כחלון: "הליכוד נטש, לפיד אכזב"

62 ימים לפני שהציבור בישראל יפקוד את הקלפיות, חשף יו"ר "כולנו" משה כחלון את חברי הנבחרת של מפלגתו. "הבחירות הקרובות הן לא בין ימין לשמאל אלא בין מנהיגים אכפת להם שכאלנה שלא אכפת להם", אמר

כשלושה חודשים לאחר שהכריז על התמודדותו בבחירות הקרובות, הציג יו"ר "כולנו" משה כחלון באופן רשמי את רשימת המפלגה המלאה לכנסת במסיבת עיתונאים שכינס בקיבוץ גבעת ברנר. "הבחירות הקרובות הן לא בין ימין לשמאל, אלא בין מנהיגים שאכפת להם לבין כאלה שלא אכפת להם", אמר. עוד הוסיף כי "הליכוד זנח את הדרך החברתית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשלה היוצאת כולה צריכה לתת דין וחשבון לציבור על מה קרה בשנתיים האחרונות", תקף כחלון. "יאיר לפיד קיבל הזדמנות אדירה ונדירה, 19 מנדטים, חמישה שרים. עם כוח פוליטי כזה אפשר לשנות חיים של אזרחי מדינה. הליכוד נטש, יאיר לפיד אכזב, זה הזמן לדרך חדשה".

כחלון פירט את מטרותיה של המפלגה החדשה. "קמנו כדי לפתור את משבר הדיור, כדי להוריד את יוקר המחיה המטורף, וכדי לצמצם את הפערים החברתיים ההולכים וגדלים יום ביומו. נוביל כלכלה חופשית עם רגישות חברתית. נוביל חברה שמותר להרוויח בה, אבל לא חזירות".

מוקדם יותר הערב, פרסמה המפלגה את שמות 11 המועמדים ברשימת המפלגה לכנסת ה-20:

1.משה כחלון

2. אלוף (מיל') יואב גלנט - לשעבר אלוף פיקוד הדרום, מפקד שייטת 13 ומזכירו הצבאי של רה"מ אריאל שרון ז"ל, כיום יו"ר אגודת ידידי נכי צה"ל.

3. צגה מלקו - עיתונאית ברשות השידור, סופרת, פעילה חברתית וממובילות המאבק בפרשת השמדת מנות הדם של הקהילה האתיופית.

4. ד"ר מייקל אורן - לשעבר שגריר ישראל בארה"ב (2009-2013), סופר, דוקטור להיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת פרינסטון ופרופ' אורח בהרווארד וייל.

5. רחל עזריה - סגנית ראש עיריית ירושלים וחברת מועצת העיר, קידמה רפורמות בתחום החינוך ומעמד האישה וממובילות מחאת העגלות.

6. אלי אלאלוף  - יו"ר הועדה למלחמה בעוני, חתן פרס ישראל למפעל חיים על תרומתו למען שוויון וצדק חברתי, לשעבר מנכ"ל קרן רש"י.

7. ד"ר יפעת שאשא-ביטון - סגנית נשיא המכללה ומנהלת בית הספר ללימודי המשך ופיתוח מקצועי במכללה האקדמית להכשרת מורים אוהלו בקצרין. כיהנה כסגנית ראש עיריית קריית שמונה והממונה על החינוך והנוער בעיר.

8. אלי כהן - רואה חשבון, רב-סרן (במיל'), משנה למנכ"ל חברת הכשרת הישוב, כיהן כראש תחום תאגידים בחברת הדירוג SNP, מרצה באוניברסיטת תל-אביב.

9. רועי פולקמן - מומחה במדיניות ציבורית, בוגר אוניברסיטת הארוורד. לשעבר מנהל האגף למדיניות ותכנון אסטרטגי ויועץ לראש העיר ירושלים. ממייסדי ארגון הצעירים רוח חדשה.

10. עו"ד מירב בן-ארי - משפטנית. חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם רשימת "רוב בעיר", מחזיקת תיק קידום נוער בעירייה. מייסדת ומנהלת מרכזי "דרך האתגר" לחינוך והעצמת בני-נוער.

11. שי באב"ד - כיהן כמנכ"ל הרשות השנייה, ובעבר כמנכ"ל צים ישראל והמזרח הקרוב. רב סרן במיל' בשייטת 13 בעבר יו"ר חברת ממשלתית במינוי שר האוצר.

צרות לכחלון? ייתכן שמלקו לא תוכל להתמודד

ביום שלישי נחשף במהדורה המרכזית כי כלל לא בטוח שצגה מלקו תתמודד ברשימה לכנסת. הסיבה: היא נחשבת לעובדת בכירה ברשות השידור. ככזו, וכמי שנחשבת עובדת מדינה, היא הייתה צריכה להתפטר 100 ימים לפני הבחירות.

הנושא התברר כשמלקו פנתה לרשות השידור ובאופן תמוה ביקשה שלא לפרוש מתפקידה אלא רק לקחת חופשה ללא תשלום. ההנחייה שבאה בעקבות זאת מהרשות הייתה שעליה להתפטר באופן מיידי. מבדיקת חדשות 2 עם יועצים משפטיים הקשורים לדיני בחירות עולה כי מלקו תתקשה להתמודד לכנסת כיוון שרשות השידור נחשבת לתאגיד שעליו חל החוק שדורש את התפטרותה 100 ימים לפני הבחירות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה כי "הנושא ייבדק לכשתוגשנה הרשימות". במפלגת כולנו אמרו כי "הנושא הועבר לבירור משפטי, ואנו מאמינים שיגיע לפתרון בהקדם".  

מלקו ניהלה את רשת א' במשך שלוש שנים, משנת 2008. כיום היא עורכת ומגישה תכניות ברשת רק"ע (רשת לקליטת עלייה).