חלוקת התיקים בליכוד: יעלון מונה לביטחון, ארדן קיבל את התקשורת והעורף

מתיחות רבה בליכוד, בזמן שרה"מ מזמן את חברי הסיעה ומחלק להם תיקים בממשלתו החדש. נתניהו הציע לח"כ דנון, מספר 5 ברשימה, להיות סגן שר הביטחון. גלעד ארדן ימונה לשר התקשורת והגנת העורף. אקוניס יכהן כסגן שר במשרד רה"מ, עד אשר יחליף אותו צחי הנגבי, שיתחיל את הקדנציה דווקא בראשות וועדת הכנסת

יום גורלי לחברי הכנסת של הליכוד: בזה אחר זה יזומנו היום אנשי המפלגה ללשכתו של ראש הממשלה ויתבשרו באילו תפקידים יכהנו בממשלת נתניהו השלישית. תמונת הממשלה נראית אמנם די ברורה, אבל כל עוד לא יצאה ההודעה הרשמית - שום דבר לא סגור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משה בוגי יעלון, מבכירי הסיעה, היה ראשון המזומנים ללשכת נתניהו וכבר קיבל לידיו את תיק הביטחון. עם פרסום ההודעה על המינוי ברך נתניהו: "בתקופה כה מכרעת לבטחון מדינת ישראל, כשמסביבנו כל האזור סוער, חשוב שבתפקיד הזה יהיה אדם עתיר ניסיון כמו משה יעלון. בשמם של כל אזרחי המדינה, אני מאחל לו בהצלחה".

גם יעלון מצדו מסר בהודעה נרגשת כמה דברים בעקבות המינוי. "לפני שעה קלה הודיע לי ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי החליט למנות אותי לשר הביטחון בממשלתו", הוא מסר, "קיבלתי את הבשורה בהתרגשות ומתוך תחושת שליחות. אני מבקש להודות לו על האמון שהעניק לי".

בקרוב - סגן שר הביטחון? ח"כ דני דנון (פייסבוק)

במקביל, גם חבר הכנסת דני דנון, שהגיע למקום החמישי ברשימת המפלגה בבחירות המקדימות וטען בימים האחרונים שיש לייצג את ה"פנים החדשות" של הליכוד בממשלה, הגיע ללשכתו של ראש הממשלה נתניהו, ומונה לסגן שר הביטחון. "אני רואה בתפקיד חשיבות רבה ויכולת אמיתית לתרום רבות למען המדינה, ולכן נעניתי להצעתו", כתב דנון בעמוד הפייסבוק שלו, "אנו עומדים מול אתגרים ביטחוניים רבים, הן בגזרות רחוקות והן בקרובות. אני מתחייב למלא תפקיד זה במסירות ותוך שמירה על ערכי המחנה הלאומי. במידה ויתפנה מקום בממשלה, אין לי ספק שלאור דירוגי במקום החמישי בפריימריז אתמנה לתפקיד שר בממשלה ה-33 של מדינת ישראל", חתם דנון את דבריו.

ארדן: העורף הפך לחזית

מאוחר יותר הודיע ראש הממשלה לשר היוצא להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כי הוא ימונה כעת לשר להגנת העורף, האחראי לדיאלוג האסטרטגי עם ארצות הברית, חבר בקבינט המדיני ביטחוני ושר התקשורת שיורחב ויכלול את רשות השידור ולשכת הפרסום הממשלתית.

השר ארדן הודה לראש הממשלה על האמון שהביע בו. "אזרחי המדינה הנמצאים בעורף נמצאים כיום בחזית המאבק ולכן ישנה חשיבות אדירה לחיזוק המשרד להגנת העורף ולמיסודו. בנוסף, אפעל כמיטב יכולתי להמשיך ולהוזיל את סל התקשורת שמשלמת כל משפחה וזאת על ידי העמקת התחרות בכל תחומי התקשורת בישראל".

ח"כ צחי הנגבי נענה לפניית ראש הממשלה נתניהו לעמוד בראש ועדת הכנסת בצעדיה הראשונים של הממשלה. הנגבי יכהן בתפקיד עד שנה וחצי, ולאחר מכן יכהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה. "במסגרת זו מתכוון ראש הממשלה להשתמש בכישוריו וניסיונו של סגן השר המיועד הנגבי בתחום המדיני והביטחוני", נכתב בהודעה מטעם הליכוד. 

חבר הכנסת חיים כץ שוחח גם כן עם ראש הממשלה, שביקש ממנו לעמוד בראש ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת. כץ נענה לבקשה ואמר כי ימשיך לשרת את ציבור הגמלאים, העובדים ואלו שידם אינה משגת.

