הקרב של הנשיא האמריקני ברק אובמה, וציין שעצם הגעתו, היא הישג לכשעצמו. הוא הוסיף וציין כי הסוגייה המרכזית מבחינתו בביקור היא הנושא האירני.