נהוג לחשוב, כנראה בצדק, שסער יהיה שר הפנים ושטייניץ באנרגיה ובמים. עם זאת, חלוקת התיקים והתפקידים תיוודע סופית רק במהלך היום. לפי שעה, נראה שנתניהו החליט להתעלם מתוצאות הפריימריז. לכן, הוא צפוי למנות את יובל שטייניץ, שהגיע רק למקום ה-26 בבחירות המקדימות במפלגה לתפקיד שר, ודני דנון לעומת זאת, שהגיע למקום ה-5 ברשימת המפלגה, כלל לא צפוי לשבת סביב שולחן הממשלה הבאה.

צחי הנגבי ואופיר אקוניס יכהנו ברוטציה כסגני שרים במשרד רה"מ

חבר הכנסת צחי הנגבי נענה לפנייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעמוד בראש וועדת הכנסת, "בצעדיה הראשונים של הממשלה", כפי שהוגדר בהודעה הרשמית. ח"כ הנגבי יכהן בתפקיד עד שנה וחצי מיום כינונה של הממשלה, ולאחר מכן יכהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה.

"במסגרת זו מתכוון ראש הממשלה להשתמש בכישוריו וניסיונו של סגן השר המיועד הנגבי בתחום המדיני והבטחוני", כתבו בהודעה הרשמית מטעם לשכת נתניהו, "ראש הממשלה מעריך עד מאוד את נסיונו וכישוריו של ח"כ הנגבי ואת נכונותו להתייצב בעמדה מרכזית בכנסת כדי לסייע להצלחת הקואליציה בתחילת דרכה".

חבר הכנסת אופיר אקוניס מונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה שיקשר בין הכנסת לממשלה וימלא תפקיד זה עד לחילופין עם צחי הנגבי. "שמח לבשר שנעניתי לפנייתו של ראש הממשלה לשמש סגן שר במשרד ראש הממשלה, המתאם בין הממשלה לכנסת", כתב חבר הכנסת אקוניס בעמוד הפייסבוק שלו, "משרד רה"מ הוא משרד מטה המרכז בתוכו פעילויות רבות למען הציבור. סמכויות נוספות יואצלו עם השלמת הפאזל הממשלתי. למעשה, הראשון שבהם כבר הואצל, לבקשתי: האחריות על הפרוייקט החברתי "מחשב לכל ילד". הוא חשוב היום כמו פרוייקט שיקום שכונות בסוף שנות השבעים", טען אקוניס.

ח"כ לוין: "הייתי מצפה שתהיה התחשבות בתוצאות הפריימריז"

בידי נתניהו אין אמנם תיקים רבים לחלק, אבל יש לו כמה תארי סגן שר. בין היתר, הוא ימנה ממפלגתו את סגן שר הביטחון, סגן שר החוץ, וסגן שרת המשפטים, ולא בטוח שלבני מאושרת מזה. ראש הממשלה יעניק לאחד מחברי סיעתו גם את תפקיד יו"ר הקואליציה - שהוצע ככל הנראה ליריב לוין, שעדיין לא השיב תשובה חיובית מלאה, אבל הכל יתברר במהלך היום.

ההתנגדות מבית לנתניהו החלה להתעורר בשבועות האחרונים, ובמיוחד עם תום המגעים הקואליציוניים, כשחברי הליכוד החלו להבין שסבב המינויים לממשלה הקרובה יהיו מצומצמים משציפו. חבר הכנסת יריב לבין ניסה הבוקר להשמע מרוכך, ועדיין, טון האכזבה ניכר בקולו.

"מנקודת מבטי הלא אובייקטיבית, הייתי מצפה שתהיה יותר התחשבות בתוצאות הפריימריז", הוא הודה בראיון לערוץ החדשות, "יש צורך בתמהיל בין וותיקים לצעירים ובהזרמת דם חדש. בסופו של דבר - אני צריך להתייצב בפני החלטה - האם להישאר מתוסכל או לעשות את עבודתי בצורה הטובה ביותר בתפקיד בו אקבל. דברים יכולים להשתנות בדרך, לא בטוח שלא יהיו שינויים בהרכב הממשלה בהמשך. נראה שאבחר באפשרות השנייה, לאור המחויבות לבוחר".

מרכיבים ממשלה - סיקור מלא:

פגישת נתניהו-שלום מתארכת: עדיין אין מינוי

גורמים בליכוד: "נתניהו השאיר לנו פירורים"

נתניהו לפרס: "הממשלה הזו תוכל להביא בשורה"